Jump to content

Legislatia In Legatura Cu Accident Cu Vatamare


alexander
 Share

Postare recomandată

Va salut,

Ma uitam la televizor si am vazut un accident minor in care victima avea doar o usoara zgarietura la frunte, dar comentatorul anunta ca vinovatului i se va intocmi dosar penal pentru vatamare.

M-a pus pe ganduri acest lucru, de aceea vin acum si intreb ce prevede legislatia in legatura cu:

1. accidentele fara vatamare (daca exista asa terminologie) ?

2. cu accidentele cu vatamare ce nu necesita internare?

3. cu accidentele cu vatamare ce necesita ingrijiri medicale pana la 60 de zile?

4. cu accidentele cu vatamare ce necesita ingrijiri medicale peste 60 de zile?

Va multumesc pentru lamuriri.

Craciun Fericit si An Nou fara evenimente rutiere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea imparte accidentele de circulatie in doua mari categorii, in functie de consecintele pe care le-au produs, respectiv:

- accidente soldate numai cu pagube materiale

- accidente soldate cu victime omenesti

Nu are nicio relevanta daca victima are o fractura sau doar o zgarietura, d.p.d.v. al codului rutier. E foarte clar, daca o persoana a capatat o leziune cat de mica in urma unui accident rutier, d.p.d.v. al codului rutier un astfel de accident se incadreaza la a doua categorie.

Conform codului rutier accidentele din prima categorie sunt solutionate de politisti, iar cele din a doua categorie sunt solutionate de judecator sau dupa caz de procuror. Aici politia rutiera face doar o cercetarea prealabila.

Zilele de spitalizare nu au nicio importanta in dreptul penal, pt ca nu sunt acelasi lucru cu zilele de ingrijire medicala (care sunt stabilite numai de medicul legist) si in aproape toate cazurile nu coincid cu cele de spitalizare.

Daca victima necesita ingrijiri medicale pana la 60 de zile, poate interveni impacarea partilor, conform codului de procedura penala.

Daca victima necesita ingrijiri medicale peste 60 de zile, nu mai poate interveni impacarea partilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc, am inteles partea generala. Acum ma intereseaza mai multe detalii legate de cazul cu maxim 60 zile ingrijiri medicale: presupunem ca nu se ajunge la intelegere cu victima, ce se intampla atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care victima primeste un certifiat medico-legal in care sunt mentionate un numar intre 11 - 59 zile de ingrijiri medicale, fapta conducatorului auto din vina caruia s-a produs accidentul se numeste "vatamare corporala din culpa"

In acest caz celui vinovat i se intocmeste un dosar de cercetare penala si daca pe parcursul cercetarilor nu intervine impacarea partilor, va fi trimis la instanta unde judecatorul il va gasi sau nu vinovat, si il va condamna sau achita. Numai ca in cazul accidentelor rutiere lucrurile sunt destul de clare si sunt foarte rare cazurile in care instanta schimba vinovatia si achita inculpatul.

In majoritatea acestor procese sentinta este blanda ( in cel mai rau caz este condamnat cu suspendare) datorita faptului ca infractiunea este comisa "din culpa". ( din culpa = adica fara intentie, nepremeditata, etc)

Ce este mai dureros pt cel vinovat este ca si in cazul in care primeste o sanctiune foarte blanda de la instanta legea prevede ca o masura complementara anularea permisului de conducere, acesta este si motivul pt care in 90% din cazuri intervine impacarea partilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea imparte accidentele de circulatie in doua mari categorii, in functie de consecintele pe care le-au produs, respectiv:

- accidente soldate numai cu pagube materiale

- accidente soldate cu victime omenesti

Cred ca aici cam gresesti. Sint cel putin 3 (TREI) categorii de accidente. A treia categorie este:

- accidente in care soferul are pile (nevasta de senator, ministru, parlamentar, om cu bani foarte multi).

In cazul celei de a 3-a categorii NU CONTEAZA cum s-a soldat accidentul. Poti sa si OMORI oameni, ca tot scapi ca si cum nu ai fi facut accident. Nici macar nu iti ia permisul. Vrei exemple? Sint destule... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum zice si titlul topic-ului aici vorbeam doar de ce este prevazut in lege. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Intr-adevar daca nu intervine impacarea partilor bye bye permis. Problema e ca poti imediat sa faci o cerere scrisa catre seful ipj in care domiciliezi si sa aduci si o caracterizare de la un loc de munca, ceva de genul asta care sa intareasca faptul ca esti un om util societatii, integrat in ea etc baliverne de genul asta si nu mai trebuie sa astepti inca un an sau doi cat prevede legea sa dai din nou pt permis. Iti aproba seful ipj ai facut legislatia, dai banii formal pt conducere chiar daca faci sau nu orele si dai de permis din nou. Toata chestia e mai simpla decat pare si in f multe cazuri se aproba. Asa ca nu te speria deocamdata. Cel mai nasol e daca depaseste infractiunea de vatamare corporala simpla si se incadreaza in categoria vatamare corporala grava: 2 situatii -pierderea unui organ simt etc sau depasire a 60 zile ingrijiri medicale nefiind necesar coroborarea celor 2 situatii=adica poate fi si una fara cealalta. Atunci e chiar nasol.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce stadiu se mai afla cauza ta? Daca nu s-a terminat inca si dosarul este in faza de acte premergatoare sau chiar daca s-a inceput urmarirea penala si crezi ca-ti sunt de folos si alte opinii sau sfaturi nu ezita sa intrebi. Poti da si pm. Bafta!

