Jump to content

Instalare Faruri Ceata


georges
 Share

Postare recomandată

buna ,

altea pe care o am nu are faruri de ceata si consider ca sunt utile. rugamintea mea e , in cazul in care aveti informatii despre asta , as vrea sa stiu daca e o operatiune dificila si costurile ar fi sau nu ridicate.

incurajator e ca pe site la seat.com se gasesc codurile de la foglights. e posibil sa fie deja trase cablurile. inlocuirea butonului de lumini e cu siguranta obligatorie. A mai facut cineva asta ?

http://www.seat.com/com/generator/su/com/a...ights/main.html

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pe langa schimbarea butonului mai trebuie schimbate si grilele in care se integreaza proiectoarele. Probabil va trebui pusa si o siguranta in tablou, daca nu exista deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e un lucru greu de facut insa daca nu ai si un aparat de diagnoza iti recomand sa-l faci in service la Seat,deoarece farurile de ceata trebuie activate in computerul masinii.Daca stiu bine,in kit ai toate piesele necesare inclusiv grilele laterale si instructiunile de montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bune informatiile , merci frumos.

din link-ul de mai sus reies mai multe coduri si nu prea-mi dau seama care si cum. cred ca-ti da posibilitatea sa le comanzi separat (stanga-dreapta) sau kit-ul cu totul...

probabil cele 3 coduri cu liniute sunt codurile de kit iar celelalte sunt codurile de faruri individuale de ceata...?

ar fi fain sa ne dam seama care si cum sunt ca sa nu apara probleme (vechile incurcaturi de coduri...)

am sa pun o intrebare si in service.

cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fog lamp kit (8K0-8K1-8K7-9C7) PR equipment.

LHD. Reference: 5P1052161C

RHD. Reference: 5P2052161C

Fog lamp kit (8K3-8K8) PR equipment.

LHD. Reference: 5P1052161D

RHD. Reference: 5P2052161D

Fog lamp kit (8K6-9C0) PR equipment.

LHD. Reference: 5P1052161E

RHD. Reference: 5P2052161E

ma ajuta cineva sa-mi dau seama de diferente ...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LHD si RHD se refera la modelele cu volan pe stanga, respectiv dreapta. La fel ca si farurile, si proiectoarele de ceata au lumina asimetrica in functie de tara in care sunt comercializate si de regulile de deplasare (circulatie pe partea dreapta sau stanga).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , corect.

acum... pe care dintre cele 3 ar trebui sa-l iau eu ...?

din ce am aflat pana acum ar fi kit-uri care contin mai multe sau mai putine piese.

am mai citit undeva ca luminile de ceata ar fi : with sau without lowbeam, sa inteleg ca sunt 3 kit-uri diferite care au diverse optiuni pe ele...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit la dealer si kit-ul costa 20 de milioane ....

pe de alta parte , din experienta , tot ce este pe accesorii este foarte scump.

acum tot ce as avea nevoie este sa stiu ce parti componente are acest kit in asa fel incat sa iau codurile care se gasesc la partea de piese (adica ar trebui facut kit-ul din partile componente ca si piese de schimb).

avem o pila prin vreun service autorizat seat pe aici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai gasit cateva informatii , dar nu am codurile exacte.

se pare ca pentru operatiunea asta trebuie :

faruri ceata (~300 bucata) 600lei

releu

cabluri

grile (~25 lei bucata) 50 lei

buton (~30 lei)

nu-mi dau seama de ce totusi costa 2 mii de lei kit-ul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt super scumpe toate accesoriile originale si piesele de schimb, si nu numai de la Seat. Totusi, parca celelalte marci au obrazul mai subtire in comparatie cu spaniolii. Avand in vedere ca piesele de schimb si accesorii reprezinta un procent mare din castigul realizat (mai mare decat din vanzarea masinilor), sunt direct interesati sa le tina la un nivel ridicat. Sfatul meu ar fi sa verifici daca nu cumva se potrivesc componentele de la alte marci din grupul VAG si sa le achizitionezi pe alea. Sanse mari sa fie mult mai ieftine. Avand in vedere ca Altea se fabrica pe platforma comuna cu Golf 5, Octavia 2, Golf Plus etc, eu zic ca merita sa verifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate , daca as gasi aftermarket un astfel de kit sunt sigur ca ar avea pretul corect.

