Jump to content

Dimensiunile Jantelor Standard La Leon2


Matrixu
 Share

Postare recomandată

Mersi, m-ai linistit.

Dar ce inseamna ET-ul ala ? Din ce am inteles eu imi lipseste 1 mm pe undeva, dar nu stiu unde (ET 48 are 48 milimetri distanta intre 'chestii' si ET are 47 ?) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Eblis

post-5905-1227188267_thumb.jpg

ET-Einpresstiefe (in germana) in engleza offset, inseamna distanta intre centrul jantei (ETO) si partea lateral-interioara a jantei,partea ce vine lipita pe butucul axei,sa zic asa;de exemplu:cu cat e mai mic ET-ul cu atat sta mai mult in afara janta dar in cazul tau 1 mm e ca nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sincer sa fiu nu cred. Cu ET-ul asta o sa-ti iasa mult in afara si o sa frece. Daca nu ma insel, pe Leon 1P jantele au ET 50 (daca sunt cele originale). De la 50 la 35 e o diferenta considerabila zic eu. Cel mai bine e sa faci o proba inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Lista actuala cu dimensiunile rotilor aici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua!

Stie cineva dimensiunea completa a jantei unui FR?

Este cumva 225/45 R17- 7Jx17 5x112 ET54?

Se poate monta si o janta cu ET diferit de 54? Daca da este nevoie de numite piese intermediare (distantiere, inele)?

Pe unele site-uri ce comercializeaza jante este specificata si dimensiunea butucului rotii.

Stie cineva cat este aceasta dimensiune?

Se pot monta si jante cu alta dimensiune a butucului? Apar probleme in timp? (batai, uzura butucului?)

In general se potrivesc jantele originale din grupul VW (am gasit unele de Audi dar nu stiu dimensiunea lor completa si nici cel ce le vinde nu stie)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aceasta este dimensiunea jantei FR, mai exact: 225/45 R17 91W pt. pneu iar 7J x 17 H2 ET 54 pt. janta.

Se pot monta si jante cu diferite ET-uri dar trebuie avut grija pt. ca pot freca de caroserie; cat despre butuc nu vreu sa spun nimic, mi se pare absurd sa-mi schimb butucul doar ca sa-mi pun niste jante care imi plac mie.

Iar jantele de VW/Audi se potrivesc de regula cu specificatia de a avea acelasi nr. de 5X112, ET-ul fiind mai putin sau mai mult important.

PS: Jantele de FR se pot monta fara grija pe Altea ta fara ajutorul altor piese.

Am mai pus odata lista completa cu dimensiunile rotilor ce se potrivesc pe modelele Seat, pt. ca vad ca linkurile ce le-am postat mai sus nu mai merg.

Serienreifen_SEAT_2007.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Intentionez sa cumpar 4 cauciucuri de iarna 195/65/R15 si am gasit printr-o cunostinta de vanzare un set de jante de aliaj Borbet noi (facute pt ford galaxy/vw sharan, deci prindere 5*112), R15 cu 7J, cu ET-ul 59 la un pret bun, de 120 euro tot setul. Desi initial vroiam jante de tabla, e o oferta deloc de neglijat.

Insa nu sunt sigur in privinta ET-ului. Acum din ce stiu cu cat ET-ul e mai mare cu cat janta e mai inauntru. Nu prea stiu daca janta ET 59 vine ok pe Leon (am 1.6, jantele initiale erau R16 si aveau ET50, iar acum am R16 cu ET47). Ma gandesc ca ET59 sa nu afecteze stabilitatea masinii sau sa uzeze cauciucurile prematur. De asemenea imi e ca loveste in etrieri, de fapt asta e marea problema. Stiu ca exista la magazinele de profil unele variante, cu niste flanse pt scaderea ET-ului, insa parca nu as incerca posibilitatea asta.

Are cineva idee daca merg jantele astea pe Leon 1.6? Nu am posibilitatea sa le incerc inainte de achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva dimensiunea butucului rotii pt. Altea?

Alezajul jantei trebuie a fie egal cu diametrul butucului sau poate fi mai mare?

Daca este mai mare trebuie folosit material de adaos (inele, bucse)?

Modificat de jpn_karz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Sal all, va rog, stie cineva dimensiunile complete a jantelor de tabla (dimens. prezoane, ET, gaura butucului) la un Toledo 3 (2005) ???? Se potrivesc jantele de

tabla din generatia G 5 ???? ms anticipat !!! Drive safe all !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Am gasit urmatoarele jante:- nu stiu daca se potrivesc pe un seat altea(am gasit mai multe data privind ET-ul si J-ul).Unii zic ca J-ul este 6...altii 7.Daca cineva ma poate indruma...raman dator:)

http://s22.postimage.org/gysgpfd9t/Jante_17.jpg

Multumesc anticipat!

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era rau daca ne dadeai si dimensiunile jantei. Daca sunt de 17" ai sanse ca J-ul sa fie de 7,5. Tinand seama ca sunt de Audi sunt cam sigur ca merg fara probleme si pe Altea.

 

LE: sunt cele de aici: http://www.ebay.de/itm/Original-Audi-A3-8P-Alufelgen-Felgen-8P0601025C-17-Zoll-ET56-/181055129693?pt=Auto_Felgen&hash=item2a27ba085d

se vor potrivi, zic eu, insa va trebui sa le treci in talonul masini sau vei cumpara jantele cu un ABE in care e trecuta si masina ta, adica Seat Altea.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Scuzele mele...jantele sunt pe 17'',dar pe ce drumuri merg m-am lasat pagubas.O sa caut ceva pe 16''...cred ca e cel mai bun compromis.

 

Multumesc mult pentru info!

 

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!