Jump to content

Aparate Profesionale Intretinere Masina! (compresor, Redresor, Aspirator, Aparat De Polishat)


cat_ioan
 Share

Postare recomandată

Stimati colegi de forum,

Am decis ca intretinerea masinilor firmei si a celor personale sa fie facuta "in casa" si sunt interesat de achizitionarea unor unelte profesionale de intretinere a masinii pentru garajul meu si anume: compresor auto, aspirator auto, redresor auto si nu in ultimul rand un aparat de polishare electric.

M-ati putea ajuta cu ceva indicatii?? Mentionez ca nu doresc variantele uzuale care pot fi achizitionate cu ~ 100 RON din orice Carrefour sau targ auto ci niste variante entry level profesionale.

Unde m-as putea adresa??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Mentionez ca nu doresc variantele uzuale care pot fi achizitionate cu ~ 100 RON din orice Carrefour sau targ auto ci niste variante entry level profesionale.

Unde m-as putea adresa??

Nu exista entry-level profesionale. Exista profesionale adaptate unor scopuri specifice - pe astea nu le gasesti decat la distribuitor.

Poti lua un Karcher sau similar. Karcher am si eu si de la seria 5 in sus merge pt acasa, seria 7 si peste pt uz mai intens iar seria comerciala pt uz zilnic.

La toate (inclusiv cele de la spalatorii) trebuie insa sa speli cu peria. Am inceput sa le cer sa nu o mai stearga cand o spal la spalatorie si ma sperii ce noroi ramane pe ea (carpele lor sunt de culoarea pamantului in mod intentionat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr CAT IOAN - Pentru spalat exterior eu mi-am cumparat o masina de spalat, italiana, cu jet la 130 bari, face si apa calda 110 gr C si ptr ca merge la trifazat n-a costat decat 1.500 euro . Ieftin , nu ? Il folosesc fara probleme de 2 ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am cumparat cu 4 mil Kaercher 3.61 cu tot cu nebulizator(lance pentru spumant) si merge super ...il am de 1 an si pot sa zik ca spal ca fel de bine ca la spalatorie singurul inconvenient e ca furtunul e de 5 m dar am vazut si o sa iau un prelungitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ SPU --- de unde ai cumparat aperat-ul? ma intereseaza si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aparatele de genul le gasesti si prin Dedeman , Metro ... si mai poti face comanda si pe internet .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc un Karcher, l-am luat de vreo 2 ani, a costat 4 mil cred!? problema e ca pot sa-l folosesc numai cand e cald afara, nu face apa calda :icon_thumright:, totusi daca in curte ai gazon si nu prea are unde sa se scurga apa faci un pic de balta :) Iarna din pacate apelez la spalatorii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca nu am presiune la apa...pot sa folosesc un aparat de curatat cu presiune???sau are nevoie de o anumita presiune...sau ii trebuie doar debit(adica vreau sa zic apa multa)???

Isi trage singur apa sau nu???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sochaux s-in principiu il poti folosi.Aparatul, in ciuda faptului ca elimina apa cu o presiune foarte mare,consuma o cantitate instantanee de apa mai mica decat cea care vine pe furtunul de alimentare,de aceea trebuie sa folosesti un furtun de alimentare cu insertie in el(eu prima data am alimentat cu unul obisnuit si a pocnit).Eu am un Bosch Aquatac 110 de aproximativ 2 ani si merge foarte bine,chiar si cu presiune mai scazuta la apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ,

eu recomand ca si aspirator si aparat spalare cu presiune marca Kaercher dar numai modele heavy duty nu cele care se gasesc in Praktiker .

Pentru masini de polish recomand Makita (http://www.makita.ro/Masina-de-slefuit-cu-perie-disc-9227CB-p92-p1.htm)

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Am avut ocazia sa folosesc una asemanatoare. Masina rotativa low-price.

E usoara, relativ puternica si daca tin bine minte rotatiile incep de la 1000 rpm, control al turatiei electronic.

 

Discul si buretii ii poti arunca, zic eu.

Iti trebuie disc (taler cred ca ii zice) cu burete si arici pe care prinzii buretii de lustruit.

Taler de 140-150mm pentru un control mai bun al masinii. :icon_thumleft:

Modificat de P o p i c a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!