Jump to content

Activare Mirror Down


gabi71
 Share

Postare recomandată

nea cristi, ai vreun sfat si pt mine? te deranjez in privat cu intrebarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce lamuriti problema pinilor, pt ca nu vreau sa bruiez discutia....as avea si eu nevoie la switchul de oglinzi sa ma invatati ce pini trebuie sa schimb si unde, pt ca mie imi incalzeste oglinda pe pozitia de pliere...eu neavand oglinzi pliate electric dar am schimbat butonul cu unul cromat care are si functia asta. Multumesc

 

in mufa butonului, pin 5 este de la pliere oglinzi, pin 3 de la incalzire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin multumesc, asta am aflat, dar daca le schimb intre ele nu mai merge nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci alta varianta nu ai, decat sa schimbi butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam sa schimb din calculator sa vina pe firul care trebuie semnalul care trebuie, sau cum...ca nu-mi dau seama, am desfacut butonul sa vad cum lucreaza si acolo e o mare nebunie.....se fac niste contacte in acelasi timp pe aceeasi pozitie, cand am schimbat firele in mufa butonului, nu mai mergea deloc pe nici o pozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat si cu alt buton ? e posibil ca problema sa fie din acesta.... in rest, e pacat sa modifici instalatia masinii, pentru un buton de 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu butonul original care are doar pozitia de incalzire merge, dar am pus unul cromat care are si pozitie de pliere.....de asta zic, butonul e bun, pt ca daca schimb firele in mufa pe pozitia pliere imi regleaza oglinda sus, depinde ce fire am pus...dar cand pun incalzirea nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HAi sa vdem cu VCDS ce contacte se fac in buton si vedem ce e de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate vedea? adica poti sa vezi cand comuti din buton ce functie face? ar fi bine asa, cand scot caruta din service o sa te contactez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, normal ca se vede... dar automat vezi ce executa - nu ai cum sa vezi in blocurile de masura pliere... si ea sa faca incalzire - ci in blocurile de masura, o sa vezi ca e comutat pe incalzire.

 

pe usa soferului, cu VCDS-ul, verifici pozitia butonului in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, ma rog voi stiti mai bine cu ce se mananca vcds-ul, eu nici numele nu il pronunt corect uneori, sunt total pe dinafara....oi vedea, daca nu, asta e, ramane pe pliere si isi face treaba daca altfel nu se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aflat codurile calc de usi, la sofer 1k0 959 701 P si pasager 1k0 959 702 P....intrebarea este, sunt bune pt oglinzi cu pliere sau nu? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WooZie

1k0 959 701 L                     1k0 959 702 L

1k0 959 701 M                    1k0 959 702 M

1k0 959 701 N                     1k0 959 702 N

1k0 959 701 Q                     1k0 959 702 Q


Daca iti cumperi generatia 3 trebuie sa faci relocarea pinilor...am scris mai sus


La toate cele trei mufe ale controler-ului


La tine ...702P este gen 3 dar low iti trebuie high

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar....probabil 2 controlere sunt 200 E cel putin, plus oglinzile.....cam mult pt un moft. Dar prin investigatiile tale nu cumva ai gasit si cum ar trebui scimbati pinii ca sa nu mai incalzeasca pglinda pe pozitia de pliere? multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Ma poate ajuta cineva cu schema pinilor de pe 1k0 959 793 c si 1k0 959 703 c.

Am cautat ceva, dar nu gases, iar informatia de aici: http://www.my-gti.com/2158/volkswagen-golf-jetta-door-controller-information-mark-v

nu prea se potriveste cu modul in care sunt facute legaturile la mine pe masina.

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi am verificat si eu daca am functia Mirror Down in calculatorul de bord. Nu am gasit decat reglarea oglinzilor individual sau amandoua o data.

Mentionez ca nu am scaun cu memorie, ci doar senzori de parcare. Masina este un Passat b6 / 2008 / 2.0 / BMP 140 cp.

Va rog sa ma ajutati daca se poate activa Mirror Down cu vag com. Care sunt pasii de urmat ???

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca studiai un pic paginile din urma gaseai cu siguranta raspunsul.Trebuie ca in oglinda dreapta sa ai motorasul oglinzii compatibil..motorasul cu C in coada.Cablajele trase....si apoi codarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta am urmarit, dar sa demontez acum oglinda pentru a ma lamurii nu prea imi vine ! Ma interesa daca pot lamuri aceasta cu vag com !

Modificat de nicu1iancu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa demontezi toata oglinda ci numai sticla.Codul e scris pe motoras.Nu te ajuta Vag com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, nicu1iancu said:

Cu siguranta am urmarit, dar sa demontez acum oglinda pentru a ma lamurii nu prea imi vine ! Ma interesa daca pot lamuri aceasta cu vag com !

nici sa nu te obosesti, deoarece nu suporta - trebuie alt motoras oglinda, in primul rand. Dupa ce se trag firele, trebuie sa ai si calculator de usa compatibil... altfel nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc ! Oricum acum sunt axat pe cealalta problema majora ca nu stiu cine sa ma ajuta sa-i dau de cap ! Nu stiu la cine sa merg cu masina sa o rezolve ! Se pare ca ar fi din modulul confort ceva eronat si de acolo toata nasoleala !

:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verificat... de obicei la B6, nu e o problema comuna, nu cedeaza asa usor modulul confort, de unul singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!