Jump to content

Problema Franare


leventebest
 Share

Postare recomandată

Ma intrebam daca ma puteti ajuta cu ceva. La franare masinuta mea trage stanga si trebuie sa o tin mereu din volan. Face asa probabil de la inceput. Franele sunt reglate la un service recent si nu de la ele e. Am un usor joc in caseta de directie (n am strans surubul de loc, caseta are 1 an vechime doar), ma gandeam ca poate ar fi si asta. Am incercat sa umflu mai tare roata stanga fata dar fara rezultate. As vrea sa rezolv problema asta ca e destul de stresant sa "dansez" pe strada cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar strica sa faci o aerisire la frane.. si dupa asta sa verifici daca mai face la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aerisirea a fost facuta recent, am inlocuit garnituri la pompa de frana si le am reglat la un service, acolo pe calculator arata ca franeaza egal. Nu cred ca de la frane ar fi problema, dar nu stiu ce ar putea fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, atunci trecem la intrebarea urmatoare: cauciucurile arata bine, au floare? daca unul e "sters" apar dezechilibre....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar putea atunci sa fie din micul joc la caseta de directie. este totusi ciudat ca doar dupa un an a capatat joc. ce fel de caseta este, unde este fabricata? e cumva braziliana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme la tras intr-o parte:

unghiuri?

capete bara uzate?

joc in fuzete?

caseta directie?

punte stramba?

roata infranata?

numai la franare trage sau si in mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caseta e de la lexxus, a avut jocul asta de la inceput, m am gandit ca asa tb sa fie si nu am umblat deloc la surub(dar nu e mare jocul, cred ca e in 15 grade). Cauciucurile sunt bune, nu sunt tocite. Trage si in mers dar putin. Puntea fata nu e stramba cred pt ca a fost in service si cred ca imi spuneau. Au scos si tijele de amortizare sa vada daca sunt rupte atunci. Am schimbat atunci pe partea stg o bucsa la punte, avusese inainte tot o bucsa in loc de rulmentul ala cu ace. Fuzete nu stiu ce sunt, capetele de bara nu stiu in ce stare sunt. As vrea sa stiu posibile cauze ca sa stiu ce sa i zic aluia in service sa mi inlocuiasca

Modificat de leventebest
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat la etrieri + cilindrii de frana, cred ca pistonasele sunt blocate (pe partea care trage). :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai,problemele is si astea de mai sus dar treaba asta mai face si umezeala.Si eu am avut problema asta ,am reglat,am uns si tot la fel facea mai ales dimineata sau pe ploaie.Eu am dat vina pe sistemul de franare pe care il are broscuta si pentru asta am trecut la discuri de frana pe fata.Ce mai poti face dupa ce verifici ce s-a scris mai sus este sa vezi daca ai bucatiile alea de cauciuc care intra in gaurile din table(gaurile prin care reglezi franele pe tambur).Banuiesc ca pe acolo intra umezeala si apa care influenteaza franarea.

Ma repet,problema asta am avut si eu si tot nu am aflat ce poate sa fie...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca umezeala afecteaza frinele (cind spal masina cu furtunul, n-am frine deloc).

Dar asta dureaza citeva sute de metri, pe urma tamburii se usuca si frina e ok.

Daca problema e permanenta, nu cred totusi sa fie de la umezeala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!