Jump to content

Deschidere Capota Fata


tomyro
 Share

Postare recomandată

Capota se deblocheaza de la maneta din interior, insa tija de care trebuie sa trag pentru a deschide capota nu-si mai face "treaba"...Se misca liber...

Imi poate spune cineva cum sa deschid capota?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    13

  • terminatoru

    8

  • 42miticutza

    8

  • unyc

    8

ridici usor capota si te uiti pe sub ea si deblochezi manual, tragi de carlig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eventual te ajuti de un bat subtire... Aceeasi problema am avut-o la un ford scorpio, ai am impins in acea tija cu o undita de pescuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca cablul este desorins de pe clapeta din habitaclu sau de la motor - daca este din habitaclu esti norocos - tragi de ea si gata... Daca este la motor este mai complicat, exista in fata prin parte de sus a grilei deasupra siglei VW un orificiu destul de mic pe unde incape o surubelnita mica - trebuie sa introduci pe acolo o surubelnita si daca imi aduc bine aminte impingi manerul inspre stanga - eu am reusit la un prieten dar din vreo 20 de incercari - am sa revin maine cu poze.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, voi va uitati la data primului post? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

acum cateva zile am incercat si eu sa deschid capota,surpriza ,am tras de clapeta si nimic,am verificat in habitaclu era ok,am incercat sa trag mai tare si cablul a venit in interior.Banuiesc ca este rupt sau desprins din compartimentul motor.O solutie pls

poze,ceva,am incercat,nu pot baga nimik pe sub capota.multumesc, si astept o solutie

Modificat de c o s m i n
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petru.tomsa

merge sa deschizi si cu mana daca ti-e un pic subtire...

la mine functioneaza asa de cand am masina si nu am probleme doar cand merg la mecanic si nu ii incape mana

:))

All the best!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Pai daca e deschisa si a ramas agatata doar in siguranta, da. Dar cum bagi mana daca e inchisa de tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am avut capota blocata si nu se deschidea, si dupa ce am tot cautat idei, mi-a venit in minte ca semnalizarea de pe partea soferului se poate scoate destul de usor si cablul e exact deasupra.... si asta am facut. Succes la reparat.

Daca deranjeaza topicul sau era unul deja pe care nu l-am gasit eu, atunci se poate sterge. Mentionez ca metoda asta am aplicat-o la un Passat din 98.

Modificat de Kafer_CJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare! Am si eu o problema..poate cineva dintre utilizatorii forumului s-a mai intalnit cu asa ceva.Problema e cam asa: Incercand sa desfac capota sa imi verific uleiul..apa...etc...manerul care deschide capota nu mai actioneaza.Am scos sufa din maner..crezand ca s-a largit mecanismul de tragere si am tras de ea cu un patent..rezultat 0..capota nu se deschide..cred ca a iesit din canalul mecanismului de pe capota..Intrebarea e urmatoarea: Cum pot deschide capota acum?? Multumesc!

Modificat de C o s m i n
moved
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit toata sufa  afara ? daca nu a iesit sufa ai o sansa sa o deschizi tu, altfel poate sa te indrume altcineva.

cam la 20 cm de marginea capotei se afla mecanismul de inchidere. In partea opusa mecanismului, te uiti sub masina, la prinderea scutului. Vei gasi o piulita de 10 banuiesc. O desfaci. Pui pe cineva sa apese pe marginea capotei, cu grija sa n-o indoaie si incerci din nou sa tragi cu patentul de sufa. Mai cu putere. Cel care preseaza pe capota trebuie sa aiba ceva indemanare sa-si dea seama daca s-a deblocat si sa o elibereze.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manerul era prins bine la locul lui?lucra corect??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sufa nu e iesita afara..cand trag cu patentul ..ea lucreaza normal...chiar si cand era prinsa de maner....