la bora e 2.5 mil...

http://www.c3cars.com/parts.cfm?M=1&PM...I&VIID=5691

acum mai e ceva. sunt 2 seturi de preturi diferite :

1 - piese de schimb (preturi bune)

2 - accesorii (preturi uriase...)

la ibiza este kit cromat pentru oglinzi si care costa 2 milioane la accesorii.

daca ne uitam la piese de schimb vom gasi la 70 de lei (7 sute de mii) aceleasi capace de oglinzi cu aspect de aluminiu de pe ibiza fr...

nu e singurul caz ! pe ibiza este kit crom la grila care costa 1 milion (iti da numai o bucata de plastic pe care o lipesti)(accesorii) si la ibiza cupra este grila cu totul la 6 sute de mii cu marginea cromata (piese). deci la accesorii preturile intodeauna vor fi cu 30-70% mai scumpe decat ca piese de schimb.

tot ce as avea nevoie este sa aflu care sunt codurile pieselor care se afla in acel kit. parerea mea e ca mai mult de 800 de lei nu costa , chiar cu piese originale.

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi direct la dealer si spune-i ce vrei sa cumperi, chiar daca nu ai codurile. O sa ti le gaseasca ei si o sa-ti dea si preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi direct la dealer si spune-i ce vrei sa cumperi, chiar daca nu ai codurile. O sa ti le gaseasca ei si o sa-ti dea si preturile.

nu stiu nici ei ...am trimis mail la seat sa-mi dea codurile la partile componente invocand stocul 0 din austria. m-au pasat la porsche romania cu promisiunea ca voi fi contactat in curand. am revenit tot la ei cu un mail in care le explicam ca de fiecare data cand se face un fwd de la ei la poro clientul asteapta ani de zile un raspuns care nu mai vine.

astept mail tot de la ei cu un raspuns concret.

noile preturi sunt asa :

buton comanda+reostat lumina planseu bord+pozitie faza scurta = 105 euro

grile fata dreapta stanga pentr faruri ceata : 8 euro bucata = 16

faruri ceata : 102 euro bucata = 204

cabluri

posibil releu ~6 euro.

total in lei cu tot cu tva 1175.

am cerut si un ghid de instalare....

informatie neoficiala , la leon 2 acelasi kit costa 235 euro ...

codul kit-ului : 1P1052161

sursa : http://www.autotitre.com/forum/Forum-Seat-...I-61981p146.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@georges

Incepe sa devina melodramatica toata povestea,pe mine ma inerveaza deja!Astia ori is prosti ori au clienti destui.Ce mama dracu',fiecare dealer autorizat SEAT,VW,AUDI,SKODA lucra cu un program,se numeste ETKA iar acolo sunt toate piesele necesare,cu nr. de cod si pretul (in EUR).Dute direct la oricare dealer si spunele anul si modelul de fabricatie a masinii tale,sa se uite in catalogul ETKA si sa-ti dea si pretul,nu le mai scrie mail-uri ca nu reactioneaza,asta-i Romania,daca nu te misti tu atunci cine?Ar mai fi o solutie ca tu sa-ti iei nr. de comanda de piese de la un alt service independent( nu SEAT,VW...) care lucra cu E T O S ,un alt program,extra pt. firme private de service auto dar mi se pare de rasul lumii ca Seat sa nu stie codul pieselor sau a kit-ului...Mult noroc!