Modificat de KatBlade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am avut si eu un accident...cu vatamare...desi tembelul nu avea nimik a chemat salvarea la misto. Dupa ce am dat declaratiile Politaiul mi-a dat o hartie in care se precizeaza ca din constatari preliminare rezulta ca el a incalcat ceva prevederi...

La ce sa ma astept in continuare.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ce document ai primit? :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se numeste in nici un fel documentul, dar este document standard cu antetul brigazii de politie rutiera

si zice asa:

"Catre.....

La data de ....pe calea plevnei...accident

Autovehiculele implicate......

rezultate etilotest.....

in cauza s-a intocmit dosar de cercetare penala inregistrat sub numarul......care va fi solutionat de Biroul Cercetari Penale Sector 6

Din primele cercetari efectuate la fata locului a rezultat ca dnul........(conducatorul scuterului pe care l-am lovit).... a incalcat prevederile art.........

Autovehiculul......(scuterul).... este asigurat la .........cu polita nr......

Modificat de mariovenera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un colt pe acel document este mentionat "ANEXA 2" ?

Daca raspunsul este afirmativ, cu acel document poti merge la compania unde ai Casco (daca ai o astfel de asigurare) si masina ta a suferit avarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Crezi ca pot sa pun o poza a documentului aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

"Catre....." cine? Nu este o adresa catre compania de asigurare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este trecut nimic la catre.

Modificat de mariovenera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mariovenera este "ANEXA 2". Cu acest document trebuie sa mergi la compania de asigurare. (cred ca Astra scrie acolo, nu se vede prea bine)

Vad ca scuteristul avea asigurare obligatorie.

Trebuie sa mergi la compania de asigurare pt deschiderea dosarului de dauna. Plata se va face dupa incheierea cercetarilor in dosarul penal.

Nu ai de ce sa iti faci probleme, cel mai probabil dosarul se solutioneaza cu NUP (neinceperea urmaririi penale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma vor mai chema pe acolo...sau va trebui sa merg din proprie initiativa sa obtin vreo hartie cu nainceperea urmaririi penale.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca nu ai dat deja o declaratie scrisa, cu siguranta te vor chema.

Documentul prin care vei fi instintat de solutionarea dosarului, in mod normal il primesti acasa de la Parchetul de pe langa Judecatoria Sect.6. In general acest lucru dureaza si probabil vei fi nevoit sa mergi tu si sa soliciti eliberarea acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu , in acest moment ai permisul ?

Asa am patit eu anul trecut , a durat 4-5 luni pana s-a dat nup dar ce m-au mai plimbat ... Politie - parchet - politie - parchet cam la 3 saptamani faceam drumul asta .

Culmea este ca eu eram partea vatamata si eram si nevinovat din pct de vedere al accidentului .

Mentionez ca in accident au fost implicati 3 conducatori , toti 3 am ramas fara permise (dar cu dovada) pe perioada cercetarilor , unul dintre ei era sofer pe ratb , ghinionul lui era ca se afla pe strada la acel moment in rest nu a avut nici o vina , una dintre masina a atins si masina lui .

Urari politiei romane care isi face treaba bine ! da da .... !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Permisul il am. In hartia mea scrie ca "din constatari preliminare" rezulta ca el e vinovat , ca dosarul va fi solutionat de Biroul Cercetari Penale nu stiu care, si ca numarul asigurarii este.....". Dar nu am copie dupa asigurarea lui. Am mai auzit ca e posibil ca el sa nu vrea sa-mi dea copie dupa asigurare si ca cei de la asigurare nu mi-o vor repara din cauza asta si ca va trebui sa-l dau in judecata. Sau ma gandesc ca nu mi-o vor repara pana nu voi avea "neinceperea urmaririi penale" care poate sa dureze multe luni. Pe tine de ce te-au plimbat? pentru declaratii sau.....hartogaraie? Ti-ai putut repara masina pana ai primit nup?

Modificat de mariovenera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!