Jump to content

Jante Replica


ceetah
 Share

Postare recomandată

salut

si-a luat cineva jante replica? ce puteti spune de calitatea lor? pot sa ma simt in siguranta pe drumuri cu ele ?

daca v-ati luat.. de unde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au cei de la AutoSoft (www.vanzarianvelope.ro). Nu stiu sa-ti spun despre calitatea lor din proprie experienta dar am vorbit cu ei si mi-au spus ca sunt cat de cat OK. Ale lor ziceau ca-s facute in Italia si ca sunt pe mai multe standarde de calitate...unele mai proaste, altele mai bune. Din ce stiu finisajele nu rezista foarte mult in timp si in plus aliajul este mai moale si se deformeaza mai usor decat originalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc :lol:

altcineva? nimeni?

se pare ca nu prea se incumeta lumea sa-si ia asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu chiar italienesti. Erau pe 18 cu cauciuc 225/40 R18, deci un talon mic. Le-am avut cam un an si nu am avut probleme cu ele( nu s-au exfoliat, nu s-au strambat si nu au fost f. menajate).

La jantele replica e important sa fie cele italienesti, pt. ca mai exista si chinezesti si alea sunt praf. Singura buba la replica e ca sunt foarte grele. Adica una de a mea pe 18 avea 12,5kile. Eu de aia le-am schimbat, pt. ca nu ma ajuta nici motorul. In rest nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect faza cu greutatea

m-am benoclat si eu 10-15 minute la unele d-astea cand le-am vazut in Austria si parca m-ar fi tentat pretul ....dar cand le-am luat in mana si-am vazut cat sunt de grele mi-a trecut :lol:

asa ca aspect erau perfecte. bine, noi fiind nici nu aveau cum sa fie altfel. in timp, daca rezistau cum trebuie la gropi n-am cum sa stiu... si tot "made in italy" erau si astea

post-2531-1200908713_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha mersi de raspunsuri!

cam care ar fi greutatea unei jante pe 17 oem? dar a uneia pe 18?

.. ca sa vad diferenta...

un nene care vinde replici din brasov mi-a zis la telefon ca au 15 kile unele pe 17... (nu parea nici el foarte convins... asa ca nu stiu exact daca ele cantareau chiar atat)

PS: deci mai bine las fudulia si imi iau niste uratele simple usoare oem, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greu de spus ce sa faci. Eu unul mi-am facut placerea. Adevarul ca arata masina cu alea pe 18 de innebuneai. Dar mult prea grele. Eu am trecut la 17 ats dtc superlight. Si astfel am trecut de la 12,5 kile una la 6,5 kile.

O janta pe 18 OEM are cam 10 -10,5 kile.

Pe 17 santa monica oem au 9,5 kile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept raspunsul cu greutatea de la vanzatorul direct... are si site. pm pt adresa pt interesati

@vladpo mersi mersi. si s-a simtit diferenta cand ai injumatatit greutatea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. mai ales la motorul meu. Era mai sprintena masina, si in plus se simtea tare la rotirea volanului. Impresia a fost ca atunci cand pui adidasi usori dupa ce ai mers cu bocanci de armata. :)

Impresia de consum: mai mic, dar diferenta mare la consum la mine s-a simtit la modificarea latimii cauciucului: de la 205 la 225. Am crescut in oras cu 1l cu jantele de 18 grele si cu 225 la cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am jante gen "replica" de la acelasi producator cred (made in italy, luate de autosoft..), pe 17.

Calitativ mi se par foarte ok (le am de juma de an), nu am avut probleme desi am luat cateva gropi aiurea (nu foarte rapid, dar m-am speriat) si n-au avut nimic.

Dar sunt GRELE. Puse pe passat masina clar trage mai greu la ele, directia mai greu, consum crescut, exact aceeasi impresie am avut cand am trecut la cele de iarna.

DAR de abia astept sa vina vara sa le bag din nou. Nu prea ma intereseaza viteza pe mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele se pare ca au 11.8 kg (model 334, replica chicago la vw, pe 17)

cum vi se par ?

