Jump to content

Scaune Touran


gmy
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca ai inteles bine ce ti-au cerut sau nu ne spui exact ce ti-au cerut - pentru omologare ai nevoie de documente care sa ateste ca modificarea s-a facut intr-un service autorizat si nu la tine in spatele casei. In mod evident sunt extrem de putine sanse ca un dealer/service autorizat VW sa ateste ca ai facut o lucrare la ei pe care de fapt nu ai facut-o. Este infractiune de fals ... In rest spor la citit pe topic ca mai avem colegi care au facut modificarea si au omologat-o deci tehnic se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lucaflo26

    11

  • CosminCSM

    10

  • vdragos

    7

  • Emu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna,

Inginerul de la RAR mi-a zis sa aduc o hartie de la un dealer sau service VW autorizat, care sa ateste ca pe Touran-ul meu se poate monta 7 locuri. Nu mi-a zis nimic de modificare facuta de service autorizat deoarce au vazut pe masina ca toate piesele sunt originale si sunt deja montate de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles - deci avind in vedere ca scaunele sunt deja montate fara sa ai o hartie de la cineva, RAR vrea sa stie daca fabrica/importatorul/service-ul autorizat au o procedura de transformare/montare 2 locuri suplimentare. Mai mult ca sigur ca nu au, ar fi avut daca cele doua locuri suplimentare se vindeau ca accesoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar mai simplu de atat... Ei vor doar o confirmare de la fabrica/importatorul/service-ul autorizat VW ca masina mea WVGxxxxxxxxxxxxx permite montarea celor 2 scaune suplimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Update: am rezolvat cu ajutorul celor de la Darius Motors Ploiesti. Mi-am facut programare la ei si mi-au verificat masina si mi-au dat o hartie ca masina are 7 locuri. Verificarea a costat ~350 RON si reomologarea la RAR inca 650 RON. Si cei de la Porsche Romania Bucuresti m-au contactat si mi-au zis ca pot sa imi dea hartie si ca verificarea si testarea ar costa tot cam ~350 RON; dar am fost la Ploiesti ca era mai aproape de casa. Deci se poate, trebuie doar putina rabdare si multe Email-uri trimise :). Sper sa ajute si pe alti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare tuturor . Din dorinta de a nu mai incarca forumul cu un nou topic , am ales sa postez aici , desi ... 

Scurt istoric : indiferent de configuratie (fie 5 fie 7 locuri) scaunele touranurilor sunt scaune low buget . Nimic damnabil : este un MPV . Ce te faci insa cand ai nevoie de si de comfort pe distante lungi ? Majoritatea dintre noi cunoastem touranul din pozitia de pe scaunul soferului si mai spre deloc de pe scaunul pasagerului spate . Sunt la al 2-lea touran si am decis : vreau MPV si confort . Solutie ? Scaune ale VW sau Audi , mai confortabile . Preferabil incalzite , ca si scaunele OEM . Ma rog , OEM doar cele fata . Problemutza

Care dintre cele cunoscute pot fi montate ? Cu ce sacrificii ? Costuri ? 

Ei bine , in primul touran (1.9 tdi/2006) am pus scaune RS4 fata, manuale dar incalzite . Apoi ... nu am mai gasit motivare . Desigur , pasagerii din spate , la distante lungi , imi reprosau lipsa motivarii . Am trecut la 1T3 si am gasit motivarea . Locurile din Touareg 2016. Fata , complet electrice. Spate doar incalzite cu piese aftermarket . Poze cu lucrarea finalizata , in curand . 

Voi ... aveti cumva si alte solutii ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la a mea am scaune identice cu scaunele sport de B6 - adica foarte comfortabile. Echipare de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos , no offense : cat timp ai stat tu , in masina ta , pe scaunele spate ? Da , scaunele fata stiu ca sunt comode , eu insa am 6 angajati si ii car prin Europa de cate 2-3 ori pe an , cateva zeci de sute de km . Am de ales intre a cumpara de cate 2-3 ori/an cate 2-3 bilete de avion a minim 400 EUR sau a investi in confortul dintr-o masina de companie . 

In alta ordine de idei , am fost prins pana la aceste ore si inca nu am avut timp de poze . dar ... cat de curand , o voi face . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma supar dar nici nu merg cu masina goala si in spate nu se plinge nimeni, doar de locurile de pe rindul 3 eventual unde am incercat pe cit posibil sa bag copiii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Video cu interior

Mai rămâne de găsit o soluție ca întreruperea acționării generate de memoriile scaunelor de pe mașina donatoare, să fie anulate . 

Modificat de deplictisol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare?Nu mai merge încălzirea în scaunul st fata.Cel din dreapta functioneaza.Ce ar trebui sa fac?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verifici daca e vb de o problema de rezistenta arsa, termistor defect sau cablaj rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!