Jump to content

Scut Vw Polo


AXXXY
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor. Am cumparat un VW POLO Attractive 1.4 acum o luna si am constatat ca nu are scut la motor. Stiu ca de obicei acesta e inclus in asa numitul pachet de drumuri grele pe care eu nu il aveam cand am cumparat masina (masina fiind deja configurata cand am cumparata - deh nu am vrut sa astept 3 luni sa imi vina masinuta). Acum m-ar interesa si pe mine daca stie cineva cat ar cost sa montez unul binenteles in reteaua autorizata VW (masina fiind inca in garantie). Daca stie cineva ceva preturi si pareri daca merita as fi recunoscator. Multumesc anticipat pentru raspunsuri. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa cumperi de la volksparts

dealerul meu mi-a spus ca nu se poate monta pe polo scut de otel.

De ce? nu stiu, pentru ca tare as avea nevoie de ascaceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
dealerul meu mi-a spus ca nu se poate monta pe polo scut de otel.

De ce? nu stiu, pentru ca tare as avea nevoie de ascaceva.

Pentru ca trebuie prins in fata si pe lateral de plasticuri. Eu am pus din tabla de aluminiu fixat in partea din fata de suportul (de fibra de sticla) de la radiator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sper ca saptamana urmatoare sa mi se monteze scutul metalic adus de la nemti ( DE ).

Se pare ca este format din 9 ( noua ) piese pentru a fi montat la Polo.

Difera TDI fata de benzina.

Voi pune niste poze sa vedeti cum arata cel de plastic facut terci si cel metalic.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te asteptam cu preturi, manopera si impresii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine m-ar interesa mai ales ca l-am terminat pe al meu in 2 reprize :blink: prima data un drum la padina...unde polo s-a transformat in touareg si a 2-a oara in bordura:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut un scut metalic sau de plastic,are cineva idee unde se gaseste si cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba-l pe volksman pe topicul dedicat, el iti poate spune exact pretul.

ORIENTATIV :

de plastic : 150-200 RON

de otel : 550-700 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump la Volkspart. Mai degraba la Midocar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!!Daca vrei scut metalic si ai mai multe drumuri spre focsani te pot ajuta eu cu un service care aduce si monteaza scuturi!!

NUME:GO GO AUTO SRL

ADRESA:CALEA MUNTENIEI DN2, T. 83,P. 435 VRANCEA FOCSAN (VIZAVI PECO MOL)

TEL:0722.512.776

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu scutul de Polo 9N.

Ieri a fost montat.

Pana una alta am timp sa pun cateva poze cu el.

Este scump si nu este din metal asa cum am crezut. Doar suportii lui.

Fibra de sticla, carbon ceva.

In weekend voi scrie mai pe larg

Mihai

post-5732-1201677939_thumb.jpg

post-5732-1201677944_thumb.jpg

post-5732-1201677955_thumb.jpg

post-5732-1201677961_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai60 te asteptam cu preturi si sa ne spui si care a fost procedura. Multumim :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar am ceva timp si mai compun.

Anunt inca o data. Este scump. Eu nu am dat banii de la mine. Firma unde lucrez a facut pomana.

Costa 2000 RON cu manopera. Sorry

Despre ce este vorba.

Scutul pe care l-am avut era din plastic si l-am rupt pe 03-ian-2008.

La inceput am crezut ca este scut din metal. Posibil sa fi inteles eu gresit. Armaturile sunt metalice. Scutul propriu zis este cred din fibra de sticla sau din carbon.

Trebuia sa vina de doua saptamani. Am inteles ca probleme la vama sau cu transportul.

Ieri am primit mult asteptatul telefon. A sosit scutul. Fusese platit in avans. Cu manopera cu tot. :-))

Am fugit repede la service cu gandul sa-l iau si sa-l montez exact acolo unde repar eu masina. Adica in alt service.

Ajungand acolo am ramas placut impresionat de cei de acolo. Nu au vrut sa-mi dea scutul sa-l montez in alta parte.

