Jump to content

Chip tunning pentru Passat.


octavp_2000
 Share

Postare recomandată

Salve,

Am un Passat 1.6l din 2000 si as ca, vrea sa incerc sa ii fac un chip tuning. Stie cineva ce efecte are asa ceva ? Merita chestia asta facuta si ce avantaje as avea dupa asta ? Am cetit si eu pe undeva de acest chip tuning si mi-a scaparat mintea sa imi fac la masinutza mea. Merita ?

Cam atat,

Octavp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu merita !

Depinde ce vrei sa obtii, ce iti doresti tu de la masina. Fiind un benzinar aspirat castigul de putere este aprox (+/-) 10%. Cam 10 cai ...

Pretul nu il stiu exact dar vreo 200EUR cred ca ar fi. Dezavantaje in afara de dat bani nu vad. Chestii cu uzura mai rapida sau alte prostii nu sunt lucruri de luat in seama. Nici macar consumul atata vreme cat vei conduce in acelasi mod. Daca poti (timp, bani etc.) fa-l. Nu ai de ce regreta. Poate un sistem de evacuare performant (tobe mai libere, serpisori?) si un filtru sport vor ajuta de asemeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu merita sa faci tuning la un motor benzina aspirat de capacitate mica ( cresterea de putere este foarte mica !! ) . Sunt bani aruncati de pomana. Poate doar sa te simti tu bine :21:. Daca vrei ,poti folosi o benzina mai buna ( si mai scumpa :-) ) care va echivala cu tuningul . Parerea mea! :drunk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu merita sa faci tuning la un motor benzina aspirat de capacitate mica ( cresterea de putere este foarte mica !! ) . Sunt bani aruncati de pomana. Poate doar sa te simti tu bine :21:. Daca vrei ,poti folosi o benzina mai buna ( si mai scumpa :-) ) care va echivala cu tuningul . Parerea mea! :drunk:

Parerea mea nu este aceeasi cu parerea ta :D

Cred ca un chiptuning la motoare aspirate produce mai degraba o nivelare a curbei de cuplu decat efecte neaparat "palpabile" asupra cuplului si puterii maxime. Insa acest plus de elasticitate cred ca este binevenit, avand in vedere ca motoarele mici pe benzina (aspirate) nu prea stralucesc in acest domeniu.

Ideea cu benzina "mai buna" este foarte discutabila... dar nu aici :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu consider ca motoare mici gen 1.6 se vor simti mai bine cu chiptuning. Pana acum 3-1 pt. chip ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca unul pentru. Am vorbit mai demult cu cineva care avea chiptuning facut pe un motor mic (1.5 7cp) si era multumit de rezultate, masina urma mai repede in ture, efetul negativ al AC-ul se simtea mai putin, motorul era mai linistit la turatii de peste 3000rpm.

Daca fondurile exista, eu zic ca nu ai ce pierde. Efectul nu va spectaculos ca la un turbo, dar ar trebui sa se simta un plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dar la un motor v6 30v de 193 cp cam care ar fi castigurile cu un tununing de acest gen? io stiam ca iti afecteaza uzura motorului dar era o stire zvon deci tind sa-l cred pe andrei cand zice ca nu-i face nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ddidds

Upsolute zic ca ajunge la 207cp si 305Nm (280Nm stock)

Completeaza te rog si semnatura cu datele despre masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Binenteles ca merita...atata timp cat si tu meriti ...si atata timp cat iti permiti...de acord cu andREI...un filtu aer mai performant..ceva tobe...merita dom-le...si din cate stiu eu este si optimizat consumul...

go www.upsolute.com...si cauta romania...dale un mail ...si daca ai noroc vei afla o parere neutra..adica probabil ca vor fii sinceri si nu vor vrea doar sa isi vanda un produs...

go www.howstuffworks.com si gasesti cata informatie vrei despre orice subiect in lumea larga...ma indoiesc ca nu vei gasii un mic articol care ar trata subiectul tau

si eu vreau sa imi cipez ecu...chaiar daca imi aduce doar 13 cai in plus...astia se simt...

Bafta

PENTRU!

s_c: ... te rog... frumos... mai cauta... si alte semne... de punctuatie... multumesc...

