Jump to content

Leon Fr Tdi 170 Hp, Golf V Tdi 170hp Sau New Lancer 140 Hp


hopirla007
 Share

Postare recomandată

Sunt confuz!!! Vreau sa imi achizitionez una din astea si sincer chiar nu stiu care e decizia cea ma buna.Toate au plusuri si minusuri si oarecum se compenseaza.

Ideea e ca ar cam trebui sa ma hotarasc destul de repede pentru ca perioada de asteptare pentru oricare din astea 3 modele e destul de mare si vine vara.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o sectiune versus pentru topicul tau.

Va fi mutat acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Si eu am avut acelasi dubiu, ba chiar alaturi de aceste trei modele am mai introdus BMW 120d de 177 CP si Honda Civic 2.2 CDTI de 140 CP

Pana la urma am ales Leon FR TDI, datorita: aspectul exterior cel mai frumos, m-am simtit cel mai bine cand m-am urcat in FR, cum ma cuprindeau toate componentele masinii, comportamentul cel mai...aproape de stilul meu (nici foarte sportiv si rigid ca la Honda, nici brutal ca la BMW), iar ca dotari/pret a fost cea mai "economica" si rationala alegere, de departe.

Golful si Lancerul le-am eliminat mai repede:

- Golf datorita extraordinarei banalitati, nu-mi spune nimic masina aia in afara de rigurozitatea germana;

- Lancer nu are stergator la luneta (lucru foarte apreciat de mine), motor lenes fata de FR (peste o secunda diferenta ca demaraj la 100 KM/H), instrumente de bord rudimentare, finisaje destul de patratoase.

E clar ca fiecare model are si foarte multe calitati, dar in balanta, ce a inclinat spre FR au fost "lacunele" contracandidatelor prezentate mai sus, dar si lucrurile pozitive ale FR-ului: stabilitate foarte buna, manevrabilitate excelenta, timoneria cea mai rapida si cea mai usor de manevrat, agresivitatea cea mai mare privit din spate, cel putin la fel de frumoasa ca Lancerul din fata...si altele, detalii mici, care intregesc imaginea si decizia mea.

Sper ca nu i-am facut prea multa reclama, sa te conving orbeste. Gusturile nu se discuta. Poate tie-ti place mai mult o masina in trei volume, ca Lancerul, sau esti super fan Golf.....

Oricum, mult succes la a gasi alegerea perfecta!

Conducere placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care sunt banii in care te incadrezi ? Asta spune prima oara si dupa aia vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cam 25k.Daca achit cash masina si negociez cu dealerul pot obtine vreun discount? Problema e ca Fr-ul e cel mai scump si cu optionalele pe care mi le doresc poate ajunge pe la 26K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege 120d... chiar si ala de 143 CP, nu neaparat cel de 177 CP, desi ala ar fi ideal

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te hotarasti la leon poti sa obtii usor un discount de min 1000euro deci te incadrezi

eu cu el votez, dar m-as uita serios si peste o honda civic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara golful. Din punctul meu de vedere este cel mai echilibrat. Personal nu suport bordul Leonului. Despre subaru nu stiu ce sa zic. Nemtii sunt baza in materie de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt f convins ca "nemtii sunt baza", producatorii japonezi nu sunt deloc de neglijat. nu stiu insa unde s-a vorbit de subaru...

designul interior la leon mi se pare o gluma desi sunt convins ca dpv tehnic masina e ok.

noul lancer mi se pare o optiune f buna, probabil ca eu as opta pentru asta.

ai facut insa test-drive cu toate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul Mitsu cred ca este o varianta foarte buna, doar ca nu se incadreaza in bugetul disponibil din cate am inteles...:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la lancer dieselul de 2.0 cu 140 CP la echiparea max. e 21.000 iepuroi fara tva deci 24.990 cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cele trei eu as alege Golful. Daca si 120d/177cp intra in discutie atunci se cam schimba treaba.

