Jump to content

Frane (Touareg 7L)


ddm
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

90% din sitemul de franare e bosch iar ca discuri si plcute de obicei is brembo sau pagid sau bosch depinde de lot (cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...
Ionutpanait1982

Am un touareg si dupa ce am spalat masina mi sa ars modulul pompei dd ABS

Lam schimbat si dupa aceea am urmatoarea problema:cand apas pedala de frana imi functioneaza corect abs mai putin pe roata din fata stanga

Mentionez ca daca roata din fata intra in detapaj pe langa faptul ca nu functioneaxa abs mai se blocheaza si pedala de frana pe apasat pana se opreste masina.dupa aceea se elibereaza pedala

Poate sa imi dea cineva un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna , trebuie sa schimb plăcuțele ,discurile și tambure in caz ca are așa ceva pentru frâna de mana(picior) la Touareg 3.0 TDI 224Cp

ce marca îmi recomandați ?

cea mai buna ?

brembo.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus ATE pe R5 discuri, placute si saboti frana mana. Pe spate este totul in regula, au venit cu senzori pe ambele parti etc.

Pe fata in schimb au inceput sa bata dupa nici 300km desi am verificat butucii ca nu cumva sa fie ovalizati iar placutele au avut senzor doar pe o parte nu pe ambele cum este prevazuta masina. Bataia este foarte fina si in oras nu se simte doar in afara la viteze de autostrada. Toate au fost schimbate in acelasi timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult ,

se pare ca am rămas doar noi pe aici cu Touareg 7L :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut! Detin un Touareg din 2009, V6 Tdi, 240 hp. Doresc sa schimb franele, iar pentru asta, am cumparat discuri de frana fata/spate Zimmermann. Ce imi recomandati ca placute de frana, pt aceste discuri? Pe ce marca sa merg? Pt cei interesati, discurile au costat 1020 lei cu tot cu transport de la un magazin din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modul general cel mai indicat e sa se pună plăcute si discuri de la același producător 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeam pe forumurile din afara, recomandare la adresa careia toata lumea era multumita, combinatia de discuri Zimmermann si placute Pagid. Problema de care m-am lovit eu este ca nu gasesc nici unde placutele astea de frana pt motorizarea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pagid e in acelasi grup cu Textar. Daca vrei neaparat Pagid solicita o oferta la magazinele online, pot sa aduca daca le gasesc la furnizori chiar daca nu sunt pe magazin.

Dar chiar sunt multe optiuni, Brembo de ex nu-ti fac cu ochiul? Sau Bosch, Ferodo... Am pe alta masina discuri si placute Brembo si se comporta foarte bine.

Daca tot umbli schimba si furtunurile de frana, eu le-am gasit deteriorate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc. am decis sa aleg pana la urma TRW ca placute. daca nu o sa fiu multumit, la urmatorul schimb de placute o sa pun altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
narita.mircea

Salut. Am un Touareg din 2008, 3.0 v6 tdi, 240 cai. 

De 1. 500 km am schimbat frânele total (discuri fata + spate ATE, Plăcute fata+spate ATE, saboți frână de mana/picior ATE, senzori frână  fata + spate ATE, kit revizie etrieri fata) + 2 telescoape capoata. Total a fost 3650 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!