Jump to content

Pozitionare Mufa Sensor Lambda


dorur
 Share

Postare recomandată

Sa va explic problema mea: de la sensorul lambda pleaca 2 fire, unul cu 1 papuc metalic la capat si alt fir terminandu-se cu o mufa cu 2 picioruse.

Vreau sa stiu unde trebuie sa fie conectate. Eu asa am luat masina si banuiesc ca fostul proprietar le-a scos din cauza ca sonda era defecta si ori avea consum mare ori nu-i mergea bine masina.

Motorul meu este un 2.0 E 85 KW cod ABK, motor ce se gaseste pe audi 80 B4, audi 100 si audi A6(primele modele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitia cea mai probabila ar fi sub baterie . Pentru asta se da bateria jos , se scoate capacul de sub baterie si cu o oglinda se verifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nimeni cu cod motor ca al meu sa ma poata ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine firele astea se conecteaza undeva langa(sau deasupra) capacul delco, adica vin de unde este amplasata sonda pe deasupra cutiei de viteze si se conecteza cu respectivele mufe. Poate ii fac o poza azi sau maine si iti trimit. Eu am un razboi deschis cu masina asta si pana acum am fost invins..... deocamdata de raceala!! Problema mea este ca am mers la verificare si nu ies gazele in turatie, asa ca am cateva lucruri de verificat cum ar fi sonda lambda, senzor temperatura apa, debitmetru(care din cate am gasit pe un forum s-ar putea regla...numai cu opacimetrul pe teava de esapament) si poate injectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine firele astea se conecteaza undeva langa(sau deasupra) capacul delco, adica vin de unde este amplasata sonda pe deasupra cutiei de viteze si se conecteza cu respectivele mufe. Poate ii fac o poza azi sau maine si iti trimit. Eu am un razboi deschis cu masina asta si pana acum am fost invins..... deocamdata de raceala!! Problema mea este ca am mers la verificare si nu ies gazele in turatie, asa ca am cateva lucruri de verificat cum ar fi sonda lambda, senzor temperatura apa, debitmetru(care din cate am gasit pe un forum s-ar putea regla...numai cu opacimetrul pe teava de esapament) si poate injectoare.

Tu vorbesti de passatul tau TDI ? Sau ai si un audi b4 cu motor ca al meu?

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez o fotografie . Se observa sonda lambda in partea de jos, un fir negru ce pleaca de la ea precum si cele 2 mufe pe care le tin in mana. Aveti idee unde se conecteaza?

post-15350-1198407342_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti vorbeam de un Audi 80 ABK cu motor de 2.0E Atasez pozele de care iti spuneam.a doua mai aproape..

post-8332-1198666290_thumb.jpg

post-8332-1198666379_thumb.jpg

Modificat de laus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laus ...iti multumesc mult pentru ajutor. Nu stiu cati s-ar fi deranjat sa ma ajute.

Problema este ca eu am identificat locul marcat de tine. Atasez si o fotografie.

post-15350-1198775055_thumb.jpg

Din cate am observat, de la respectivele mufe(care apar incercuite in fotografia mea dar si a ta) imi pleaca un fir. Acest fir ajunge la un manunchi de fire. De aici se bifurca in 2 directii: o parte merge exact sub bord in zona centrala, spre ECU banuiesc iar al doilea fir merge peste planetara din stanga si se duce in spate.... nu stiu unde ca nu m-am bagat sub masina. Lucru ciudat daca te uiti la pozitia sondei lambda la mine asa cum se observa din prima mea fotografie.

Pe mine altceva ma framanta: doresc sa stiu daca am identificat corect sonda lambda si care e traseul la tine. Ma refer firul care pleaca de la sonda si nu dinspre mufele marcate de tine pe partea stanga a motorului, acolo in spatele filtrului de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Audi 80 B4 85 kw, 2000 115 cp ABK din 1995

In poza de mai sus pozitia sondei lambda este aproape de galerie la masina mea este pus un surub in locul ala si sonda este unde langa planetara dreapta , de ce ,cine imi poate explica?

Modificat de denzel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!