Jump to content

Încălzire interioară slabă


wormostar
 Share

Postare recomandată

motorul se incalzeste la fel de repede, nu este nici o modificare. mai este ceva: daca turez peste 3000 de tura imi baga caldura normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    18

  • F l o r i n

    10

  • gaby_cernea

    9

  • emilvef

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atunci parerea mea e avem ceva infundat pe-acolo... si trebuie curatat/desfundat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am mai spus am interiorul vasului de expansiune terminat, am bucati de plastic in el. maine o

sa il schimb si daca situatie persista am sa apelez din nou la ajutorul vostru. multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si am schimbat vasul de expansiune si acum observ o imbunatatire, dar tot nu este ok. Cam in cat timp isi face octavia aerisirea sistemului de racire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai acele bucati de plastic din vasul de expansiune? Pune o poza cu ele, spar sa nu fie din paletii pompei de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucatele alea sunt din vas si sunt destul de mari cu siguranta nu ar incapea pe furtunul care vine in vas. Pompa de apa a fosta schimbata acum 10000 km, cu siguranta nu sunt bucati din pompa. Cum se face aerisirea sistemului de racire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@ gaby cernea Vasul de expansiune e f slab si partea interioara unde intra senzorul de la vas se rupe, si in timp se maruntesc si pot infunda conductele. Eu asa am patit si desi motorul era cald nu dadea caldura decat la turatii mari. Concluzia unui prieten mecanic a fost sa schimb radiatorul de caldura situat sub bord. Operatia a fost cu adevarat grea, ( a trebuit demontat tot bordul) dar am reusit. Am schimbat si antigelul, dar inainte am facut cateva spalari cu apa ca sa se curete conductele. Acum caldura vine imediat si totul e ca nou. Aaa..si am schimbat si vasul, dar dupa aprox. un an s-a sfaramat din nou in interior, dar din fericire am reusit sa vad la timp si sa-l curat fara sa mai infunde ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin cu detalii despre problema cu care ma confrunt. Am fost cu masina la service pentru a o testa pe Vag-Com si aparea o eroare de la senzorul de temperatura. Cei de la service mi-au spus ca nu ar trebui sa influenteze problema cu temeperatura interioara. Am mai obs ceva azi. Pe mansonul acela gros care intra in radiatorul de racire nu are presiune pe el decat la turatie mare. Poate fi o coincidenta dar in momentul in care este presiune pe acel manson imi baga si caldura. Poate fi de la termostat? Imi poate spune cineva unde se afla acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si am o rugaminte daca se poate sa imi spuna si mie cineva, unde este amplasat termostatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il gasesti usor, pentru motoarele 1,6 avu se afla indreptul busonului de ulei la 15 cm in jos pe corpul motorului si deasupra zonei in care cutia de viteze se imbuca cu motorul.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. astazi am rezolvat problema cu caldura. am schimbat termostatul care a costat 400 RON si baietii de la service au inversat turul cu returul care merg in caloriferul din bord . dupa ce au facut aceasta operatiune a mers imedia dupa ce a inceput sa se incalzeasca motorul. miau spus sa merg asa cu ea o saptamana pentru a se desfunda in cazul in care este infundat radiatorul de sub bord si apoi imi schimba furtunele. acum totul este ok. va multumesc pentru ajutorul vostru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut, trebuie sa i schimb la Skoda termostatul, e din 2001, 1.9 TDI varianta simpla de 90 C.P. Nu am mai schimbat la tipu asta de motor asa ca va rog sa ma ajutati cu informati, daca aveti si ceva poze cu locul unde se afla si ce trebuie sa demontez sa ajung la el, va multumesc si va doresc drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat pe forum si nu ai gasit detalii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tu ai cautat pe forum inainte de a deschide un topic nou?

Poti cauta si in sectiunea de G4 ca e la fel. Bafta.

Si sa stii ca atat turbocip cat si eu Sau altii te putem ajuta dar daca vii cu raspunsuri de astea ...

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsuri de care ? daca vrei sa ajuti de cineva i dai un link sau i zici, iti dai seama ca am incercat sa caut inainte sa deschid acest post dar nu am gasit nimic. imi era mai usor sa caut si sa gasesc inainte sa "deranjez" pe ati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

cu zilele astea geroase am constatat ca vine caldura doar cand incepe sa urce acul de la temperatura peste 50grade(pozitia lui de zero in bord)...e normal?

am AC manual, insa totusi, nu era vorba ca este si o rezistenta ce se incalzeste la iesirea din aeroterma? sa fie arsa? cum pot ajung la ea? un tutorial ceva?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine tot asa greu baga aer cald ,cred ca e normal pe asa frig si nu e nici o rezistenta la noi din cate stiu eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La AC-ul vostru nu exista PTC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era vorba ca este si o rezistenta ce se incalzeste la iesirea din aeroterma? sa fie arsa? cum pot ajung la ea? un tutorial ceva?

Multumesc !

colegul intreba de PTC....nu de CGP.

Ca idee - nu se compara una cu alta.... net superior pentru confortul pasagerilor - PTC-ul. Oricum, eu le am pe amandoua... asa ca pot alege dimineata, cu ce boxez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PTC = ? CGP = ?

Deci am rezistenta sau nu?

...ca nu am primit niciun raspuns concret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fi citit topicul ai fi gasit raspunsul pentru "rezistenta ta" - este in postul lui AlBundy - postul nr.19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Încălzire interioară slabă

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!