Mecanismul de inchidere e in mijloc ..in spatele siglei VW..Am incercat si asa.am pus 2 baieti sa se suie pe capota,iar eu am tras cu putere de sufa..de mai multe ori.si tot nu se desface..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcul 1 tine sufa intinsa si blocheaza carligul care impinge cuiul capotei in sus.Daca sufa lucreaza normal inseamna ca este dus arcul 2 care impinge carligul in sus. Incearca sa tragi de sufa in timp ce o persoana trage de capota in sus, cand usor, cand cu smucituri stanga dreapta.....

post-82361-0-08880700-1372440071_thumb.j

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcul 1 mi-a sarit nu mai e la locul lui asa cum e in imagine...am sa ma duc sa incerc acum sa fac si partea asta..sa traga cineva de capota intre timp eu sa trag tare de sufa...sper sa mearga..Doamne ajuta!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa vezi arcul 1 de afara cu capota inchisa, chiar si cu ea deschisa este greu, si daca sufa se duce inapoi cand o eliberezi arcul 1 sigur este la locul lui. Eu am atasat poza mai sus ca sa intelegi functionarea. Daca este dus arcul 1 nu poti lasa masina nepazita.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa ridici capota in timp ce altcineva tine manerul sau sufa trasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu un nou post cu ce am facut...Am dat grila afara si am taiat un pic plasticul ca sa vad mai bine mecanismul...SCUZE...arcul 2 nu mai e prins exact ca in poza..e sarit...am incercat toate variantele...am tras de sufa cu un patent tare..iar un prieten ridica de capota...degeaba....am tras de sufa...iar acel prieten se lasa cu toata puterea pe capota...degeaba...am bagat o surubelnita lunga..incercand sa dau "clapusul" care tine carligul capotei...degeaba..nush ce sa mai fac...

Modificat de unyc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cu spray degripant pe toata broasca (posibil sa crape swich-ul) si las-o pana maine. Tragi spre sofer cu o surubelnita dreapta, solida, de plumbul din capul sufei, (bulina neagra din poza mea). Dupa ce tragi tu cum am spus, alta persoana trage in sus de capota.  Bafta !!

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat cu W40 ..si am bagat o surubelnita solida acolo ..problema e ca nu pot ajunge cu ea la capul plumbului...ca am o placuta din fier in fata mecanismului ca un zid..si un orificiu mic in care pot baga o surubelnita subtire ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am spus sa dai cu w40 si s-o lasi pana maine, sa aiba timp sa se inmoaie mizeria si rugina ca are 13 ani, oricum pe intuneric nu faci mare branza, cu orice lanterne ai incerca. Si broasca ta crezi ca este la fel cu cea din poza, nu poti fi sigur. Noaptea toate pisicile-s negre...Ceva nu se leaga, eu stiu sigur ca nu mai merge sufa daca arcul 1 nu mai este acolo sau este rupt. Tragi de sufa si nu mai revine. Doar sa o impingi cu mana inapoi, dar are cursa chioara ca nu mai actioneaza nimic.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..broasca e ca cea din poza..am incercat..nu merge..iar arcul 2 e sarit de la locul lui, nu 1..poate de asta nu merge sa o desfac...ma duc pana la urma la un tinichigiu,mai ales ca mi-a iesit si bucsa de la cablu care intra in caroserie...si dupa ploile de zilele trecute,am "Dunarea" sub presuri..partea stanga :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa faca tinichigiul, sa dea vo gaura cu autogenul, cauta un mecanic sa-i umble mintea la smecherii. Arcul 2 nu face altceva decat sa impinga capota in sus. Meseriasul trebuie sa gaseasca o metoda sa traga de cablu, cu cablu intins la maxim, tu tragi in sus de capota. Nu cred ca are cum prin fata, tragerul a fost proiectat a.i. sa nu poata fi descuiata capota pe afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vb cu un mecanic..si cica se pricepe ca a mai desfacut..dar tocmai luni...am sa ma duc la el sa vad ce face..revin cu post dupa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!