Jump to content

Geamurile fata se deschid singure


Danniel
 Share

Postare recomandată

sal la toata lumea, nu am mai intalnit asa ceva pana acum, dupa ce inchid masina(inchidere centralizata din cheie) la cateva secunde i se deschid ambele geamuri fata(doar acestea sunt electrice), a inceput sa faca asa dupa ce am venit de la revizia de 15k km.

astept sfaturi de la voi

Modificat de Danniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du'te din nou in service ca s'ar putea ca ti'au setat un bit in plus :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..si eu am gasit ambele geamuri de pe fata deschise aprox. 10 cm acum cateva zile....tot inchidere centralizata din telecomanda am... :vaidecapulmeu: ..la momentul respectiv n-am dat importanta...dar acum ..cand citesc aici !!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci asta e solutia?sa ma duc iar la ei?vad ca nu se mai intampla, nu stiu ce sa fac...:huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie facuta o diagnoza din care o sa rezulte ca ceva switch din broasca isi cam face de cap...se intampla la o gramada de masini mai nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aprox. acelasi lucru si l-am rezolvat la service, doar la geamul din fata stanga, dupa ce le-am aratat ce fenomen am.

se pare, in cazul meu, nu urca bine geamul si intalnea prea devreme marginea de sus ca obstacol. mi s-a spus ca a fost o problema mecanica. fenomenul a fost acu 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

intilnit caz asemanator la o skoda fabia...geamurile urcau sau coborau absolut cind si cum aveau chef...chiar si cu masina inchisa...problema s-a ivit a doua zi dupa spalarea masinii...apa in modulele si mufele lor de pe usi..nu stiu cum a putut intra...spalat cu alcool ,curatat,uscat,rezolvare fara schimbare de piese..manopera cca o ora pt fiecare usa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Adrian Crisan

Un caz oarecum similar am patit si eu week-end-ul trecut.

Dupa un drum de vreo 10km ceva mai nasol in momentul in care am deschis usa de la sofer au coborat automat toate geamurile.

Pana seara la absolut orice deschidere a usii de la sofer imi coborau toate geamurile de la masina.

Seara am spalat masina, dupa care a disparut aceasta problema.

Luni dimineata am dus masina la service, unde a fost pusa pe VAS si mi s-a spus ca nu apare nici o eroare si ca totul este ok.

Masina e un O2 4x4, 1.9TDI cu 13500 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu ramana butonul deschidere centralizata blocat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sau poate vreo defectiune la alarma!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Crisan

NU. Am verificat tot ce s-a putut verifica.. si nu am alarma pe ea.. este doar inchiderea de fabrica.

Sa nu ramana butonul deschidere centralizata blocat...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o... la spalatorie, aplecandu-ma sa dau jet pe roti si pe sub praguri, cheile de la casa au apasat pe buton, au coborat geamurile si am spalat si interiorul :) :icon_thumright:

De aceea mi se pare ca se poate bloca butonul ala, sau sa fi intrat mizerie si sa faca contact din cand in cand... ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Crisan

Nu este nimic legat de buton, fenomenul se petrece doar la deschiderea fizica a usii soferului.. nu si la incuiere / descuiere :icon_thumright: Deci nu are nici o legatura cu nici un buton nici de pe cheie nici de pe consola centrala (butonul de lock/unlock).

Eu am patit-o... la spalatorie, aplecandu-ma sa dau jet pe roti si pe sub praguri, cheile de la casa au apasat pe buton, au coborat geamurile si am spalat si interiorul ;) :)

De aceea mi se pare ca se poate bloca butonul ala, sau sa fi intrat mizerie si sa faca contact din cand in cand... ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal dupa ce deschizi usile de la cheie si mai ti apasat pe buton geamurile se deschid singure (doar cele electrice ). vedeti sa nu tine ti mai mult apasat pe buton . acelasi lucru se intamnpla daca apesi pe butonul de inchis si ai geamurile sunt deschise , ele se inchid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, astazi de dimineata in timp ce mergeam spre masina am constatat cu mare mirare ca masina avea toate geamurile deschise si masina era descuiata, desi cu o seara inainte m-am asigurat, ca deobicei, ca este inchisa si ca totul este ok.Nu era nici un semn cum ca ar fi umblat cineva la ea, totul era la locul lui. Am sa incerc sa ajung cu ea la service cat mai repede. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti SIGUR ca nu a fost actionat, involuntar, butonul de deschidere al telecomenzii...dupa ce ai ajuns in casa?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Crisan

Oare de ce toata lumea crede ca daca postam aici o intrebare sau o problema suntem batuti in cap??

