Jump to content

Parere Despre V10 TDI (Touareg 7L)


WNP
 Share

Postare recomandată

Am fost la PBV.

Etansat separator ulei partea dreapta.

Sa vedem daca o sa mai curga pe viitor si daca o sa mai manince ulei asa mult la fiecare drum pe care il fac afara din oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VVV

    37

  • WNP

    6

  • Tossi

    4

  • msclemike

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa mai bine de o luna, nu mai pierde deloc ulei pe unde aveam probleme in trecut.

Acum e perfect curat si la drum lung nu mai este nevoie sa completez cu ulei.

Buc-Mangalia-Buc a ramas acelasi nivel de ulei.

La mine face in continuare acel zgomot la servo, problema e ca 5 zile nu face, una face.Nici nu stiu ce sa fac, masina o sa iasa curind din garantie.

Sa ma duc la reprezentanta sa inceapa sa desfaca o gramada de piese pe acolo fara sa stie exact ce are, nu-mi convine.

O mai las, poate se accentueaza problema.

A trecut ceva vreme si am uitat complet de acel zgomot de la servodirectie pentru ca nu a mai facut deloc de citeva saptamini bune.

S-ar putea sa aibe legatura cu faptul ca la ultima vizita la Porsche am schimbat nu stiu ce serpentina de sub volan(din cauza ei aveam martorul de airbag aprins).

Important este ca nu mai face deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

V10-le se comporta excelent,atat pe sosea cat si in off road.Sunt din ce in ce mai incantat pe zi ce trece de performantele ei.In off road masina a dat dovada de un foarte bun catarator;daca aveam si cauciucuri adecvate,macar all terrain,lucrurile stateau si mai bine.Am alunecat 2-3 m pe o rampa de aprox 38* cu iarba umeda.Greutatea mare a masinii si lipsa gumelor a cauzat acest fapt.

Am probat dif central,apoi spate:totul merge impecabil.

Incerc sa prepar masina mai mult pentru teren.La inceput scuturi Asfir,inclinometru,anvelope all terrain (sunt suficiente pt un off road usor si mediu;MT-urile produc vibratii pe asfalt).In etapa a II-a :roof rack cu 4 proiectoare,distantiere de 30mm,overfendere si alte cateva mici acareturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Che?noiu Adrian
Dap, am fost pe fuga, am stat citeva ore si m-am intors.

Poate data viitoare, acum am fost cu o treaba si a trebuit sa ma intorc repede acasa.

@Marian, 4.2TDI de pe Q7 este cel mai reusit motor diesel care echipeaza un SUV, mai este V12TDI tot de pe Q7 care este un monstru, dar asta intra la categoria exclusivisti.Dupa ele vine imediat si V10TDI.

Toate 3 sint motoare de top care iti dau satisfactii mari.

3.0sd-ul de pe X5 care dezvolta 286cp, iar este un motor potent si foarte echilibrat, mai ales pentru cilindrea lui.

Asta mă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut ! nu e al meu dar sunt sofer pe el:un v10 tdi facut la 350 cp.masina merge beton nu prea am avut probleme cu ea.masina e din 2007 are 100000 km pe la 28000 a avut si asta ceva probleme cu cardanu dar nu stiu exact ce ca inca nu lucram la firma.consumul ce sa zic pe autostrada la viteze de 160-180km/h a luat 15,dupa ce am luat o amende pe germania de 150 de euro ptr viteza de 202 pe restrictie de 120 m-am linistit si am mers pe pilot la 140km/h moment in care a scazut consumu la 10,8 pana in romania .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-i s-a ars becul de la oglinda parasolarului din dreapta....oare se poate face ceva...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intreaba un prieten cat e impozitul anual actual la un Phaeton 5.0 V10 TDI...

Dupa calculele mele, iese cam 3000 de lei pe an...puteti sa-mi confirmati aceasta suma, cei care aveti Touareg V10 TDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu l-am platit dar am calculat undeva pe la 3000-3500ron, dar se pare ca peste 1an se va baga impozitul pe poluare...iar daca are un motor de 5l si nu e euro4, o sa fie cam sus impozitul (asta e un sfat daca se gandeste sa ia phaeton 5.0tdi) din cate stiu eu Phaeton-urile 5.0tdi nu au euro4 nici unul, grija mare la aspectul asta!

P.S. Daca il are deja sa-l vanda repede pana il mai cumpara cineva :)

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amicul vroia sa-si ia un Phaeton 5.0 TDI...

Eu i-am spus ca daca vrea sa-si ia 5.0 TDI sa-si ia barem un Touareg cu acest motor, ca sa stie macar ca acel motor cara ceva... "Phaetoane'' sunt si cu 3.0 TDI si parca sunt mai "normale" cu acest motor.

Impozitul la 5.0 TDI e ridicat (3000 de lei) si daca se mai majoreaza cu 20% din anul viitor va fi chiar spicy...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!