Jump to content

Deschidere Capota Fata


tomyro
 Share

Postare recomandată

Salutare din nou! Am fost la mecanic si mi-a desfacut capota..Primul lucru pe care l-a facut mi-a dat jos masca.apoi a scos chederul din fata capotei,apoi a scos arcul numarul 1 din poza...apoi...Gata ..capota sus :) toata operatiunea 5 minute..bani?? 40 de lei ..Mi-a gasit sufa rupta din "bulbul" care intra in mecanism...Multumesc pt ajutor voua!

Modificat de unyc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    13

  • terminatoru

    8

  • 42miticutza

    8

  • unyc

    8

Salutare tuturor !!!

Doresc sa va supun atentiei o problema legata de acest topic. Si eu am patit ieri cand am vrut sa deschid capota fata la fel: la actionarea manerului aflat sub bordul masinii, prima treapta a functionat. Cand am vrut sa trag de tija din masca si sa ridic capota am constatat ca aceasta nu mai functioneaza. As putea gasi vreo solutie pentru a deschide in final aceasta capota ?

 

va multumesc anticipat pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie niste degete de domnisoara sa dai intr-o parte piedica. Pentru a vedea exact cum, uita-te la alt passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, m-am uitat si am observat o tija care tine capota sa nu se deschida. Acea tija trebuie miscata cumva, sau cum trebuie sa o actionez  ca sa deblochez capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in dreapta jos

Pentru acces cred ca pot folosi, eventual, un cleste mops. Cand ai spus " in dreapta jos" ce ar trebui sa fac, sa o apas sau sa trag in partea dreapta? Te rog sa fii mai explicit.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagi mana, ca sa ajungi la el trebuie sa bagi toata palma si sa-l actionezi in directia dreapta-jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Climatic, iti multumesc pentru sfat. Urmeaza sa incerc sa pun in aplicare ceea ce mi-ai spus.

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite in poza, poate vezi mai bine.

post-82361-0-37953300-1419758171_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum indica miticutza. Dai piedica aia in dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Vad ca toti de aici nu pot sa deschida capota,ei la mine e exact invers , n-o pot inchide nici cum :grrrrrr: ,am apasat-o,trantit-o,degeaba nu vrea,poate stie careva din ce cauza sau imi aratati pe poza de mai sus,yala e data jos .Desi incerc sa apas unde trebuie nu vrea sa se inchida,sa blocheze si nu reusesc sa-mi dau seama de ce?

L.E.  Raspund tot eu dupa ceva cautari pe youtube.Se pare ca de vina era mizeria extrema adunata acolo,desi am curatat yala,pana nu am scos arcul ala mare si destul de greu (desi fara arc) am actionat partea care blocheaza capota ,abia dupa cateva miscari si-a dat drumul.Nu stiu cu ce a fost gresata yala inainte dar a strans multa mizerie,praf care cred ca in cele din urma a blocat-o.

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi fost gresata excesiv. E destul un strat subtire de vaselina. Ea oricum aduna praf in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wd40 pe la imbinari,deci nu excesiv,e ok sau trebuie vaselina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putina vaselina. WD-ul nu sta mult si se va uza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa pun vaselina atunci,am montat-o,acum se inchide desi daca trag de ea se deschide  dar mai trebuie sa o reglez sa se inchida fin,nu trantita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WD degreseaza, nu prea unge, trebuie vaselina... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a terminat yala asta azi,mi-a scos cateva fire albe cred,demontata de pe masina se blocheaza si nu mai scapa oricat as trage de ea dar cand o pun pe masina oricat m-am chinuit sa o reglez sus/jos , stanga/dreapta tot nu se blocheaza complet,ea se inchide dar daca trag de capota se deblocheaza :sly: . E posibil oare sa fie uzat pinul ala care blocheaza,desi cum am spus ​mai sus daca e demontata de pe masina,pot trage de ea oricat ca nu cedeaza.Sfaturi???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva cablul e partial gripat ori sta tensionat si nu o lasa sa se blocheze complet?

In loc de pinul capotei, baga o surubelnita si simuleaza inchiderea. Vezi ce incurca socotelile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a intamplat ceva cu capota ori cu tragerul. Problema a aparut deodata ? sau in timp din ce in ce mai greu la inchidere ?

Ai umblat cumva la prinderea pe centru a scutului ? (schimbari de saibe sau piulite)

Constructia este simpla. Daca in mana functioneaza, pe masina nu ajunge cuiul capotei la adancimea necesara.

Vezi si chederul sa nu-ti faca figuri.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul nu e gripat nici prea intins(cred,nu stiu cat de tensionat trebuie sa stea,desi e tensionat putin),intradevar am umblat la prinderea scutului daca te referia tija acea lunga cu filet in capat ce coboara intre ventilatoare si se prinde scutul cu o piulta,dar nu vad cum asta m-ar incurca,e totul la loc.Am incercat si chestia cu surubelnita,am scos si chederul dar tot nu vrea,blocheaza dar nu complet si exact la ce zici tu Mitica m-am gandit si eu "cuiul nu ajunge pana la capat de cursa ",de aceea am incercat s-o urc/cobor stanga/dreapta  dar degeaba.Cu ea demontata am blocat-o si cu surubelnita si chiar am impins-o pe cuiul capotei pana s-a blocat,apoi am tras de ea cat am putut si nu se debloca,de aceea ma gandesc ca yala e buna.Problemele au aparut treptat,se inchidea din ce in ce mai greu pana acu vreo 2 saptamani cand venind acasa de la o nunta am observat ca e deschisa si o tinea doar  carligul de siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tija ce coboara pana la scut fixeaza inaltimea broastei.

Incearca s-o lungesti de pe broasca. Din cate stiu, e reglabila si acolo. Are o gaura ovala si sta intr-un surub de 6.

Daca nu lungesti tija, practic reglezi doar pozitia stanga-dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yala are 3 suruburi, ce e greu sa le slabesti si sa o tragi mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El probabil le-a vazut doar pe cele 2 din lateral. Al 3-lea tine tija de care vorbeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maaaai baieti,nu sunteti atenti deloc :tuktuk: , poi daca am dat-o jos in mana,nu-i clar ca am desfacut si surubul ala de 6 , am montat yala cat mai sus si in gaura ovala dar degeaba ,am sa scot piulita din capatul tijei ce tine scutul si am sa incerc sa o reglez fara sa fie prinsa acea piuluta.E clar ca e de undeva din reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ala e pe maxim, mai sus nu vad cum ai putea-o trage. Capota e la nivel cu aripile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!