Singurul dezavantaj pe care il vad la 120d este spatiul cam redus in spate. In concluzie votez Golf!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict intre cele 3 as alege Golf V. Problema Seat-ului este interiorul care cred eu este groaznic. In schimb compenseaza printr-un design exterior foarte frumos, in special FR-ul. Golful, cred eu este cel mai echilibrat atit design interior cit si exterior.Lancerul nu cred ca are sens pentru ca are acelasi motor ca si VW dar este facut in Japonia, ceea ce bineinteles ca nu este un lucru rau dar total irational din moment ce motorul este german.Alt neajuns cred eu este faptul ca nu exista posibiltatea de a alege o cutei de viteze automata pe TDI, doar la bezinare. Din punct de vedere financiar cred ca Lancerul iese cel mai ieftin doar ca are si un interior destul de slab facut. Cred ca ar trebui sa se tina cont de faptul ca la masinile japoneze orice interventie tehnica dureaza foarte mult.Vorbesc din proprie experienta (Honda). De asemenea trebuie sa se tina cont si de numarul dealerilor si service-urilor in toata tara unde nu cred ca VW are concurenta.

Bafta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la lancer dieselul de 2.0 cu 140 CP la echiparea max. e 21.000 iepuroi fara tva deci 24.990 cu totul.

ai pus si taxa de 10%? pt ca e asiatica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, am presupus ca ala e pretul final fara tva, asa se subintelege de pe site. intr-adevar, daca trebuie sa mai bagi 10% mai creste cu 2.100. sau mergi pe echiparea "intense".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile afisate de prodcatori fara TVA includ taxa vamala, deci nu trebuie pus nimic in plus la Mitsubishi! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea inteleg comparatia intre doua hatchback-uri si un sedan - trebuie sa iti dai seama ce vrei si de aici reduci optiunile...

strict intre cele mentionate de tine, eu as lua Golf-ul GT TDI, insa daca tu te impaci mai bine cu Seat-ul, nici aceea nu e o optiune rea - pina la urma calitatea plasticelor de la bordul Seat-ului poate fi compensata de design-ul bordului sau de faptul ca te simti imediat confortabil la bordul ei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors din tara noastra vecina, scumpa si draga, numita Bulgaria.Evident dupa peripetiile de rigoare din cauza vremii, m-am gandit sa imi iau 4MOTION :).Glumeam.Se pare k acest topic ia o intorsura doar spre 2 din 3 modele.Lancerul chiar nu vi se pare o optiune ok?Pe mine ce ma sperie la Lancer e faptul k este totusi o masina noua despre care nu prea se stie mare lucru.Nu se gasesc review-uri pe net si nici prea multe postari pe forumuri despre problemele aparute. Referitor la discountul de 1000 de euro.Esti sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. New Lancer e chiar o optiune foarte buna.. dar te incadrezi in bani? La cat te duce cu tot ce vrei tu sa-ti pui pe el + taxe & stuff?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

new lancer este prezentat la drive teste prin reviste de 2 luni deja , m-am saturat in fiecare revista sa mai vad un drive test cu lancer. Si eu as merge pe lancer , motorul pe benzina de 1,8 cand o aparea. Nu cumpara dieselul - vezi ca vw trece la common rail , de ce sa mai cumperi in 2008 un motor foarte invechit ca si conceptie? La fel as alege 118i sau 120i de la bmw. 118i cu discount si cu optiuni cacalau il duci la vreo 22500-23000 euro. Spun asta pt ca inainte de anul nou am configurat pt o colega si am vorbit la dealer.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut test drive doar cu Lancerul.A fost ok.varianta de top cu tot cu taxe costa 24990 in care ai piele, xenon autoadaptiv , jante de 18 si altele.Fr-ul pe care mi-l doresc costa vreo 26K.asta e.referitor la motoarele common rail, poate ca vor fi introduse in momentul in care va aparea pe piata GolfVI.Sincer mi se pare cel mai urat golf ever.ma rog.Gusturile nu se discuta.m-ar fi interesat mai mult subiectul discountului de minim 1000 de euro de la seat.care dealer e mai ok?metrotehnica sau syncro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Syncro, cu banii jos. Mi-au dat o reducere de 4.2% la o masina echipare stock, dar pe comanda (fara sa negociez ceva, ca nu ma pricep). De Metrotehnica nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Metrotehnica am avut 5% alarma si covorase. Platit cash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok.E un discount decent.Abia ieri m-am inscris si eu pe net la test drive cu Leonul.Sper sa nu ma dezamageasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Sorry.m-am inscris de cateva zile la drive test pe site la Seat si nici urma de tel. sa ma cheme.La Mitsubishi , a doua zi m-a si sunat sa ma duc.Trebuie sa ma duc eu acolo neprogramat?Si daca da, sunt sanse sa ma refuze pe motiv ca nu au masini disponibile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!