Jump to content

Leon Fr Tdi 170 Hp, Golf V Tdi 170hp Sau New Lancer 140 Hp


hopirla007
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa va duceti acolo sau sa sunati inainte la dealer-ii din Bucuresti sa vedeti daca au FR la test-drive si daca e disponibil. Din ce am constatat si eu ei nu prea se uita pe mail-uri asa cum fac cei de la Ford de exemplu care in 2-3 zile au sunat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zilele astea am vazut si eu interiorul unui lancer in echiparea INVITE si pot sa spun ca este peste unul de leon, asa ca as merge pe un lancer dar cu 1.8l benzina care ar trebui sa apara prin primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Golf, foarte multumit de el, cam banal adevarat cum zicea un coleg mai sus.

Seat-ul e pe acelasi drum, toata lumea isi cumpara, numai ca e mai slab decat Golf-ul din toate punctele de vedere, doar e o subdivizie a VW.

Nu ramane decat sa vezi cum e cu Lancer-ul, mie sincer imi place tare ca aspect, numai ca nu stiu cum e interiorul si tinuta de drum.

Bafta la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam de cate pagini de topic mai e nevoie sa te convingem ca din cele 3 variante prezentate de tine Lancer-ul este cel mai ok? :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gama Octavia , fie ea 1 sau 2, nu imi place.Mi se pare o masina batraneasca...dar totusi este parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am ajuns in sfarsit sa fac test driveul mult dorit cu FR-ul.Cu exceptia consolei de bord din mijloc(care nu prea m-a impresionat) este o masina extraordinara.Este o adevarata bestie. Acum mai ramane sa vad modalitatea de plata deoarece mi-am facut un calcul scurt si daca o achizitionez in leasing platesc in plus in jur de 10Keuro pe durata de 7 ani.O solutie avantajoasa ar fi cashul....dar sa vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as opta pt FR, apoi pt Golf (la mustata) si.. in nici un caz pt Lancer. Are 140 CP da ii vei resimti ca fiind chiar mai putini, dupa parerea mea (si deja ai diferenta intre 140 si 170). In plus, e mai masiva - eu zic sa compari si volumele..

FR-ul este o masina frumoasa cu cateva minusuri, intr-adevar, la interior dar vine mai bine echipata decat Golful, iar aici intervine problema optionalelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce daca este urat interiorul la Leon! Iti cumperi masina doar in functie de interior? Dar la exterior care e cea mai frumoasa? Cu siguranta FR-ul. Si inca ceva - golful indiferent cati cai are nu prea ii duce la roata. Facand o paranteza am vazut o "intrecere" Leon FR vs Golf GTI amandoua de 200 CP si Leonul a castigat detasat. Mentionez ca ambii soferi isi cunosc fff bine masinile.