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu , codul kit-ului se stie.

pentru o masina care nu are faruri de ceata poate fi luat kit-ul, kit-ul costa 20 de mil. ok.

pentru o masina care nu are faruri de ceata se introduce vin-ul si la piese de schimb nu mai apare farul de ceata, pentru ca daca vrei o piesa de schimb farurile de ceata nu sunt de schimb , pentru ca nu schimbi nimic.

am rugat pe cineva de la cluj sa se intereseze la porsche de ce coduri de piese se afla in kit, nu se stie.

bun ma apuc sa cumpar , codurile in principiu le am si eu , am si etka. ce nu am eu sunt exact informatiile corecte. totul e o banuiala. ceva de genul : hai sa luam ca sigur se potriveste.

eu nu vreau sa fac chici , nu vreau improvizatii , dau si asa o gramada de bani si nu pot risca improvizatii cu fire trase aiurea prin bord si un intrerupator de veioza.

tot ce incerc sa aflu e exact ce coduri am nevoie ca sa pun farurile de ceata pe altea fara optiunea asta.

daca intreb :

trebuie releu sau vine direct legat asa, raspunsul e : nu stiu...veniti sa se uite baietii la masina sa vada ce trebuie.

ce cod imi trebuie pentru cabluri ? rasunsul e : nu stiu.... cabluri normale.

pot sa-mi iau butonul separat sau sunt obligat sa iau si comanda cu rezistori pentru lumina de bord si pozitie faza scurta : raspuns : "hehe , nu cred , aicia imi apare cu totu la vreo 100 de euro'"

daca te uiti in etka o sa vezi ca la electrice apar o groaza de cabluri , vreau sa stiu care set trebuie sa-l iau ca sa fie totul original , nu improvizatii. nu inteleg ce e asa greu de inteles.... astia de la seat puteau sa-si miste mana si sa scrie niste coduri ca nu mureau. nici nu au kit-ul pe stoc si ma mai si freaca cu poro de care un lucru bun nu am auzit....

daca te deranjeaza asa tare nu te mai uita la topicul asta .... imi dau seama ca tu nu ai nevoie de optiunea asta pentru ca o ai deja... daca nu o aveai , alta era discutia ....

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Georges, eu nu mai inteleg nimic. Ai spus in ultimul post ca se cunosc codurile ca kitul costa 20 mil.

Atunci de ce nu te duci sa-l cumperi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiN

Cred ca am inteles eu...Omul nu vrea sa cumpere kit-ul de 20 de milioane ca e prea scump. Vrea in schimb sa cumpere exact piesele (farurile de ceata, cablurile etc.) de care are nevoie separat, dupa codurile din etka. Problema e ca aia de la dealer nu stiu ce cabluri si intrerupatoare ii trebuie omului si de asta s-a enervat. Rog pe Georges sa ma corecteze daca gresesc.

@ Georges

Stai linistit, alteacupra nu cred ca s-a enervat din cauza topicului, ci din cauza imbecilitatii alora de la dealer care nu sunt in stare sa-ti dea cateva coduri. Si ca tot veni vorba de coduri, daca vrei iti dau eu VIN-ul masinii mele care are proiectoare si cauti in etka codurile pieselor dupa el. Poate le gasesti asa. Da-mi PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fog lamp kit (8K0-8K1-8K7-9C7) PR equipment.

LHD. Reference: 5P1052161C

RHD. Reference: 5P2052161C

Fog lamp kit (8K3-8K8) PR equipment.

LHD. Reference: 5P1052161D

RHD. Reference: 5P2052161D

Fog lamp kit (8K6-9C0) PR equipment.

LHD. Reference: 5P1052161E

RHD. Reference: 5P2052161E

ma ajuta cineva sa-mi dau seama de diferente ...?

Setul care iti trebuie (banuiesc ca ai volan pe stanga) este cel care incepe cu 5P1.

Ca sa vezi care din cele trei este e simplu;

Masina ta are niste echipari (se numesc PR) Trebuie sa stii ce "PR" ai si in momentul asta ai codul de set de proiectoare care iti trebuie.Daca nu vrei sa faci inventii pe masina iti recomand sa achizitionezi kit original.De ce costa asa scump?

-Ai 2 proiectoare complete

-Ai un cablaj electric complet

-Ai un nou buton de actionare al luminilor

-Si ultimul dar nu cel din urma ai o interfata intre calculatorul (care difera in functie de "PR") care controleaza luminile si instalatia electrica.

