Jump to content

Probleme butuc portiera sofer


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

Am revenit cu informatii:

Am dat capacul jos sa vad daca tija e doar sarita sau rupta; din pacate este rupta (poza 1). Am sunat la un service (singurul de pe langa mine) si acum astept raspuns daca ma pot ajuta si la ce pret.

 

Curios fapt, cand am dat capacul jos, a picat si butonul de inchidere/blocare usa manual. Ideea e ca, nu vad unde intra, adica din ce vad eu cred ca a mai fost desfacuta portiera inainte si sistemul inlaturat pentru ca butonul respectiv nu are nici un loc unde se poate connecta.

 

Am sa astept pana ma programeaza la service dar intr-o saptamana cred ca o fac. Daca mai aflu tips & tricks am sa le postez aici sa ajut si alti utilizatori care se vor confrunta cu astfel de neplaceri :)

2yxp2l2.jpg

1zb8bav.jpg

o72dkg.jpg

11uyxrq.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    32

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    18

  • DerGolf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cablul de deschidere nu prea ai ce sa repari si oricum daca se fac improvizatii la el fie va sta f tensionat fie foarte slab. Un cablu nou e 40-50 ron ron. Tija cu butonul de blocare care iese prin capitonaj in coltul superior a cazut probabil pentru ca e urechea de pe broasca rupta si nu mai sta la locul lui. Acolo fie schimbi urechea cu totul fie improvizezi ceva sa stea la locul ei. Oricum, trebuie demontat totul pana la broasca ca sa fixezi tija ca la carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc kelu,

 

Ca tot am deschis subiectul mai am o problema pe care probabil as vrea sa o adresez, posibil sa am probleme si cu yala de la usa soferului in ideea ca merge descuiata toata masina din cheie dar cand doresc sa o incui, se activeaza alarma dar toate usile se incuie in afara de usa soferului - in momentul cand doresc sa deschid usile, toate sunt inchise doar a soferului se deschide si incepe alarma.

 

Din ce imi dau eu seama (total neexperimentat) banuiesc ca yala este de vine si sunt curios estimativ la cati banuti m-ar duce una noua, sa stiu daca are rost sa discut la service sau mai bine raman sa incui masina din cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa iei una noua, mai bine o reconditionezi pe a ta si e ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc kelu,

 

Ca tot am deschis subiectul mai am o problema pe care probabil as vrea sa o adresez, posibil sa am probleme si cu yala de la usa soferului in ideea ca merge descuiata toata masina din cheie dar cand doresc sa o incui, se activeaza alarma dar toate usile se incuie in afara de usa soferului - in momentul cand doresc sa deschid usile, toate sunt inchise doar a soferului se deschide si incepe alarma.

 

Din ce imi dau eu seama (total neexperimentat) banuiesc ca yala este de vine si sunt curios estimativ la cati banuti m-ar duce una noua, sa stiu daca are rost sa discut la service sau mai bine raman sa incui masina din cheie.

 

jos yala, refacut lipiturile de pe placa electrica si curatat colectorul la motoras - cu ocazia asta sa schimbi si switch-ul. Te va costa mult mai putin decat o yala noua OEM... si o sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

La usa de la sofer, de ceva vreme imi face figuri ori switch-ul din broasca ori lipituri imperfecte pe placa, si am zis sa dau cu niste wd-40. Mai exact am dat in gaura care e astupata cu un dop de plastic de pe lateralul usii si apoi am observat ca nu mai pot sa incui si sa descui cu cheia (mecanic) pt ca se invarte in gol. Precizez ca inainte sa dau mergea si nu am fortat ceva sau sa simt ca s-a rupt ceva. Am alarma cu inchidere si din butoane merge. Stie cineva care sa fie cauza?

Modificat de mazicristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, s-au rupt niste piese mici, in butucul usii - se da jos, se cumpara kit reparatie, se inlocuiesc piesele deteriorate si o sa fie totul ok.

 

nu are legatura cu WD-ul dat de tine (oricum nu ajuta la switch sau lipituri reci), e o coincidenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

 

Am si eu un Golf 4 si am probleme cu inchiderea centralizata.

Uneori nu functioneaza inchiderea centralizata de la usa de la sofer, cand introduc cheia se deschide doar usa soferului, nu se deschid toate usile si plafoniera palpaie in continuare; cand introduc cheia in contact se stinge plafoniera.

Lafel si invers, cand vreau sa inchid masina, se inchide doar usa de la sofer.

La usa din dreapta functioneaza fara probleme.

Chiar si cand functioneaza inchiderea centralizata, uneori nu se aprinde plafoniera. (asta e valabil la ambele usi)

Problema apare mai des in ultimul timp, de cand a venit frigul.

 

Din ce am citit problem s-ar datora unei lipituri reci.

M-ati putea ajuta cu mai multe informatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La portiera sofer ai probleme cu lipiturile pe placa broastei. La plafoniera ai probleme cu modulul de cf. Trebuie demontat si vazut cum e prezinta lipiturile pe placa lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
ionut_dragos

Salut. Am postat aici, pentru ca sa nu mai deschid alt topic.Var rog frumos, cum se monteaza siguranta din imagine? Nu-i dau de cap, scuze ca am reactivat topicul. Merci

P_20160527_172211.jpg

P_20160527_172159.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

Pai siguranta aia trebuia sa ramana pe portiera,ea este actionata de un surb din dreptul manerului ca sa poti scoate butucul,in momentul cand se desfiletaeza surubul roteste acea siguranta pana cand elibereaza butucul sa poata fi scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut_dragos

Da, trebuia sa ramana pe portiera, dar a cazut, cand am desfacut surubul.  Nu are cineva o poza  cu siguranta in stare montata? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ai scos, butucul exterior, trage afara si manerul exterior. il glisezi spre gaura butucului si descrii un arc de cerc ca sa-l scoti. Vei vedea apoi un surub torx 20 pe exterior mascat de manerul pe care tocmai l-ai scos. Desfileteaza-l si vei putea scoate pe interior mecanismul ce tine butucul si manerul. AColo trebuie sa montezi coroana din fotografie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut_dragos

Merci de raspuns, asa am incercat sa fac. Cand am desfiletat surubul ascuns de capacel, l-am desfiletat prea mult si a cazut inelul. Acum. inelul are niste urechiuse care nu vor sa intre unde trebuie sau nu stiu eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut_dragos

Va rog frumos, piesa din iVa rog frumos, la boasca fe rata, pintenul din imagine se imperecheaza cu cealalta piesa marcata? P_20160529_111656_1.jpgP_20160529_111656_1.jpg

P_20160529_111715_1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acolo trebuie sa intre, ai dedus bine:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut_dragos

Mersi f mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

2 intrebari va adresez si eu:

1. Tija de la butucul de golf 4 e cumva mai scurta decat tija pt seat toledo ? Am cumparat un butuc de golf 4 si am impresia ca nu intra sufucient de mult in acel plastic care e ros cam 2mm. Butucul merge,de asemenea daca bag o surubelnita invhide si deschide

2. Vreau sa schimb surubul care tine butucul pt ca s-a stricat in cap. Am tot desfiletat la el si degeaba. Are ceva care nu il lasa sa iasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!