Jump to content

Pompa motorina Passat B6


KTY
 Share

Postare recomandată

Am citit topicul asta si a dat paranoia in mine :) ... Din cate am inteles nu e prea bine sa merg cu rezervorul pe rosu prea mult timp ? Avand rezervorul sub 1/4 din capacitate poate afecta durata de viata a pompei ? Nu de alta dar eu mai tot timpul am rezervorul pe jumate plin... Nu prea am alimentat de la OMV dar se mai intampla sa alimentez cand imi scrie in BC "Range - 10km. (nu din lene dar Rompetrol-ul e cam departe de mine).

:) Ce m-i se pare ciudat e ca nu prea mi se mai aude turbina :) si masina parca e putin mai lenesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IbizzaDream poti sa imi spui si mie mai exact ce model de pompa este? Adica de la care passat, cel fabricat pana in 2005?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motorul din semnatura 2.0 TDI 140 CP, ce pompa se poate pune?

azi am primit un diagnostic tragic, pompa se duce, comanda sa dat azi , dar vine sper in 30 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai devreme de martie...slabe sanse. Sunt curios unde vor ajunge prima oara aceste pompe (la ce service).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Naspa, poate ar trebuii sa incercam sa le lasam toti masinile in fata intrarii la Porsche Romania, si poate nu isi mai bat joc de noi.

Oare cum putem sa rezolvam problema , sau si mai bine cum sa facem ca pompele sa functioneze totusi pana vin altele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am adaptat pompa de la modelul anterior si functioneaza pana ce nivelul combustibilului ajunge la jumatate , dupa care nu mai functioneaza(mi-au zis mecanicii de ce dar nu am bagat la cap pt ca nu m-a interesat) . Dar sfatul meu de utilizator de masina cu pompa stricata ( 2500 in afara tarii + 1000 in tara + un drum in cehia incepand de maine si pana duminica), o solutie de altfel foarte ieftina , este sa continuati sa mergeti umpland rezervorul "ochi" si realimentand la fiecare 150 km, poate chiar 200 ( depinde cat risti , eu am riscat aproape de 200 dar incepuse sa mearga cam nasol ) . Mi-a explicat un mecanic in service ca mai exista o pompa intermediara care trage motorina pana ce aceasta ajunge la motor ( nu mai stiu cum se cheama) , ideea este ca masina functioneaza si nu rugineste in parcare la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc IbizzaDream , de 2 zile merg numai cu rezervorul plin, zgomotul a disparut, sper sa nu mi se opreasca in drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Uite ca pompa de la unchiu din germania e pe vine, dar surpriza sun la reprezentanta si mi-a zis ca si ei au inceput sa primeasca, cate una cate doua dar vin.

Nu trebuie sa mergeti cu rezervorul plin sau cel putin jumate plin. Masina trebuie sa mearga pana nu mai are motorina indiferent. Ideea e ca au avut o serie proasta de pompe probabil la inceput care la frigul de peste iarna cand motorina se face marmelada au cam plesnit... Asteptati mai bine, va cumparati o pompa noua sau luati de la reprezentanta si cu asta basta.

Daca stati si cautati pe site-urile de dezmembrari auto, parcuri auto, firme piese auto gasiti si la 8,5mil - au unul am gasit si sunt aduse de la producatori acreditati WV.

Va mai tin la curent, sper ca sapt viitoare sa imi forjez nitel masinuta...

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce motorina ati folosit inainte sa va cada pompa?

Am vazut ca multi foloseau OMV ALPIN DIESEL! Si eu la fel inainte sa-mi cada pompa! Ma gandesc poate o fi vreo legatura...

Poate ma gandesc prea departe! Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aveam motorina obisnuita cand a picat ...

o cauza mai probabila sunt temperaturile scazute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU foloseam de toate: OMV Alpine, Sprint, Rompetrol Efix diesel, Mol Tempo,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi, numai la Passatul nou ,,se ard" pompele de combustibil?! Audi/Skoda nu a inregistrat astfel de probleme?! :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. La Skoda apar altele. Cum ar fi faptul ca apare eroarea de la DPF. Fiecare marca cu bubele ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in acest caz se confirma faptul ca desi VW/Audi/Skoda beneficiaza de aceleasi platforme tehnice si motoare, furnizorii de subansambluri sunt diferiti de la marca la marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-s mandru ca de 2 zile is iar sofer ;). Am gasit o pompa in germania tot la VW dar codul ala de mai sus numai ca ultima litera era G la mine si nu M. Merge perfect, este fabricata in Franta. Sunt curios ce aduc mesterii din Romania pe unde-s produse.

Nu cred ca motorina Alpin are vreo problema, in principiu are aditivi care ajuta iarna sa nu se intareasca si sa iti infunde jucaria, sa ramai langa masina sa te uiti la ea ca e prea frig afara. Aplin-ul stiu ca e garantata la -22 C, dar Dumneze cu mila ce or pune astia in ea.

Si ca o veste sa va interesati...cica se da Jetta pentru cei care au masinile in service cu problema asta...asa ca puneti piciorul in prag si spuneti-le sa va dea masina - informatia asta o stiu de la cineva de la Cardinal Ploiesti.

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am pus pompa pe banii mei.

Astept sa vina cea de pe garantie, si apoi o sa ma iau cu iei in gura sa imi dea pompa.

Deja am auzit pe cineva ca nu i sa mai dat pompa din garantie pt. ca isi schimbase omul pompa pe banii lui.Marlanie si magarie extrema , daca este asa, :D e Porsche Romania.