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Golf3 cu motor 1.6 benzina (ABU) la care i-am pus chip. Impresia cu care am ramas e ca merita.

P.S.: ...sa mute cineva topicul la "tuning si alte modificari"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

La un Leon 1.6 16V 105Cp Benzina ,se poate face chiptuninig?!Si care ar fi acest castig de performanta!?

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e aceeasi situatie ca la initiatorul thread-ului... ai castiga ~10CP...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am si eu un passat 1.9 TDI .. 101 cp .. :)

Daca ii pun 1 cip cam cati cp as avea in plus ? si ce as putea sai mai fac sai maresc puterea .. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi - o sa-i maresti puterea cu 30-35 de cai. nu poti sa-i pui 1 cip, in sensul ca cip-ul ala este chiar cipul masini tale, numai ca se rescriu unele valori de functionare ale motorului.

modalitati de crestere a putesii sunt multe, dar cea mai simpla este aceasta cu rescrierea softului. iti recomand sa intrebi AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa il contrazic putin pe colegul Andrei VL.Puterea pe care o va scoate din 101 cai cu un chiptuning normal-safe va fi in jur de 25-28 de cai.Acelasi motor l-am avut si eu pe fostul Passat, am facut un dyno test si puterea rezultata a fost de 128 cp fata de 101 stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa ne intelegem putin. Nu exista o valoare standard cu care se poate creste puterea existenta pe motor. Ca este in jur de 30 de Cp SAFE pentru un motor stock, asta e alta poveste. DAR cresterea pe care ORICE tuner o va face este dupa o analiza atenta a parametrilor motorului. Sant motoare care nu suporta o crestere de 30 de cai, dar sant motoare la care mai pot fi adaugati cu brio inca 40, tot SAFE. :santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....asta in cazul in care nu-ti "trantesc" doar o mapa standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am omis sa spun ca ma refeream la tuneri seriosi. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheOne --- tu poti sa bagi mana in foc ca puterea creste cu 28 CP max? mie mi-a crescut cu 34 cp . Cosmin are dreptate in sensul ca se pot obtine si mai multi , dar si mai putini , depinde ce gradul de risc pe care ti-l asumi si de cunostintele tunerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici era vorba de motorul de 101 cai nu de 131 stock.Si sincer pot sa bag mana in foc atata timp cat eu am facut test de motor si asta a fost valoarea masina avand 120.000 de km reali.Toata lumea spune ca scoate minim 30% peste puterea stock a motorului.Si oricum era vorba de un chip safe cat despre faptul ca unele iau mai mult altele mai putin ma indoiesc pentru ca majoritatea folosesc o singura mapa pentru un anumit cod de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc pentru ca majoritatea folosesc o singura mapa pentru un anumit cod de motor.

Nu folosesc acelasi fisier toti tunerii.(ai spus mapa dar te refereai la fisierul respectiv care contine mai multe mape ).

Cand se face acel fisier se lucreaza pe mai multe mape si este atat de delicat (foarte delicat) incat un tuner ti-l poate face perfect iar altul iti scoate aceeasi putere dar se incinge motorul sa mai stiu eu ce mazdgai mai apar (se poate sa te trezesti ca in 6 luni l-ai pus pe butuci desi aparent tragea la fel cu al amicului tau care il facuse la un at tuner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheOne ..... asta a fost in cazul tau nu inteleg de ce generalizezi si o tii mortis pe a ta.... stii tu vorba aia cu "cel mai destept cedeaza" asa ca m-am hotarat......cedez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei mai in masura sa ne spuna exact puterea pe care o scot din 101 cai dintr-un chip safe ar fi cei care se ocupa de asa ceva.Cazul meu nu este singular si m-am mai interesat si eu la cei care aveau aceeasi putere pe care am avut-o si eu.Repet era vorba de un chip safe.In sfarsit poate cei care vor sa-si faca chip sa se interese la persoanele avizate pentru a afla mai multe detalii.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit pe net, aici http://shop.hh-technix.de/product_info.php...Box-PD-1-9.html un dispozitiv care (spun ei) montat pe masina mareste cuplul si puterea. Ma poate lamuri cineva despre ce este vorba? Cunoasteti vreun coleg care sa-si fi montat asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e uriasa discutia despre PBOXUri..exact in aria asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!