Jump to content

Senzor nivel ulei motor


shkoda
 Share

Postare recomandată

xxnelu, sa inteleg ca l-ai demontat la revizie?daca da, de ce?

se poate face o curatare sau ceva de genul asta la el?

Cam tarziu raspund...scuze! Nu l-am demontat pentru ca nu aveam de ce dar, arata ca cel din poza pusa de DragosR (partea exterioara) si cu siguranta este acelasi senzor.

Cred ca prezenta acestui senzor pe masini este conditionata de posibilitatea "utilizarii" intervalului lung de service. Cele care nu il au, sunt cele cu interval fix.

Aici poate ne ajuta putin BLiTZ sau cine stie cu siguranta. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • xxnelu

    21

  • Al Bundy

    8

  • DragosR

    8

  • garfield

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca tot sint citat, puteti sa vedeti senzorul la interior aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa intelegem ca cine are QG1 are senzor si cei cu QG0 sau QG2 nu? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu imi cer scuze de intarzierea raspunsului. A mea NU are senzorul (MY 2008) :rolleyes: . Si eu inclin sa cred ca daca nu e destinata unei locatii unde se practica intervalul variabil de service, nu se monteaza senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Poate mi-a scapat mie dar nimeni nu spune....Cum se poate afla daca ai senzorul sau nu? Efectiv ce trebuie sa faci pt a afla daca ai sau nu senzorul.

Trebuie mers la service neaparat? (masina e in garantie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varianta usoara e sa te uiti pe stickerul cu optiunile masinii; daca ai QG1 ar trebui sa ai senzor

daca vrei varianta hard atunci nu ai decit sa urci masina pe rampa si sa desfaci scutul; mai departe cred ca stii dupa ce sa te uiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Referitor la topic, singura data cand senzorul la ulei a clipit galben intermitent a fost pe autostrada in Ungaria dupa aproape 1000 km de mers la 129 km/h reali (aproape 140 km/h pe ceas) si a indicat nivelul scazut de ulei. Am completat aproape 500 ml de ulei dupa care avertizarea galbena s-a stins. In mod normal, orice masina care depaseste o anumita viteza (la O2 peste 120 km/h) "mananca" ulei si bineinteles acest lucru mai este influentat de zura nevazuta a motorului. Masina care o detin e din 2005 si are senzorul de ulei. Dupa cartea masinii, in motor intra 4,3 l ulei iar unele service-uri pun doar 4 l "ca merge". Probabil ca de aici mai apare aceasta problema cu aprinderea senzorului uneori, chiar daca masina e noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are senzor, l-am vazut, am dat scutul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ar trebui sa fie pozitonat aceste senzor ? ca sa pot sta si eu linistit ca o sa ma anunte cineva ca nu mai este la nivel uleiul :(

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce scrie in cartea tehnica a masinii ca ai 2 becuri de avertizare pentru ulei, unul galben si unul rosu ma gandesc ca ai si acest sensor.

La O2 1,9 pd mi s-a aprins pana in 57.000 km de vreo 4 ori cel galben la viteze si situatii de trafic diferite, pe drept, de fiecare data aveam nivelul de ulei pe joja la minim, mi-am continuat de fiecare data drumul pana la urmatoarea posibilitate de oprire, am complectat ulei si nu mi-a mai dat galben. Mentionez ca masina a venit din fabrica setata pe Longlife.

De cand am luat masina nu am verificat niciodata nivelul de ulei ci m-am bazat pe becul galben!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar in carte este precizat de acest senzor dar nu inseamna neaparat ca trebuie sa si fie doatata masina ... intrebare a mea este: unde este pozitionat? pe baia de ulei sau in alta parte?deoarece am posibilitatea de a verifica daca exista! poate ma ajuta cineva cu o poza? multumesc...:)

Modificat de Luci26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste cateva post-uri mai sus si ai sa intelegi unde este montat(pe baie). Pe pagina anterioara ai si o poza a senzorului. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit eu ca doar pe baie poate fii ...deci a mea nu are...mersi xxnelu , o sa fiu mai atent pe viitor :icon_cool:

Modificat de Luci26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice sa nu va bazati atat de mult pe acest senzor de nivel de ulei. Cand se aprinde senzorul deja nivelul uleiului este sub Min (adica sub zona A) si nush cat de sanatos este perntru motor sa merga asa, mai ales daca adopti un stil sportiv de condus. Mai bine verificati nivelul uleiului din cand in cand, mai ales ca nu e a filozofie, si daca conduceti mai sportiv incercati sa mentineti nivelul in zona C.

PS: Uleiul se mai dilata la temperatura asa ca nu puneti in motorul rece ulei pana la max, pt ca veti avea surprize cand opriti motorul si verificati nivelul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

La MY 2007 si MY2008 NU EXISTA senzorul de nivel la 1.9tdi. - mai exact la BXE.(majoritatea modelelor vandute in RO) NU are nici senzorul de uzura la placute de frana.

ETKA afiseaza baia de ulei fara decupaj pt senzor, cu toate ca la pagina de electrica te minte ca are senzorul respectiv :)

Intrebare : conform schemei electrice din imaginea atasata, nu ar fi greu de montat acel senzor. trebuie baia de ulei cu decupaj (600 ron la reprezentanta) si aflat ce este nodul 61 (ceilalti 2 pini merg in bord si la masa masinii)

post-17228-1260286870_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te minte, e cu steluta. (extended service interval ESI )

Si 61 nu e nod e punct de indicare a unei conexiuni de pe alta pagina.

SI ca raspuns acel fir se duce la siguranta SC4 de 5A.

Si cel de placute de frana e si mai usor de montat.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minte in sensul ca deja filtrase piesele dupa seria mea de sasiu :icon_thumright: deci trebuia sa il arate cu gri, nu cu negru cum o facea.

Hm.... acum imi dadui seama. eu dadeam click pe 61 si imi arata duga albastra langa SC4 , dar nu ii dadeam atentie

ELSA asta nu e asa simpla totusi.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ehe, m-am trezit ca am si eu senzor ulei, mi s-a aprins dintr-o data pă centură, am verificat joja, am pus ulei si am plecat. Great thing this sensor ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde era nivelul uleului pe joja cand s-a aprins martorul? Intreb pentru ca si eu il am dar nu s-a aprins niciodata pt ca am mentinut nivelul mai tot timpul peste zona B, decat o singura data a fost pe la jumatea zonei A si nu s-a aprins...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciupea din banda punctata a jojei... adica, pe la inceputul zonei A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se activeaza senzorii (placute frana, nivel ulei, nivel lichid spalare) pe VAS? se codeaza bordul din Guided Functions?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi folosim VCDS, VAG_COM, si se activeaza din codari. Dar degeaba le activezi daca nu ai senzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Andrei 221 ai functii in VAS pentru codarea ceasurilor de bord.

O curiozitate:

Daca folosesti VAS-ul inseamna ca lucrezi in reteaua Porsche. Nu inteleg cum ai ajuns sa lucrezi cu VAS-ul daca nu stii sa codezi macar niste ceasuri de bord? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ma gandeam sa le activez la service autorizat. Dar de obicei cei de la reprezentante sunt cam comunisti... si resping din start multe chestii de care nu au auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamuriti-ma so pe mine va rog.

Senzorul din baie e numai pentru nivel ulei sau si pentru calitate?

Din cate stiu cele care folosesc interval de service-are variabil au si un senzor de calitate ulei care spune cand trebuie schimbat.

Daca nu este acelasi senzor ca cel de pe baie unde este situat. Sunt curios daca il am sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!