Jump to content

Cum As Putea Sa Stiu Daca Masina Are Esp?


flohan
 Share

Postare recomandată

de unde pot sa aflu daca masina are esp? cand am luat-o mi s-a spus ca am esp, cum as putea afla daca am sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa ai in bord si buton cu esp off.

nu am nici un buton cu esp off. dar stiu pe cineva ce are esp si nici el nu are butonul cu esp off.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa accelerezi brusc pe un drum alunecos (atentie la riscuri). Daca ai ESP, rotile nu vor patina excesiv si va clipi martorul din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand pui contactul ti se aprinde in bord martorul de ESP? Daca da, inseamna ca ai. Daca nu, nu.

Este valabil si la colegul de care vorbesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa accelerezi brusc pe un drum alunecos (atentie la riscuri). Daca ai ESP, rotile nu vor patina excesiv si va clipi martorul din bord.

in cazul asta intra ASR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ESP - Acesta are rolul de a asigura stabilitatea automobilelor in viraje, impiedicand derapajale prin franarea selectiva si independenta a rotilor, in functie de acceleratia laterala a vehiculului si de rotatia volanului.

ASR - Impiedica patinarea rotilor motoare la demaraje puternice sau pe suprafete umede, zapada etc. prin franarea selectiva a rotilor sau chiar prin reducerea cuplului motor. (deci ASR-ul are treaba doar cu rotile care "trag" spre deosebire de ESP care actioneaza pe toate 4 rotile).

Daca ei ESP/ASR trebuie sa ai si buton de decuplare a acestuia. In plus, cum s-a spus mai sus trebuie sa se aprinda la punerea contactului.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la punerea contactului trebuie sa imi apara scris ESP sau are un simbol?

Modificat de Alextz
Nu mai da quote la mesajul anterior. ULTIMUL WARNING!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aprinde nici un semn ESP, doar EPC si ala ii altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Semnul e un cerc cu o sageata si un triunghi galben,care e valabil si pt asr si pt esp dar nu exista fara buton de deconectare(are dar n-are buton e textul samsarilor de masini)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simbolul este cel de mai jos, se aprinde la punerea contactului si dispare daca totul e ok. Se mai aprinde la deconectare sau la o eroare la calculator.

hf-esp-symbol.jpg

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi pare rau, dar in catalogul din Octombrie 2007, semnul folosit pentru ESP la Polo este cel de jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!