Jump to content

Covorase Cauciuc


RRS
 Share

Postare recomandată

Cum faceti acest lucru?

Eu de multe ori (mi-am luat aspirator de masina mai bunicel -600w-sa nu merg prea des pentru aspirat in benzinarii, am copil mic care mai mananca pufuleti :D ) si din comoditate mai duc covorasele la spalat in vana :D

Le las intr-o solutie slaba de detergent, le frec cu o perie moale si le las la inmuiat 20 de minute, apoi le clatesc bine-bine.

Problema apare aici, devin cumva ,,laptoase", cred, datorita detergentului, insa si de la sapun se intampla la fel.

M-am gandit sa le dau usor cu o crema (cosmetica), insa cred ca se va lipi groaznic orice firicel de praf pe ele... la fel si cu silicon. Stiu ca ar merge sa fie date cu solutiile pentru regenerarea caucicurilor, insa m-ar interesa o solutie home made, daca a gasit cineva...

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Tot din comoditate, atunci cand duc masina la spalatorie pentru exterior, prefer sa-i dau baiatului de-o bere, sa-mi scoata aceste covorase de cauciuc si sa mi le spele cu solutia lor.

Si eu imi fac singur curat in masina (interior) cu un aspirator de masina, dar covorasele le las pentru spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... asta e clar si simplu :D Si eu procedez la fel, insa ma refer la situatia descrisa, mai ales partea de intretinere home made, cu pastrarea culorii negru intens (de nou)...

Si la CJ de obicei le spala fara bani de o bere :D

LE: ce regret ca nu stau la curte, sa spal singur la presiune, si apoi sa o ,,introduc" in garaj :D

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un produs pentru cauciucuri IADA din OMV, am dat...sa vad... IADA online :)

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

tot cu "baiatul" de la spalatorie..le da cu spuma de aia si apoi cu jetul de apa...=> ca noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Rion cat ai dat pe solutie si daca isi face treaba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dupa ce le spala la spalatorie (doar cu apa si apoi da cu carpa pe ele) dau cu TurtleWax pentru cauciucuri pe ele si se fac negre si raman negre ceva timp.. singurul dezavantaj este ca iti cam aluneca piciorul pe ele.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca 14 lei in omv, si o sticla tine cca. 4-5 pulverizari pe roti si covorase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat si eu presurile cu solutie de cauciucuri si sunt cam alunecoase:D in rest arata bine:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cateva minute se usca, si atunci e ok :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai un spray de curatat cauciucuri Sonax costa cat un sfert din valoarea covoraselor mele (am din alea la 1 milion). Nu mai bine le arunc si cumpar altele?

Are cineva covorase gri? Ma gandesc ca ar fi mai suferitoare la praf dar ma intreb daca nu ar ramane urme negre de cauciuc de pe talpile pantofilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!