Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Salut.

De cateva zile a venit un tip pentru a sterge erorile radiolui, si pentru a vedea daca are ceva probleme masina. Mi-a iesit ca antena GPS nu functioneaza. Am Golf VI 2010 cu RNS-510. Unde este pozitionata aceasta antena GPS si ce as putea face in privinta ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e OEM, e pozitionata  pe plafon, in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum stiu daca e OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am si eu o intrebare referitoare la RNS 510 pe care il detin. Am observat ca nu receptioneaza informatiile despre trafic TCM, desi are aceasta functie si in romania acestea sunt disponibile. Ce trebuie sa fac ca sa receptionez informatiile despre trafic?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum siu eu TCM nu este disponibil in romania, nu stiu in ungaria daca este dar de la austria spre vest este activ sistemul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din 2012:

Si ai reusit sa-l faci sa mearga? Eu vad ca la final scrie "Seful de proiect a plecat intr-o firma privata, iar de proiect s-a ales praful. La fel si de bani..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

O intrebare, va rog... Am incercat sa fac update la harti cu versiunea 8049 si dupa ce a copiat (cel putin cred ca a copiat) imi tot cere cd-ul de navigatie

 

"Please insert the navigation DVD"

 

Ce pot face?

 

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu a copiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa copiezi din nou. Uneori merge din a doua sau a treia incercare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Se pare ca dupa o rasfoire mai amanuntita a acestui thread am constatat faptul ca hartile pe care incercam sa le instalez (v10 cd_8949) nu s-au copiat din cauza faptului ca nu sunt compatibile cu firmware-ul (1200)

In acest caz am urmatoarele intrebari:

1.Tinand cont de hardwre, ce firmware imi recomandati?

2. Exista posibilitatea sa pierd functionalitati ale comenzilor de pe volan sau orice alte functii asociate RNS-ului?(computer de bord MFD2)

3. Exista posibilitatea sa am probleme cu bateria masinii?

Mentionez ca masina este o Jetta 2010 Highline

Va multumesc

Acesta este firmware-ul navigatiei

post-135036-14006869704061_thumb.jpg

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@thetux: Asa-i. Unitatea va deveni .1TO035680.D. Cum ziceam mai in urma, e nevoie de 3 partitii ptr 8049.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune 4020, vezi aici.

Pe acel site sunt 2 firmware-uri 4020. Care dintre ele?

 

 

@thetux: Asa-i. Unitatea va deveni .1TO035680.D. Cum ziceam mai in urma, e nevoie de 3 partitii ptr 8049.

Asta inseamna ca trebuie sa fac upgrade gradual? 3810 apoi 4020?

 

Voi risca pierderea functiilor (comenzi volan si/sau computer de bord)? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-l pe cel ptr. unitati B, cum e al tau.

Eu, unul, am trecut intai prin 3810. Nu-l considera un sfat.

Nu pierzi nimic, insa, s-ar putea sa fie nevoie sa recodezi unitatea si CAN-ul.

Modificat de ocghro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand vreau sa va multumesc pentru faptul ca va faceti timp sa raspundeti intrebarilor mele.

 

Sa inteleg ca este vorba despre aceasta varianta...

http://www.rnsfirmware.com/firmware-4020-for-older-european-rns510-units/

 

Dat fiind faptul ca masina este din 2010 mai este necesara decodarea CAN?

 

Ce se intampla daca nu se recodeaza?

Daca pun 3810 mai e cazul de recodare?

Ce presupune recodarea unitatii si CAN? Si eventual unde o pot face si cat ma costa?

Modificat de thetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci gradual apdate de sw nu va mai fi nevoie de codare. Codarea CAN inseamna sa te duci la rep sa in alta parte sa iti seteze in unitatea centrala ca ai rns. Pentru codare i-a legatura cu Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea se face doar cand montezi prima data RNS, update-ul de firmware nu presupune si recodarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Am facut update de la 1200 la 3810 fara probleme...comenzile de pe volan functioneaza. Problema este ca la update-ul de la 3810 la 4020 imi da urmatoarea eroare...ce pot face?

post-135036-14006869704061_thumb.jpg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ... care este eroarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am gresit poza... :)
post-135036-14008226539497_thumb.jpg

 

Precizez ca firmware-ul 4020 pe care am incercat sa--l pun este cel de pe my-gti.com (http://www.ulozto.net/x496xvG/fw-4020-70-20-5-iso)

scris pe un CD-R Verbatim la 4x.

 

De asemenea, am inteles ca pentru ultima varianta de harti, v10, nu ar fi spatiu suficient in cazul instalarii firmware-ului de mai sus. Aceasta varianta ar fi ok de de instalat? Tinand cont ca dupa update-ul la 3810 revizia a devenit D. http://www.rnsfirmware.com/firmware-4020-for-older-units-in-europe-with-hdd-rations-60355/

 

Multumesc

Modificat de thetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca firmware trebuie scris la viteza 2x sau 1x. Incearca asa si vezi dacă iti mai apare eroare la instalare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegi, am și eu o problemă cu un RNS 510 columbus seria F care nu vede CAN-ul mașini și prin urmare nu se poate coda să preia funcțiile mașinii. Mașina este o Skoda Superb din 2011 și care a avut RNS 510 Columbus care din nefericire a ajuns în posesia unui hoț. Aveți idee ce putem să-i facem? de asemenea nu vede nici sateliți și de fiecare dată se conectează pe Regensburg. Iar la un factory reset practic nu șterge nimic.

Credeți că dacă încarc ultima versiune de firmware aș avea vreo șansă? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca firmware trebuie scris la viteza 2x sau 1x. Incearca asa si vezi dacă iti mai apare eroare la instalare

 

Am incercat sa fac 2 update-uri, unul dupa altul...de la 1200 la 3810 si de la 3810 la 4020

Firmware-ul 3810 pe care l-am facut inainte a fost scris pe exact acelasi tip de CD (Verbatim CD-R), la aceeasi viteza (4x), pe acelasi writer cu acelasii software (ImgBurn) si nu au fost probleme...

Modificat de thetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!