Jump to content

Ce Parere Aveti De Casco La Asitrans?


puricele
 Share

Postare recomandată

salut!

vreau ca maine sau cel tarziu luni sa imi inchei asigurare casco. pe la sf saptamanii vreau sa o tai pe la munte si daca tot fac asigurare sa nu stau cu prea multa grija pe drum... apropo, stiti in cat timp intra in vigoare asigurarea de la semnarea politei? ma adresez in special celor care au avut "tangenta" cu asitrans. o cunostinta ma sfatuia sa fac asigurarea la delta asigurari, pt ca directorul este cunostinta buna de-a lui, sa musc la delta? in polita este prinsa asigurarea pentru vandalism, furt total sau partial accident, si cam atat. maine merg sa imi faca un pret.

astept raspunsurile voastre!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa semnarea politei asigurarea Casco intra in vigoare de la ora 00.01 a zilei urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as musca la astfel de firme..gen Asitrans,Delta......sa nu te trezesti cu surprize neplacute in caz de dauna :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspunsuri.

am facut pana la urma la asitrans cu plata in 4 rate, valoare asigurata 7229euro, total pe an 477euro. acu "sa astept" prima buseala. am asigurare pt avarii si vandalism, nu am bagat si furt (sper sa nu imi para rau).

o sa va tin la curent!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca sunt offtopic... reclama aia cu asitrans euroins este penibila...intonatia actorului lasa de dorit chiar si pt un TV pirat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am facut casco la Asitrans pt ca este singura firma de Casco care inca face politze fara franciza....

Din nefericire in cateva zile voi fi nevoit sa si testez modul si timpul de raspuns, pt ca m-a accidentat cineva si trebuie sa o bag la reparat :P(

Din fericire (cata fericire) :icon_thumright: este doar o aripa putin infundata.

Modificat de andy_nr10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut casco la Asitrans pt ca este singura firma de Casco care inca face politze fara franciza....

Deci nu mai e nici o firma de asigurari care sa nu impuna fransize obligatorii?

Ar trebui sa facem un clasament al firmelor de asigurare in care sa inscriem nivelul fransizelor pt fiecare tip de dauna (partiala, totala, furt).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Allianz Tiriac fransizele sunt in functie de categoriile de varsata. Daca ai sub 30 de ani automat vei avea fransiza obligatorie pentru orice fel de dauna: avarie (partiala sau total) si furt (partial sau total). Deja daca ai peste 30 de ani poti opta si pentru o polita Casco care sa fie fara nici o fransiza dar este ceva mai scumpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand cu acest an toate firmele de asigurari trebuie sa bage fransiza. Acum depinde de fiecare societate. Pe mine la Omniasig m-au anuntat ca va fi de 100 euro. Asta pentru ca sunt foarte multe dosare care pentru o nimica toata vin la casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspunsuri.

am facut pana la urma la asitrans cu plata in 4 rate, valoare asigurata 7229euro, total pe an 477euro. acu "sa astept" prima buseala. am asigurare pt avarii si vandalism, nu am bagat si furt (sper sa nu imi para rau).

o sa va tin la curent!

multumesc!

Salut!

si eu vreau sa imi inchei un contract Casco tot la Asitrans...zi si mie e full casco sau nu.

Eu cel putin am auzit persoane care au dat cam 800 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau eu sa vin sa va stric bucuria, dar asitransul colaboreaza de-a dreptul jenant in caz de Doamne fereste.

am patit-o cu ei de 2 ori.. 1 data pe rca-ul unuia cand am tinut masina botita o multime de timp pt simplul fapt ca agentul constatator astepta o mare spaga. in urma accidentului am avut ca pagube o aripa indoita frumos (accidentul a fost cu un tir) si tot ce e pe dedesupt crapat.

nu au acceptat sa inlocuiasca decat aripa respectiva si lampa de semnalizare care au specificat sa nu fie originala ci pe producator, iar plasticul acelade sub aripa care are rolul de a proteja de pietre caroseria, fiind crapat pe jumatate au refuzat sa il schimbe.. a zis: zi mersi ca iti inlocuiesc aripa si nu o dau la indreptat :| de parca as fi fost eu vinovat ca asiguratul lui a intrat in mine (de fapt in mama, ca ea a avut onoarea).

au refuzat o perioada destul de mare sa dea acceptul de plata catre service si de asemenea dupa constatarea daunei ei trebuie sa iti recomande un service cu care au contract. zic: nu! eu ma duc la reprezentanta.. platesc eu si imi decontezi..

bun, merge si asa zic ei, dar.. ora de manopera e 400 mii si piesele x lei(doar atat imi decontau). evident, nu mi-a convenit si am ales un service mai bun recomandat de ei.

de casco nici nu vreau sa imi amintesc de ei... ideea in mare e ca trebuie data spaga ca sa binevoiasca sa scrie frumusel pe constatare ca ai intr-adevar stricat ceva si foarte multa spaga ca sa inainteze dosarul tau pentru a primi acceptul de plata din partea lor. nu lucreaza cu reprezentante vw si au gauri mari in sistem.

nu am reusit sa rezolv problema cu ei decat prin interventii repetate la Bucuresti. totusi pe banii nostri nu stiu daca trebuie sa ne milogim la asigurator.

eu NU recomand asitrans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce ai zis mai sus daca fac o comparatie cu promptitudinea celor de la Generali SA, incep sa-mi schimb parerea. Ei si-au dat acordul foarte repede la tot ce le-am aratat la masina si au platit si facturile - foarte incarcate intr-adevar - de la service-ul dealerului. Intr-un fel sunt de vina service-urile auto ca incarca foarte mult facturile cand este vorba de reparatii facute pe CASCO.