Nu tine de ce motorina ai in rezervor, daca pompa este proasta poti sa ai cea mai buna, ca tot se blocheaza.

Pompa le mine nu mai functiona deloc, aici am o dilema.

Cei de la Porsche m-au zis ca e pe duca, si mai merge, dar sa merg mereu cu rezervorul plin sa nu scada sub 3/4.

Cei de la Scorpion din Focsani unde am schimbat pompa, ca a trebuit sa o schimb in service autorizat Porsche, m-au zis ca pompa era blocata :lol: , si era blocata de mult timp, doar norocul si faptul ca tineam rezervorul plin ( la 50 de km facuti alimentam pana in buza) mereu a facut sa nu raman in drum.

Astept sa vad cand ma suna sa vin dupa pompa..... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cu ce pompa ai schimbat-o pe cea originala? Noile pompe vor ajunge cam prin martie, in cazul cel mai fericit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa a fost adusa din Germania, cumparata acolo de la un furnizor stiut de cei de la Scorpion, ideea e ca eu am cerut pompa, si mi sa zis ca au masina care vine cu pompe din Germania, si asa le-am zis sa imi aduca si mie una, si sa o si puna pe masina.

Pompa e identica cu cea de pe masina, functioneaza, am si garantie data de Scorpion.Cand am ajuns eu la iei nu mai aveau nici una.... mam crucit, doar a amea mai era.

Oricum eu am pus-o pe banii mei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am pus pompa pe banii mei.

Astept sa vina cea de pe garantie, si apoi o sa ma iau cu iei in gura sa imi dea pompa.

Deja am auzit pe cineva ca nu i sa mai dat pompa din garantie pt. ca isi schimbase omul pompa pe banii lui.

Asta am facut si eu desi masina e in garantie. Pompa mi-am adus-o de la o reprezentanta VW din Germania. Cand iti monteaza pompa ta trebuie sa te asiguri ca a ramas comanda deschisa pentru pompa pe garantie. In felul asta ei nu au voie sa intarzie mai mult de 3 luni cu pompa ta. Apoi daca nu te suna te duci la ei si faci scandal monstru si daca au manarii sa iti arate factura pe care ti-au facut schimbul pompei... daca ii prinzi cu fals in acte i-ai mancat... si merita al naibii de mult :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca v-ati pus pompele care erau inainte pe Passat, nu cele de noua generatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles ca asta este pompa noua, de generatie noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, cele cu G in coada sunt o generatie mai veche nitel.

Cele cu M sunt ultimul model - ca sa spun asa.

Cand a fost facuta masina...acum 2 ani or fi fost cu A, B, C, D, E naiba sa le ia...

Ce pot spune cert e ca pompa de pe masina era diferita de pe cea adusa de mine...la culoare deci este altceva compatibil probabil din moment ce merge ok :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios ese ca a disparut si acel zgomot , acel mic zumzait cand puneam contactul.Sper sa fie de bine.

Confirm si la mine are alta culoare, alb in partea de jos.

Si se schimba in maxim 3-4 minute, trebuie doar sa ridici bancheta din spate, sa stai cu spatele la volan si in partea stanga este un capac care se scoate la fel cum se scotea bila de la mouse cand vrei sa o cureti.Desfaci apoi pompa , sunt 2 conduce si 1 mufa sau 2 ,care trebuie desfacute.Asa era la mine, eu am 4motion.

Scule: o surubelnita si un ciocanel, si spirit tehnica ,plus sa ai tupeu sa bagi mana in rezervor :ceuameni: (care la mine a fost plin ochi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema cu pompa...joi 14.02 venind de la bucuresti indreptandu-ma spre casa in targoviste...la intrare in tartasesti am redus viteza si buf...motorul oprit. :D ..am tras pe dreapta am sunat la vw si ei cum sunt ''foarte'' ocupati au raspuns intr`un final de juma` de ora...domne asa asa...pai suna-ti pe cei de la platforma...am sunat si baiatu` respectiv..da vin dar in 3 ore ca acum sunt in ploiesti...saraci astia de la vw..o singura masina au. :D ..sa facem cheta sa le mai dam noi una...deci a cazut...i-am sunat pe cei de la dacia asistenta...si au venit in 30 de minute..am ajuns la PBV Chiajna langa carrefour...le-am zis ce mi s-a intamplat...''pai lasa-ti masina undeva unde are loc si veniti sa va fac o intrare...si vinerea viitoare pe 22.02 intra in service sa vedem ce are masina...ce sa fac..am lasat`o acolo. :beerchug: ..si si-au dat ei cu parerea ca este pompa si au zis ca la sf luni martie o mai iau din service...stand si vb cu cei de acolo de la servici in spatele meu inca 2 persoane tot cu acceasi problema...''domne mi s-a oprit in mers''...asta ce inseamna ? bataie de joc nu? :D adik o luna jumatate? voi ce ziceti? :| poate ar trebui sa venim cu protv-ul cu antena1 sa faca baietii un reportaj ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma scuza-ti ca am uitat sa spun...dar cel dupa platforma mi`a povestit ca a fost sunat seara deci pe 13.02 un om a ramas in craiova cu masina...aceeasi problema...si eu..plus ca

m-a lasat pe mine la vw si s-a dus dupa o fata care are aceeasi prob in centru la unirea...si baieti de la vw cica ''suntem depasiti de situatie'' ce inseamna asta? numai zic nimik...ca oricum nu se rezolva nimik....aia e...pacat... :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!