Jump to content

Parbriz Inghetat


FLO-RIN
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am un Polo din 2002 1.2 12V, achizitionat la mana a doua din Germania.Sunt foarte multumit de masina dar odata cu venirea iernii si a frigului(sunt din Brasov si aici chiar e ger), am observat ca imi ingheata parbrizul foarte tare PE INTERIOR.

Sfatuiti-ma ce sa fac sa elimin fenomenul asta, poate o fi de la condens sau asa pateste orice Polo.

Astept parerile voastre.Multam' fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa aerisesti masina si,de cate ori mergi cu ea, sa dai drumul la recircularea aerului spre parbriz.

Oricum, un spray special pt. dezghetat parbrizul este foarte util si degivreaza parbrizul in 20 secunde.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt tot din Brasov si am avut din cand in cand aceeasi problema. Se face condens de la zapada de pe presuri daca nu le cureti. Aceasta se topeste si se evapora, iar apoi se pune pe geamuri. Daca le tii uscate cat de cat nu se mai intampla. Cum e multa si pe afara, e mai greu un pic si chiar ma gandeam sa iau un dezumidificator (am vazut la un prieten in camera, unu cu un gel si un recipient in care se strange apa).

@Angel_Dust La mine nu scoate aer spre parbriz daca e pus pe recirculare (din computer) si cred ca asa e la toate. Se abureste si mai tare daca recirculi aerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le lasa aburite cand pleci din masina.

Cel putin mie mi s-a intamplat sa-mi inghete pe dinauntru (nu neaparat la polo) doar cand dupa ce am oprit motorul am mai stat la "o vorba" in masina incat s-au aburit geamurile, iar cand am plecat le-am lasat asa.

Asa ca inainte sa cobori din masina da pe dezaburire si pune aerisirea/climatizarea pe viteza maxima pana se dezaburesc de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

@RoSonic : Se lasa greu convinsa ?... ;))

Data viitoare spune-i sa treceti peste mangleala si sa urcati direct, ca iti ingheata geamurile ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RoSonic : Se lasa greu convinsa ?... :)))

Data viitoare spune-i sa treceti peste mangleala si sa urcati direct, ca iti ingheata geamurile :D.

Va multumesc pentru sfaturi.Sincer sa fiu am covorasele destul de umede si s-ar putea de acolo sa se intample fenomenul.Am crezut ca poate sunt ceva aerisitoare pe undeva si eu sa le am obturate, dar se pare ca solutia este mai simpla.

Sa aveti drumuri faine si s-auzim de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o solutie mai eficienta: exista spray de dezaburire.tine in jur de 3 saptamani per aplicare.foarte eficient.se gaseste de obicei la benzinarii mai "dotate"

drum uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam,

Mi-am luat un spray de dezaburire zilele astea dar inca nu l-am folosit, sper sa rezolve problema.S-auzim de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am patit treaba asta la Polo niciodata. Am 2 masini. La una patesc frecvent, dar la Polo nu. Parerea mea e ca e de la filtrul de polen. Sprayul de dezaburire o sa rezolve problema doar temporar. In masina o sa fie umezeala oricum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a intamplat si mie dar numai in conditiile in care a fost foarte frig si am mers destul de putin si cu masina plina de oameni; nu cred ca e de la filtru de polen, ptr ca si al meu e schimbat recent iar fenomenul se intampla rar desi merg zilnic cu masina si in fiecare dimineata am geamurile inghetate, dar pe afara.

Dar acum dupa ce am citit posturile si am derulat filmul din viata proprie suna destul de logic ca aburul de pe interior + umezeala in exces si temperaturi scazute sa duca la acest fenomen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te asigur ca asa este. Am observat asta asa: ingheta parbrizul, presurile erau pline de apa din zapada topita. Dupa ce am fost la spalatorie (fara sa ma gandesc la geamurile inghetate), evident ca presurile erau spalate si uscate iar parbrizul nu a mai inghetat cateva zile la rand desi ger a fost. Cand iara s-a adunat apa pe presuri...hop si inghetul.

Acum ce sa zic, e cam murdara treaba sa stai sa scurgi presurile alea si o poti face doar dupa ce s-au dezghetat. Dar, din pacate, e singura solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mutumesc pentru parerile voastre.Pana la urma m-am consolat cu ideea cu parbrizul inghetat, asta e:covorase umede, condens,frig si inevitabil inghet.Bine a zis cineva:"Iarna nu-i ca vara".S-auzim de bine si drumuri faine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutie simpla: lasati un geam putin deschis, maxim 1cm. e suficient si eficient :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!