Jump to content

Bora-aripa Interioara Roata


smurff
 Share

Postare recomandată

Ca am mi-am luat o Bora si nu are acea protectie din plastic de deasupra rotii pentru a nu patrunde mizeria in interiorul aripii si scoate apa murdara pe la semnalizarea de pe aripa si pe la far.

Si daca stie careva daca se monteaza greu si la ce pret ajunge.

Bafta multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbesti de reperul incercuit din imagine, costa 92.89ron pe original. Nu este mare stiinta sa il montezi, trebuie roata data jos si in jur de 10 suruburi si maselute.

post-11233-1199719843_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea aparatoare este prinsa in suruburi cu cap stea, iar "piulita" este o clema deplastic prinsa de aripa. Trebuie sa vezi daca mai ai acele cleme, ca se pot distruge usor.

Se demonteaza/monteaza foarte usor. In fiecare primavara eu desfac acele aparatori si scot nisipul ce se aduna in timpul iernii intre plasitc si aripa. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si mai ieftine. Eu am gasit cu vreo 60 de lei bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le recomand pe cele ne-originale, sunt foarte proaste calitativ iar plasticul este casant. Mai bine dai 20ron in plus si stii ca iei ceva bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca cele de Golf sunt la fel cu cele de Bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D nu are minemi una? sau nu-mi poate face rost? daca se poate mai ieftin ca la magazin? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva din dreseala suruburile care prind aceasta protectie? Ca la magazinele in care am fost sunt numai suruburi cu cap mic si nu cum sunt cele originale. Si cate sunt acestea la numar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la un dealer VW acolo au pe stoc, o bucata costa 0.9ron si iti trebuie 6 din cate imi amintesc la fiecare roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare am si eu o problema inrudita cu acesta.....(nu merge searchul si nu am gasit ceva explicit legat de problema mea)

in continuarea acelei protectii la roata este legat sub masina un scut de plastic la motor, am reusit fara sa imi dau seama sa sparg si sa pierd jumatate din acel scut, iar astazi el a cedat fizic si nervos cu totul, astfel nu mai am scut sub motor.

intrebari:

1.se poate schimba acel scut?

2. cam cat ar costa asa ceva?

3. tinand cont ca masina este in mod normal umblata pe unele strazi neasfaltate si pe care se mai fac gropi si noroi ce lovesc pe sub masina uneori...la ce riscuri la supun umland fara!?

multumec anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este alta, tu sub masina ai 3 scuturi, doua laterale si unul pe mijloc. Care din ele este spart?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este alta, tu sub masina ai 3 scuturi, doua laterale si unul pe mijloc. Care din ele este spart?

pai, acum ceva timp am observat ca sub motor era o parte sparta, si aveam doar pe partea stanga scut, dar parea a fi unul singur!

ce e cert e ca acum sub masina, sub motor nu mai am deloc scut de plastic, cele de la roti sunt, bine s-a rupt si o parte din acela!

deci s-au spart toate 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recent am inlocuti acea aparatoare de noroi de care zice colegul "smurff".

am luat-o de la Volksman cu 50 RON si e exact ca cea originala.

se monteaza foarte usor, si sunt in jur de 9-10 suruburi cu cap de imbus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va luati aparatorile de noroi daca nu sunt originale, eu am dat banii degeaba pe ele. Trebuie sa le arunc acuma, nu se potrivesc 100%, plasticul e tare, casant. Are cineva codurile de original la aparatori, suruburi si chestiile alea de plastic in care intra suruburile?

Daca da, puneti-le aici sa ma duc sa cer ce trebuie. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa spun si eu chestia asta insa nu voiam sa fac reclama negativa lui volksman. Cele ne-originale sunt nasoale rau de tot, intr-adevar sunt ieftine, dar nu sunt bune de nimic. Cum spunea si colegul de mai sus, uneori nu vin cum trebuie iar plasticul este foarte casant, se sparge mult mai usor decat unul original.

1J0809961A - aparatoare stg ft

1J0809962B - aparatoare dr ft

N 90775001 - surub

N 0154391 - maseluta de metal

N 90833801 - clips in care intra surubul (plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la reprezentanta sa-mi fac comanda de una originala si de scut!

Sfatul pe care l-am primit de la baietii de acolo: nu-ti lua ca se sparge la loc, nu stiu din ce motiv zic ei ca la G4 si Bora mereu au avut probleme cu astea!

Am luat una ifetina..(nu fac reclama nimanui)..si pana acum nici o problema...am montat-o cam de o luna si am facut aproape 3000km...din care 2000 numai pe drumuri de munte....sper sa tina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentata lucrez si eu si sincer iti spun ca nu am auzit niciodata de problema asta :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci....cand am luat masina pt ca nu era noua am decis cu vanzatorul sa o duc la service la reprezentanta unde inca mai era in garantie!

Am mers la reprezentanta in Constanta si asta mi-au spus baietii de acolo. Am ramas si eu putin uimit dar la inceput i-am crezut, insa acum tind sa cred ca au exagerat cam mult.... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu aveau chef de tine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0809961A - aparatoare stg ft1J0809962B - aparatoare dr ftN 90775001 - surubN 0154391 - maseluta de metalN 90833801 - clips in care intra surubul (plastic)
Merci! Care e diferenta intre N 0154391 si N 90833801 ? Ale mele sunt de plastic.Am atasat niste poze cu aparatori din astea ieftine. In ultima poza a smuls unu din suruburi ca nu se potriveste ca lumea. Si sunt roase cu roti de 15"!!...

post-19-1202075675_thumb.jpg

post-19-1202075688_thumb.jpg

post-19-1202075727_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai de aceia dl Bamse a recomandat folosirea de aparatori ORIGINALE, si eu mi-am schimbat aparatorile si am patit fix acelasi lucru, adica s-au crapat si la viteza au venit peste cauciuc, rezultatul este ceva ce se aseamana cu pozele de mai sus. Cu o singura diferenta, eu am roti pe 18 si m-a durut inima sa vad gumele noi de 800RON bucata cum au fost tocite de niste aparatori de 2 lei :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in urma trecerii traversarii "gropii" de la MC brancoveanu am ramas si eu fara aparatoare fata stanga.de unde o pot achizitona destul de repede.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!