As alege FR-ul cu ochii inchisi. Nu te poate dezamagi. Si te rog sa iei totul ca pe o parere strict personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt in aceeasi situatie.trebuie sa imi iau o masina nu stiu ce alegere sa fac.Inca nu am ajuns sa fac Drive testurile dar cred ca voi alege Leonul.Am o presimtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu zic ca judecand dupa motor, normal ar fi sa iei fr-ul (sunt convins ca toata lumea e de acord), judecand dupa tinuta de drum si stabilitate( lancerul care are un sasiu mai rigid chiar si decat cel de evo) este mult peste seat care are punte spate semindependenta(va spun sigur ca nu se compara cu tinuta de drum pe care o are lancerul).Deci merge ca pe sine.Extraordinar.Ca si optionale lancerul castiga categoric cu piele de f buna calitate, un bord mult mai frumos si lung in genul celor de bmw, jante pe 18, xenon cu functia cornering, sistem audio RockfordFosgate 650 watt cu subwoofer, navigatie mare, color cu touchscreen, functia keyless, o calitate o imbinarii materialelor mult peste cea de seat, chiar daca unora nu le place cum arata usile, cel putin nu o sa auziti un lancer cum vibreaza si scartaie.Aspectul exterior tine f mult de gusturile fiecaruia, dar eu zic ca la exterior fiecare arata de la f bine in sus.Deci eu zic ca lancerul are mai multe plusuri, cel putin referitor la partea tehnica, cea a tinutei de drum si a optionalelor.Pacat ca nu are si el motor de 170 cp ca ar baga concurenta in faliment.Eu am ales lancerul, judecand la rece.Exprimarea ca are motor de VW e un pic eronata.Are proiectul de la VW, nu cred ca transporta motoarele in Japonia.Deci cred ca le fac ei, dovada fiind faptul ca cel de pe VW are 320 Nm, iar cel de pe Mitsubishi are 310 Nm, deci se umbla la ele, nu le aduc din germania si le monteaza pe masinile lor.Ce conteaza cu adevarat e ca sunt absolut sigur ca nu o sa auziti de lancer cu turbina crapata ca la VW.Iar ca si fiabilitate mitsubishi este mult peste VW, de seat nu are rost sa mai discutam.Daca judeci la rece, eu zic ca o sa iei lancerul.Daca te intereseaza mai mult motorul decat celelate aspecte, ia seatul , si eu as face la fel.Deci repet lancerul e dezavantajat de motorul inferior , in rest e peste seat la toate capitolele(nu inclul designul exterior unde fiecare alege ce ii place mai mult.Eu m-am straduit sa nu te induc in eroare si am incercat un post cat mai obiectiv si zic ca mi-a iesit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Desi am avut Golf GTI eu dintre variantele pe care le-ai enumerat tu iti recomand Mitsubishi Lancer echparea full. La acel pret nu are concurent pentru ce dotari ofera. Iar aspectul este foarte frumos mai ales rosie sau neagra desi si alba am vazut una ieri si m-a facut sa intorc capul dupa ea. In fond hotararea despre design iti aprtine tie. O singura "problema" de ordin social ai putea avea cu Lancerul si anume pe multi i-am auzit referitor la unii posesori de Lancer : "N-a avut si ala bani de EVO si a luat Lancer simplu".

Intr-adevar si la VW exista GTI sau R32 iar la Seat exista Cupra dar parca la aceste 2 marci nu e asa important acest aspect de imagine.

Eu unul o sa-ti fac alta recomandare si anume GTI. Nu ED 30 ci simplu. E o masina completa, frumoasa ( zic eu ) si care iti va oferi satisfactii nebanuite fata de un TDI. Iar in legatura cu consumul daca asta te intereseaza sa stii ca este de 10 mediu si cu mers destul de mult prin oras.

BAfta la alegerea facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca judecand dupa motor, normal ar fi sa iei fr-ul (sunt convins ca toata lumea e de acord), judecand dupa tinuta de drum si stabilitate( lancerul care are un sasiu mai rigid chiar si decat cel de evo) este mult peste seat care are punte spate semindependenta(va spun sigur ca nu se compara cu tinuta de drum pe care o are lancerul).Deci merge ca pe sine.Extraordinar.Ca si optionale lancerul castiga categoric cu piele de f buna calitate, un bord mult mai frumos si lung in genul celor de bmw, jante pe 18, xenon cu functia cornering, sistem audio RockfordFosgate 650 watt cu subwoofer, navigatie mare, color cu touchscreen, functia keyless, o calitate o imbinarii materialelor mult peste cea de seat, chiar daca unora nu le place cum arata usile, cel putin nu o sa auziti un lancer cum vibreaza si scartaie.Aspectul exterior tine f mult de gusturile fiecaruia, dar eu zic ca la exterior fiecare arata de la f bine in sus.Deci eu zic ca lancerul are mai multe plusuri, cel putin referitor la partea tehnica, cea a tinutei de drum si a optionalelor.Pacat ca nu are si el motor de 170 cp ca ar baga concurenta in faliment.Eu am ales lancerul, judecand la rece.Exprimarea ca are motor de VW e un pic eronata.Are proiectul de la VW, nu cred ca transporta motoarele in Japonia.Deci cred ca le fac ei, dovada fiind faptul ca cel de pe VW are 320 Nm, iar cel de pe Mitsubishi are 310 Nm, deci se umbla la ele, nu le aduc din germania si le monteaza pe masinile lor.Ce conteaza cu adevarat e ca sunt absolut sigur ca nu o sa auziti de lancer cu turbina crapata ca la VW.Iar ca si fiabilitate mitsubishi este mult peste VW, de seat nu are rost sa mai discutam.Daca judeci la rece, eu zic ca o sa iei lancerul.Daca te intereseaza mai mult motorul decat celelate aspecte, ia seatul , si eu as face la fel.Deci repet lancerul e dezavantajat de motorul inferior , in rest e peste seat la toate capitolele(nu inclul designul exterior unde fiecare alege ce ii place mai mult.Eu m-am straduit sa nu te induc in eroare si am incercat un post cat mai obiectiv si zic ca mi-a iesit

