Jump to content

Probleme butuc portiera sofer


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

Schimbat switch, refacut lipituri si curatat motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    32

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    18

  • DerGolf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

De fiecare data cand descui masina din telecomanda trebuie sa trag de doua ori de manerul usii de la sofer pt a se deschide. Aveti idee care e problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verificati cat de tensionat/sau nu... este cablul mic, care vine la maner.

 

altfel, data jos yala si verificata uzura partii mecanice/curatat/gresat. Daca tot se da jos de pe masina, preventiv - sa refaceti si lipiturile de pe placa electrica, curatat motoras, inlocuit switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut d-le florin. Am dat si eu de o problema, usa inghetata(dreapta), am insistat sa o deschid din exterior, intr-un final s-a deschis numai ca manerul a ramas un pic in afara, adica nu se mai duce pe pozitia lui initiala, nu mai face cursa aceea moarta la deschidere. Sunt convins ca ai inteles. Usa se incuie si se dscuie normal si din telecomanda Ce am facut si ce-i de facut? Se rezolva? Pun si doua poze. Multumesc.   

               
Modificat de cyti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neata !

 

da jos butucul si verifica cablul mic precum si manerul interior. Totusi, recomand sa faci asta, daca ai un loc incalzit unde sa poti lucra... ca sa nu te chinui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut si cu respecte! 

 

Am si eu o problema la butucul de la sofer.. 

Cum am dat de ea? Pai mai nou, pe strada unde e locul meu de munca, se dau mailuri aproape zi de zi ca isi gasesc colegii de munca masinile sparte. Da.. cam 2-3 pe zi :|.

 

Asa ca m-am dus la masina, masina era ok. nu era sparta nu nimic, DAR am constatat cu stupoare ca e destul sa infig 2 milimetri din cheie in usa, ca pot invarti, si deschide usa. Mai pe scurt, e un fel de yala de dacie  :)) .. Nici nu-i de ras. Si asta am constatat eu dupa 1 an si ceva decand am masina.. 

Ce ma sfatuiti ? Ce so fi putut intampla ? Ea nu e blocata, se deschide/inchide usor. Ce-i drept, nu revine cheia la pozitia verticala, dupa ce invart sa deschid / inchid masina.. Dar n-am bagat de seama. Ce sa fac ? Sa o desfac bucati sa ung dintii aia? 

 

Ce e de facut, ca nu-i a buna. Mi-am scos si maruntii din scrumiera, sa nu fie tentant pentru ficiorii de hoti.

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine nu cred ca mai exista cateii sau sunt uzati la maxim daca spui ca se invarte si cu surubelnita in butuc.

Ce poti sa faci, fie comanzi alta noua pe comanda sa reprezentanta sau il schimbi cu unele SH, dar asta insemna sa schimbi si cheile.

Teoretic se poate si la un copiator de chei, dar nu stiu daca se practica. Iti trebuie catei noi, care se pilesc dupa cheia ta.

 

Mai intai desfa-l sa vezi ce e in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai sunt cateii in butuc se poate rezolva. Cateii sunt numerotati si se pot schimba cu altii din dezmembrari, cu conditita sa nimeresti unul care sa aiba acelasi numere ca ale tale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face usor butuc dupa cheia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru promptitudine. 

 

Cred ca am sa-l desfac astazi si am sa revin cu detalii si eventual poze .Poate fac un scurt tutorial cum sa "service-ezi" butucul de la sofer. L-am desfacut pe cel de la sofer mai de mult si n-am avut nici un succes. E gripat bine. L-am scos din portiera, i-am scos semiluna, arcul, dar in rest n-am putut sa-i fac nimic . L-am pus la loc si asta a fost. E oxidat de numa.. 

Mie ce mi-e sa nu fie un butuc SH luat de pe dincolo, fara nici un dinte. 

 

Folosind cheia de rezerva care nu are uzura asa mare, (in sensul ca e aproape noua) intra foarte greu in butuc. Adica chiar trebuie sa o scutur unpic pana intra pana in capat. Deci ceva dinti ar avea acolo... 

 

Multumesc mult , si voi reveni cu amananunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit o ,,pontoarca'' care a dat cateii peste cap.

Cumperi un butuc sh si inlocuiestii cateii din butucul tau cu cateii din butucul sh,eventual mai pilesti din cei sh (e vorba de sfert de milimetru).

Oricum vezi ca o sa gasesti si elemente din butuc ...distruse.

Ai grija cand desfaci cateii ca o sa gasesti arculete minuscule care iti tin cateii comprimati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

De pe la sfarsitul anului trecut nu imi mai mergea butucul de la sofer si ca o carpeala de moment l-am schimbat cu cel de pe dreapta, pe cel de la sofer punandu-l de decor la cealalta usa.

