Jump to content

Schimbator de viteze - probleme


Motorrad
 Share

Postare recomandată

Si eu la mine imi intra putin greu in 1 si 2 ce as putea face in legatura cu asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

1.6 16v azd - cati mm trebuie sa aiba nuca?

Am inteles ca difera dieselul de benzina.

Nuca mea e stearsa.Vreau sa iau una de pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste sigur pentru ca suportul de plastic pe care intra nuca jos este excentric pentru a putea bloca nuca si strange acel inel...

243qmoi.jpg Intre sagetile negre cota este de 20 de mm respectiv 23 intre cele verzi...adica unde este evazat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

reglajul la cele cu cabluri

 

uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am și eu un golf 4 tdi alh și am joc în schimbătorul de viteze am verificat trimonerie și nu prezintă joc are bucșe ceva care trebuie schimbate ?vitezele au devenit mai lungi mai ales treapta a2 ce poate sa aibă. ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 31.08.2015 at 11:13 AM, Vely said:

Salutare tuturor!

 

Stiti cumva de unde pot face rost, separat, de bucsa sigurantata din teflon 1J0 711 590 B ??

 

Aceasta e ovalizata si nu mai intra in tr I decat fortat sau putin apasat ca si cum as cupla MAR, dar aici exista riscul chiar sa cuplez din greseala MAR. de asemenea si tr II-a agata destul de rau la cuplare.

 

f19924s-960.jpg

Salut. Ai gasit de cumparat acea bucsa de teflon?Imi agata treapta 1 si cred ca de la acea bucsa este pt ca am un joc destul de mare la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista separat decat reperul cu totul.

 

 

Later edit: Nu tot ansamblul timoneriei am spus ci doar reperul pe care sta bucsa mare(ori cauti pe cineva care sa ti l faca la strung...).

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ansamblul timoneriei? Nu se poate inlocui cu nimic plasticul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am cautat si eu pe youtube putin problema jocului la schimbatorul de viteze, las si eu aceste doua filmulete poate ajuta pe cineva 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut

Am un golf 4 1.9 alh ,am o problema cu schimbarea vitezelor agăța în trepte +joc mare în schimbător

Am schimbat capete cabluri trimonerie bucse schimbat bucse schimbător reglat trimoneria.

Ce sa mi verific?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

pentru timonerie pe tije.....referire la motoarele pe benzina....daca agata la bagarea in viteze problema e de la cele 4 bucse de caucuic care in timp prinde joc si se dezaxeaza ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut la toata lumea!

Am si eu o problema la un golf 4 1.6 16v : la accelerari,sau daca o las in viteze si iau piciorul de pe acceleratie se smunceste schimbatorul foarte tare.

Am schimbat acum cateva zile dogbone-ul si tamponul de la cutie(lemford amandoua).

Stie cineva daca de la timonerie si pana in dreptul schimbatorul mai este vreo bucsa ceva?(sub masina ma refer)

Ca nu pot vedea nimic pentru ca este protectia de caldura a evacuarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minute în urmă, lupo_bv a scris:

Nu prea, vezi mai jos schema generală. Dacă se mişcă înainte înapoi urmăreşte cablul A

1294286784_AZDtimonerie.thumb.JPG.b43ac6ad57c89d5be4f151bcb6219c56.JPG

Aici ai câteva documente utile

AZD selector.pdf 209 kB · 1 download

AZD montare-demontare selector.pdf 316 kB · 0 downloads

 

Multumesc din suflet!!!

Dar am uitat sa specific ca timonerie este pe tije si nu pe cabluri!

Multumesc mult oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu mai da quote postării anterioare. Nu este regulamentar și nici util.

 

 

Da mai multe detalii despre mașina, cod motor, putere. Eu am căutat la AZD pt că este cel mai frecvent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite şi pe tije. Dacă se mişcă şi când accelerzi pe loc ar trebui să vezi care este cauza

ATN timonerie.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult!

Se misca doar cand este in viteze si accelerez sau daca iau piciorul de pe acceleratie si este in viteze.

Si cand trec peste denivelari are o miscare ciudata.

O sa desfac acolo sa vad ce gasesc.

multumesc mult,inca o data!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bastea sergiu

salut , tot caut de ceva timp procedura de repozitionare a timoneriei cu tije la golf 4 1,6 bcb. Am schimbat toate mecanismele pana la schimbator , nu mai are joc schimbatorul , dar trebui asezat schimbatorul, care nu se poate bloca cu un imbus ca la cele care au timonerie prin cablu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!