Cred ca glumesti... lancerul normal are sasiu mai rigid decat evo? Leon are punte spate semi-independenta?

Toate optionalele alea pe care le enumeri tu le are si Leonul FR: jante pe 18, piele, xenon cu adaptive light, navigatie mare cu touchscreen.

Eu zic sa te mai documentezi. Nu zic ca Lancerul nu poate fi mai bun decat Leon FR, dar sa nu inducem in eroare pe ceilalti cu informatii neadevarate. In nici un studiu de piata nu am vazut ca mitshubishi sa fie peste vw ca fiabilitate. Sa nu confundam Mitsubishi cu Toyota si Honda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN ai si nu ai dreptate. Sa ma explic. Ce a spus colegul Paul Todea despre rigiditatea sasiului la noul Lancer este adevarat, dar pe jumatate, adica noul Lancer are intr-adevar un sasiu mai rigid, dar decat EVO 9 nu fata de EVO 10. Si asta scrie in toate revistele si filmuletele de pe net.

In alta ordine de idei intr-adevar si Leon-ul ca si Golf-ul au acele dotari dar marea lor majoritate sunt optionale pe cand la Lancer sunt in pachetul de top ( nu stiu exact cum se cheama asa ca mai bine nu zic ) iar cu acest pachet Lancer-ul ajunge la 24500 euro DDP. Pe cand nu cred ca Leon-ul sau Golf-ul cu : xenon, piele, navi, jante 18, dublu climatronic, cruise control, sistem de sunet profesional ( Rokford Fosgate la Lancer ) ajunge la doar 24500 cu totul. Intr-adevar cele 2 au un avantaj fata de Lancer si anume le poti pune si trapa iar la Lancer cucu.

De asta am zis ca fiecare din voi aveti dreptate. Sper ca v-a ajutat postul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost recent sa vad noul Lancer si am vazut versiunea "Full option". Mie imi place pe zi ce trece din ce in ce mai mult masina DAR spun cu mina pe inima cu nu mi-as lua acea masina nici in defavoarea unui Golf 4,Leon 1 etc. Pur si simplu este FOARTE slab interiorul. Din punct de vedere financiar intradevar este inbatabila oferta lor,dar nu ma pot impaca cu interiorul masinii. Oricum, masina este cu adevarat reusita ca design si pret/dotari. Cu toate astea nu m-as aventura in afirmatii legate de fiabilitatea masinii la inceput de cariera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca este incredibil din cale de afara de fiabila. Nu este Honda totusi. Dar sa nu uitam ca si Seat si VW au unele probleme in ultima vreme la capitolul fiabilitate. Iar in ceea ce priveste interiorul cred totusi ca cel mai "ciudat" este la Leon. Adica pe cat de frumoasa e la exterior cand te sui in interior parca ai regresat 2 clase in opinia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda,ai dreptate in privinta interiorului de la Leon, dar parca este mai calitativ totusi. Nu sunt foarte sigur ce-i drept. Eu stiu ca nu as mai merge pe masina japoneza decit daca ma da pe spate rau de tot. Si nu este cazul la Lancer, de fapt nu este cazul la niciuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!