Intre timp am facut rost de un alt butuc din dezmembrari si azi am vrut sa-l schimb, nu mai reusesc sa-l scot pe cel vechi.

Am slabit la surubul ala din interior pana mi s-a acrit, dar tot nu vrea sa se miste. Iese vreo 2-3mm , dar mai mult nu. :( I-am dat si cu degripant si tot degeaba.

Aveti vreo idee despre ce as mai putea sa incerc, excluzand varianta distrugerii? Sau cel putin partea cu cateii sa o scot intreaga, ca sa o mut pe celalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa-l mai strangi aproape de maxim ...apoi desfaci cate putin si tragi de el...iar desfaci cate putin si iar tragi.

In moment ce tragi de el trage si de manerul (clapeta) de deschidere a usii.

Posibil siguranta care tine butucul (e o piesa semirotunda) si-a modificat putin pozitia.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iasa destul de greu pentru ca daca te vei uita cu atentie la cei doi butuci difera stanga de dreapta. Unii sunt chiar stantati cu "L" su "R". Cu grija si rabdare iese. Daca nu si nu, va trebui sa dai jos fata interioara macaraua, broasca cu grija sa nu rupi tija butucului si vei putea sa l impingi afara dupa ce in prealabil dai joa coroana care l fixeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai baga wd40 si incearca sa-l ajuti un pic cu surubelnita.

 

verifica ca surubul sa roteasca inelul de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai i-am băgat ceva degripant no-name, dar tot nu iese mai mult de câțiva mm.

Șurubul se rotește, dar nu știu cum îmi pot da seama dacă angrenează și inelul de fixare.

Oare așa mare prostie am făcut când am pus butucul de pe stânga pe dreapta și să fie de la asta? Ca mie din exterior îmi păreau identici...

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu erai cu Bacchus prin preajma ? :lol:

Trebuie sa desfaci manerul asta si apoi sa actionezi asupra butucului de usa.

post-64586-0-19807000-1422963014_thumb.j

post-64586-0-22158300-1422963026_thumb.j

post-64586-0-01753900-1422963038_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e prost, ca daca nu scoti butucul nu prea ai cum sa scoti manerul exterior ca sa ajngi la surubul ce tine subansamblul. Ca sa iti dai seama daca lucreaza surubul sau nu, te uiti prin gaura si peste surub trebuie sa vezi un dinte al coroanei. Coroana se roteste prin actionarea surubului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ajutati-ma si pe mine intr-o problema. Nu inteleg cum se poate scoate manerul exterior al usii, iar apoi ansamblul in care trebuie fixata coroana. Ma uit la ansamblu pe interiorul usii, cu fata de usa desfacuta, butucul dat jos, broasca data jos si nu inteleg cum se demonteaza acel ansablu ce tine si manerul exterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ai demontat totul, inclusiv butucul, scoti manerul exterior. Il tragi spre gaura butucului si apoi descrii un arc de cerc sa iasa si din gaura cealalta. Dupa ce-l scoti, vei vedea un surub torx 20. Il desfaci si iti va iesi si mecanismul interior apoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am observat si o problema la butucul de la usa soferului, in sensul ca acea usita care tine acoperita gaura cheii nu mai sta inchisa.

Probabil arcul care o tine inchisa a sarit.

E vreo sansa sa scot protectia incercuita cu rosu fara sa desfac in bucati butucul?

Studiind butucul am vazut ca pe lateral are un fel de fanta...e posibil sa fortez acolo cu o surubeltnita ca sa o scot?

Mersi!

post-16597-0-22470100-1428052746_thumb.j

post-16597-0-90569800-1428052827_thumb.j

Modificat de Alex265
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, am intampinat si eu problema cu butucul/yala. La usa soferului am tras (suor cred) de clanta sa deschid usa si am auzit/simtit cum yala s-ar fi "decuplat" de usa. Acum, ca sa pot iesi din masina, trebuie sa dau geamul jos si sa deschid din afara. Masina merge incuiata fara probleme doar ca nu o pot deschide din interior. Clanta cred ca nu mai face contact pe undeva. Ma gandesc ca este o problema mecanica, tija care o conecta la sistemul de inchidere nu mai este conectata.

Nu am probleme cu arcul care este pus pe clanta. Din interior daca trag clanta, se misca cu o usurime mai mare dar in momentul cand eliberez revine in pozitie initiala, doar ca nu deblocheaza usa sa o pot deschide.

 

Aveti idee daca este grav sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este grav - trebuie doar sa demontezi si sa vedem care dintre cabluri a cedat - posibil  cel din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, am sa desfac (am gasit tutorial) si fac cateva poze. Revin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!