PS: OZ ultralegera... cre ca aveau vreo 7 kg, nu? o janta normala cat are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu niste informatii:

le-am dat mail celor de la VW din Germania, intrebandu-i de greutatea jantelor chicago pe 18. iata ce au raspuns:

Sehr geehrter Herr ,

vielen Dank f

Modificat de ceetah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow! Pai sunt foarte grele.

da' sunt asa dragute :icon_thumright:

PS: jantele de tabla de iarna cat sunt de grele?

Modificat de ceetah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu jante replica 217 parca pe 17 produs in Italia si sunt fmultumit,am de aprox 1.5ani.Daca se fabrica in Italia e mai mult decat OK.E povesti cu greutatea prea mare,nu e mare diferenta fata de una originala masurata de mine cu 300gr mai mult aceasi janta.Mai mult de atat si baieti de la reprezentanta Vw locala a recomandat la un prieten. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceetah@ m`ai ai o posibilitate , sa te uiti pe la vanzari si poti gasi unele foarte bune.

PS. eu am luat niste ronaluri p0e 17 de la zalau , si acolo am vazut unele pe 18 de cadeai jos ( la 350 euro setul) , asa ca bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trecut o fuga azi pe la un auto-soft, si a gasit replica la alea chicago, am vazut poza, nu stiu daca sunt aceleasi de pe jantelux.ro (in programul lor scria ceva cu tokyo... ) si erau 3.7 mil (100E) una... asta e un pret record de mic pe care l-am gasit pana acum pt replici la chicago pe 17.

din discutia cu un baiat acolo mi-a zis ca alea originale sunt facute din magneziu si ca la o busitura mai tare se crapa. Iar replicile sunt facute din dur-aluminiu, sunt mai moi, si am avantajul ca daca le-am busit pot sa le repar (mult mai usor). Nu a putut sa-mi zica nimic despre greutate, tara de fabricatie, aliaje si alte detalii tehnice...

revin cu alte info cand imi raspund pe mail cei de la auto-soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din niste discutii avute cu mai multe persoane, se poate ca, contrar celor spuse de ei (ca doar de, nu o sa spuna ca-s proaste), replicile de la AutoSoft sa fie Made in China. Motivul este ca o janta replica fabricata in Italia costa destul de mult si nu imi inchipui cum ei le pot vinde asa ieftin si sa le ramana si profit (cu orice discount le-ar lua, tot sunt prea ieftine). Nu zic ca TOATE sunt facute in China, probabil au si unele facute in Italia, dar atentie ce luati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un amic care are deja probleme cu niste jante pe 17" de la AutoSoft.

I s-a exfoliat lacul urat de tot si le are doar de 3 luni, noroc ca sunt in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am mentionat am jante de la ei gen replica, scorpioane sigur le-ati vazut prin oras ca sunt multi care eu, si sunt sigur ca-st din dur-aluminiu, un material mai moale pentru ca am avut un accident cand am picat intr-un sant pietruit si s-a scrijelit bine janta, adica era clar ca materialul e moale.

Doi la mana. Cand iti cumperi astfel de jante (am dat pe ele in iulie 3,1 mil (mai putin de 100 Euro)) atunci iti asumi riscul ca in 1-2 ani s-ar putea sa se strice mai ales daca n-ai foarte mare grija de ele. Cineva care nu vrea sa le tina eu zic ca merita. Ma plictisesc repede de ele personal si le vand, deci o investitie de 4 a jante a 12 mil mi se pare rezonabil.

Daca eram hot sa le tin mult investeam in ceva calumea (OZ, ceva) de 10 mil bucata si stiam o treaba :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut jante replica Audi A8 cu semnul VW la un magazin de langa Mall Vitan. Este putin mai in fata de intrarea in parcare (intrarea din spate), cum mergi spre Dristor, pe stanga. Nu am oprit sa ceri detalii dar stiu ca am cautat si eu mai demult astfel de jante si nu prea am gasit. De la distanta aratau foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlexTDI - ala e autosoftu la care am fost eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cum aflu ce greutate are o janta replik de R8 si si de cine sunt facute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum aflu ce greutate are o janta replik de R8 si si de cine sunt facute

Are un tip de aici din Piatra de vanzare...Ma interesez si iti dau un raspuns.Ma gandeam sa-mi iau si eu un set pe negru dar nush cum ar veni.Legat de calitate...el zice ca-s f bune si da si garantie.De modelul asta zici?Are si pe alb...

post-11598-1204672451_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!