Chiar credeti ca daca actiona butonul nu isi dadea sema... sau eu daca suspectam ca am vreun buton blocat credeti ca mai postam aici?

Oricum ca raspuns de la dealer este faptul ca O2 are o sensibilitate la broasca de la usa soferului, care de la vibratii mai cedeaza si face diverse figuri.. ca cele descrise mai sus.

In general cauza sunt vibratiile de la super drumurile noastra, sau daca este utilizata excesiv inchiderea / deschiderea cu cheia.

Deci cred ca poate fi trecuta ca defectiune uzuala la O2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Desfa burduful de la usa care iti face probleme si vezi ca ti s-a oxidat mufa care face legatura dintre usa si instalatia electrica a masinii. Si eu am patit-o, de la sters stalpul stanga(partea din interior) cred ca s-a atins putin burduful de protectie, atat cat sa intre abur sau picaturi mici de apa. S-a oxidat atat de rau incat a trebuit sa curat cu spray special de vreo 3 ori ca sa scap. Am mufat inapoi si merge fara probleme...ahh am uitat sa spun ca brusc nu mai mergea inchiderea centralizata la usa din stanga fata.

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur ca nu am apasat din greseala pe butonul de deschidere, mai ales ca din casa nu bate telecomanda pana la masina, era in spatele blocului, iar eu stau pe partea din fata.

Multumesc pentru sfat Cata, dar cred ca am sa ajung cu ea la dealer, nu vreau sa imi bag eu manutele pe acolo :D

Chestia asta chiar imi scade moralul in privinta masinutei, nici 6 luni nu are si deja sa se oxideze dracia aceea de mufa + celelalalte zdranganeli din masina :icon_cool:, stau si ma gandesc ca am dat peste 20k de eur si apar greierasi si probleme mai repede ca la Logan.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea a trecut de 90 000 km si nu ma plang, nu e o regula tip ,,asa face toate" !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca "asa face toate", dar in cazul meu asa este si crede-ma ca incerc sa am cat mai multa grija de masinuta dar degeaba. :)

Dar nu asta era discutia aici, suntem cam :angry:

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu ceva similar, sa zicem acum 2 luni. Dupa ce am spalat masina, geamurile din fata se deschideau singure. Actionam butonul de inchidere din telecomanda (functia de confort pentru inchiderea geamurilor), geamurile urcau complet, dupa care se deschideau vreo 10 cm. Am repetat operatiunea de 3-4 ori - la fel. Dupa ce am pus contactul totul a revenit la normal si de atunci nu s-a mai intamplat. Nu am dat mare importanta atunci, dar vad ca sunt si altii cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare de ce toata lumea crede ca daca postam aici o intrebare sau o problema suntem batuti in cap??

Chiar credeti ca daca actiona butonul nu isi dadea sema... sau eu daca suspectam ca am vreun buton blocat credeti ca mai postam aici?

In primul rand, nu cred ca trebuie ca cineva sa fie batut in cap pentru a pierde din vedere orice varianta posibila. Citeste mai mult pe forum si ai sa vezi cate lucruri (banale) le scapa oamenilor dar, nimeni nu-i considera batuti in cap...decat daca, asa vor sa se simta(unii). La fel de bine, ai sa gasesti(tot pe forum) si situatii in care sunt luate in discutie solutii/probleme care mai de care mai complexe, solutia/problema fiind de fapt, una banala sau, de batut in cap, cum iti place sa spui.

Si ca sa-ti raspund si la intrebare...DA, este posibil daca iei in calcul si varianta ca telecomanda o poti tine (de exemplu)in buzunar si in functie de imprejurari, butonul sa fie apasat/actionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare la toata lumea, vad ca s-a discutat ceva pe un topic deschis de mine, revenind la subiect va spun ca la mine inchiderea centralizata e din cheie nu din telecomanda si oricum asta iarna mi sau deschis o data sau de 2 ori dupa ce am spalat-o insa de atunci nu a mai facut niciodata.

Succes tututror, si sa nu vi sa mai deschida nici voua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Pana acum vad ca nu s-au mai deschis. din fericire :question:. dar totusi am sa merg cu ea in service. luni la ora 8 am programare cu ea la avia.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!