Daca nu ai aceasta din ultima piesa trebuie sa schimbi acel calculator ca sa pui proiectoare cum vrei tu.Sau sa faci o improvizatie.Si accesoriile de acest gen costa mult pentru ca sunt facute mai putine bucati deci cu costuri mari mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

starchaser are dreptate in ce a spus mai sus. asa e , nu mi se pare justificat pretul de 20 de milioane.

tooth , merci de informatie , acum daca as afla ce nivel de echipare are , ar fi chiar un inceput.

cristin , chiar daca m-as razgandi si l-as lua la 20 de milioane , nu as avea de unde sa-l iau , nu este in stoc in austria , in romania nici nu s-a auzit de asa ceva.

toth , merci din nou de informatiile foarte complete furnizate.

totusi , daca as fi producator nu as face prea multe chip-uri diferite care sa faca aproape aceleasi lucruri....

toata problema e din relee , e posibil sa mai coste inca 6 euro un releu (este un relay box care le contine pe toate,sau , o parte din ele , in functie de optiuni. aici s-ar justifica sa nu le introduca pe toate)

de la seat nici un semn , problema s-a rezolvat cu un delete :lol:

de la poro nu astept vreo ceva , dar macar ei sunt in Romania , au o scuza ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update:

5P1052161C

asta e codul corect pentru cei care nu au functie coming home.

pentru cei care au aceasta functie sunt celelalte 2 coduri , unul impreuna cu functia daylight assistant iar celalalt fara special low beam mode.

inca nu am aflat dintr-o sursa oficiala ce contine un astfel de kit.

TOOTH , stii sigur ca aceea e lista cu componentele din kit ?

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi seria de sasiu a masinii si iti spun exact ce cod iti trebuie a doua zi.Dar daca un dealer a spus ca nu este pe stoc nu stiu de unde vei procura setul respectiv in Romania.In alta ordine de idei:

8K0-8K1-8K7-9C7 8K3-8K8 8K6-9C0 ce reprezinta?

fiecare grupa de 3 caractera corespunde unei dotari a masinii.

Deci daca ai verificat bine 8k0 sau 8k1 sau 8k7 sau 9c7 inseamna ca masina are functie coming home.

Lista cu "PR"-urile masinii tale o obtii din ETKA din campul info dupa ce bagi toate datele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TOOTH, hai sa ne intelegem romaneste si omeneste . am codul de kit , kit-ul nu e in stoc , vreau sa stiu ce contine kit-ul. nu mai scriu mai mult ca sa mentinem discutia simpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este codul care l-ai scris mai devreme iti spun ca nu se potriveste.

Tie iti trebuie 5P1052160 costa vreo 1000 ron.Nu exista poza la asa ceva si nu exista vreo lista cu continutul.singurul lucru cert este:

NEBELSCHEINWERFERSET ALTEA INKLUSIVE SCHALTER,dar asta nu lamureste pe nimeni.Si daca studiezi site-ul o sa vezi ca setul gasit de tine merge si la Altea XL deci undeva este o greseala in site-ul seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am dat pm cu vin-ul...

ma poti ajuta ?

am vorbit iar la dealer , le-am dat vin-ul si au zis ca nu are astfel de optionale masina. le-am dat codul de la tine si au zis ca e 11 mil , se poate aduce doar daca dau avans si nu e sigur ca se potriveste.

am mai cautat online si pe mai multe site-uri imi da codul respectiv ca fiind cel corect pentru kit-ul de ceatza de la altea.

am trimis mail din nou la seat sa-mi dea si ei informatii corecte despre cod.

deci daca luam din start, luam pentru altea freetrack ... foarte fain ...

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ai rezolvat pana la urma cu farurile de ceata? Intreb pentru ca mi-a cazut in mana catalogul de accesorii pt Seat Altea editia in germana/ italiana/ franceza care are si preturile in euro. Iar pentru ce iti trebuie tie (5P1052160) pretul trecut e de 197,00 euro. Diferenta mare pana la sumele ce se vehiculau mai sus. Mai intreaba la dealer si daca nu iti convine pretul, te sfatuiesc sa-ti iei din Austria. Majoritatea dealerilor Seat au cam toate accesoriile pe stoc, iar daca nu le au, in maxim 24 de ore iti onoreaza comanda.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!