Ader la ideea cu topul respectiv si inscriu prima societate:

GENERALI SA - fransiza de 350 euro ( obligatorie la contractele de leasing - aplicabila retroactiv, desi polita este datata si cu fransiza zero initial ).

M-ar tenta totusi sa schimb la varianta cu Allianz Tiriac, ca am peste 30 ani si sunt agreati si de Porsche, asta in cazul in care imi dau un raspuns la cererea mea de reziliere a contractului CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asitrans - euroins ... cu tot respectul, mi se pare o firma fantoma ce se zbate sa prinda un pic de imagine pe piata asigurarilor din RO. reclama cu RCA in nu stiu cate rate mi se pare penibila si nu stiu ce clienti tinta are pana la urma, sa nu mai vorbim ca persoana din reclama cu accent de ucraina sau cine stie ce natie (alta decat RO) e absolut penibila si deloc naturala .. dar sa revenim la CASCO.

de anul trecut 2007, stiu ca toate firmele au introdus mai devreme sau mai tarziu pe parcursul anului fransiza la contract .. mai putin Allianz cu BCR Leasing, avand un acord in acest sens, iar eu am profitat pana sa cumpar masina de la leasing de acest lucru :icon_thumright:.

am observat ca in functie de fransiza (suma /procent) scade si prima de asigurare platita, la Generali ptr masina mea cu fransiza 300 EUR vine casco aprox 350 eur pe an cu all inclusive (furt, avarie, vandalism, incendiu, calamitati naturale, evenimente anti-sociale :icon_thumright: )

despre asitrans, poate euroins o fi o firma mai decenta si ii va ridica standardele de calitate dar in prima faza nu-mi inspira incredere, mai ales ptr casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai atins de fapt un punct sensibil.

Daca s-a modificat polita de asigurare si s-a introdus fransiza de 350 euro, ar trebui modificata si prima de asigurare. Adica scazuta !

Deci este de negociat pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut casco pentru accident si vandalism, nu am vrut sa fac si furt. pentru acestea m-a ajuns 16mil/an platit in 4 transe. am mers pe asitrans deoarece am ceva cunostinte care mi-au spus ca au avut probleme si totul a decurs ok cu despagubirea. sper sa nu fi facut o alegere proasta. oricum am platit prima transa, daca nu sunt multumit am sa reziliez contractul (sper sa pot).

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Deci, daca nu va intereseaza diferentele de bani (destul de considerabile) intre firmele de asigurari va recomand Generali asigurari, am avut 4 accidente si au dat dovada de profesionalism. Lucreaza si cu Porsche Romania (eu de acolo am cumparat masina un vw passat). Dupa fiecare incident am dus masina la ei in pipera si am luat-o intro saptamana, fara alergatura, fara batai de cap. DAR de curand am achizitionat un touareg si am fost la Generali sa imi calculeza polita ei mi-au evaluat masina la 56.000 (eu am dat pe ea 35.000 -am luat-o la mana a doua) valoarea politei fiind de 3643 euro pe an plus fransiza de 500 euro REPET 500 euro deci daca cineva imi zgarie oglida platesc 500 EURO pt. o paguba de 150 ron. La indemnul unui prieten care are un service auto, deci stie ce vorbeste, am fost la DELTA sa vad ce oferta imi fac si ei. Am reusit sa o asigur la 35.000(cat m-a costat pe mine), si polita a fost de 1980 euro pe an FARA FRANSIZA plus tractare gratuita de care sper c nu voi avea nevoie :(. Deci o diferenta de 1663 Euro pe an plus ca nu am fransciza.Am uitat sa spun ca amandoua erau full casco. Acum sper ca nu voi avea nevoie sa descopar cat de profesionisti sunt/sau nu sunt astia de la Delta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florine si eu m-am bucurat la Asitrans (euroins) ca pretul a fost bun, dar cand am "gustat" din calitatea serviciilor.... inca imi pare rau ca nu am dar cu 200 de euro in plus sa fac la o soc mai laudata! La tine era diferenta mare, dar am auzit ca la Galati Delta este OK, problema este ca nu fac casco la masini mai vechi de 5 ani, cel putin asa mi-au zis mie :P

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am la Asitrans si sunt multumit de pret cel mai ieftin de pe piatza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat oentru cei care urmeaza sa incheie un contract de casco : Nu va orientati dupa pret ! O sa vedeti consecintele pretului scazut in caz de dauna , cat despre EuroIns ... pot confirma ceea ce s-a scris mai sus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!