Nu intelegeam de ce. Am dorit sa-l vad. Au bagat masina pe rampa, au saltat-o, au dat scutul de plastic jos si .....

A venit un baietel ( service-man ) cu doua fiare. Credeam ca a gresit.

Una era bara lunga ( suport mare ) si a doua piesa una mai cocarjata ( mai mica ). Un joc de puzle care a tinut ~ 15 minute. Nu stiau unde sa le monteze.

Intr-un final au vazut unde se fixeaza aceste piese.

Cu bucata mica a fost mai greu. Este sub baterie. Au trebuit sa dea jos farul de ceata din partea respectiva pentru a strange suruburile.

Dupa ce au fixat in doua suruburi piesa au trecut la bucata a doua care chiar daca este mai lunga se vede imediat unde se monteaza.

Suruburile de montare vin in pungulite separate. Sasiul masinii are patru orificii - doua stg, doua dr. Se introduc niste piese ( piulite speciale - gri ) in gaurile din sasiu si dupa strangerea surubului se blocheaza in sasiu ( infloresc ).

Faza a doua. Verificare montare scut

Problema suruburi spate !!! In sasiul masinii nu sunt date gauri pentru fixarea piulitelor speciale. Sunt doar dopuri de plastic in care se prindea scutul vechi cu suruburi obisnuite pentru plastic. Scutul are gaurile de fixare 3 fata + 3 spate cu inele metalice. Nu am vrut sa-mi puna surubele mici. Am dorit sa le puna pe cele care au fost in chitul complet.

Singura solutie a fost - vedeti pozele piulite sudate. Au curatat dupa sudura cu peria de sarma si au dat un strat subtire de vopsea pe sudura.

Toata operatia a durat ~ 2 ( doua ) ore. De ce atat ? De ce au vrut sa-l monteze ei ?

A fost primul scut de POLO montat de ei. De Golf, Passat, ..... De Polo primul. Am inteles de ce a durat atat. N.P.

Mai multe nu stiu ce sa spun.

Multumit de scut ? DA

Ca este schimbat ? DA.

Ca NU am dat banii de la mine ? DA

Mai am un zip cu codurile pieselor.

Daca cineva este interesat pot sa le pun si pe acelea.

O zi cat mai placuta

Mihai

Zapada s-a topit, afara uscat. Pentru ce ne trebuie scut ? :lol:

PS. Toate piesele sunt VW cu cod pe ele.

Suport.zip

Piulite_sudate.zip

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Per ansamblu treaba buna cu scutul, dar daca suda ala asa pe masina mea il bateam si-i bagam electrozii pe gat!!! La tine fiind masina de firma, hai sa zicem, dar sa-i dau 2000Roni sa invete sa sudeze pe masina mea, deja ma enervez cand vad ca a chinuit un Polo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate altii au noroc mai mult decat am avut eu.

In sasiu gaurile sa fie pe masura suruburilor originale care infloresc si va fi OK.

Am vrut sa pun suruburi mari la fel ca cele din fata.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Tocmai mi am facut si eu comanda la un scut la cei de la Augsburg, este de plastic si am platit 185 lei, 1 -2 zile dureaza comanda. Montatul la ei mai costa inca 60 lei. Nu stiu cat de bun este , dar la drum lung mai proteajeaza sa nu sara pietrele in baia de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

scutul ala care ai dat u 185 este ala de plastic in forma de U? CARE NU ACOPERA PRACTIC MAI NIMIC?lai vazut macar in poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma concluzia?

Exista pe original scut din tabla sau nu?

Ce implica la montaj?

La ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In atasament gasiti codurile scutului de tabla

post-5336-1204318571_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am scutul din pachetul de "drumuri grele" si mi se pare ca e din plastic. Voi ce stiti de asta? E plastic sau e ceva altceva: fibra sticla/carbon, metal acoperit cu plastic etc.

Polo fabricatie 2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi mai sus am pus poze. Seamana cu ce ai tu ?

Este din fibra - carbon ( daca am scris bine ).

Si eu speram sa fie metalic TOT. Nu doar ramforsarile.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!