Jump to content

Navi Mfd2


the blade
 Share

Postare recomandată

1) Am pe leon navigatie MFD2.Am intrare de Ipod sub scaunul din dreapta.Combinatia asta reuseste sa ma enerveze zilnic.Niciodata Ipod-ul(40G) nu a functionat cum trebuie.A functionat o luna de zile, apoi cu intermitente, cand da , cand deloc, in ultima vreme sistemul nu-l mai recunoaste deloc.Am resetat Ipod-ul, i-am reicarcat softul etc. Nimic.Ati mai intalnit asa ceva?!

2) Exista vreo posibilitate de a adapta sistemul de navi ptr a-l folosi ca DVDplayer in mers, eventual TV.Daca da cine poate face aceste modificari intr-un mod profi?Sunt constient ca e nevoie de o investitie.

3) Exista vreo posibilitate de a face sistemul de navigatie sa functioneze si in Romania?

MULTUMESC ANTICIPAT !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am navi si mufa usb

uneori nu se pot citi cardurile de memorie

am si harti daca vrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roret, ai harti pentru Romania?

Aveti idee, oare ar exista vreo posibilitate sa-mi pun Navi aftermarket dar original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati-mi ignoranta, MFD2 e sistemul color sau alb negru ?

Ca variante aftermarket, eu ma gandesc serios la un sistem de la Pioneer (http://www.pioneerelectronics.com/pna/v3/p...9264980,00.html)

Sunt pe Drumul Sarii (zona Razoare) unii care il importa si il monteaza pentru vreo 7000 de lei, desi pe site-ul de la Pioneer se zice ca pretul recomandat (fara montare ce-i drept) e de 1000 USD ... totusi pana la 7000 de lei e o maaaaare diferenta (dar traim in Romania asa ca nu are rost sa ma mai minunez :icon_thumright: ). Panoul in care se incastreaza sistemul in bord la Leon, il ofera tot Pioneer.

post-17747-1197536241_thumb.jpg

Intamplator, are cineva instalat sistemul asta ? Ceva pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati-mi ignoranta, MFD2 e sistemul color sau alb negru ?Ca variante aftermarket, eu ma gandesc serios la un sistem de la Pioneer (http://www.pioneerelectronics.com/pna/v3/p...9264980,00.html)Sunt pe Drumul Sarii (zona Razoare) unii care il importa si il monteaza pentru vreo 7000 de lei, desi pe site-ul de la Pioneer se zice ca pretul recomandat (fara montare ce-i drept) e de 1000 USD ... totusi pana la 7000 de lei e o maaaaare diferenta (dar traim in Romania asa ca nu are rost sa ma mai minunez :lol: ). Panoul in care se incastreaza sistemul in bord la Leon, il ofera tot Pioneer.post-17747-1197536241_thumb.jpgIntamplator, are cineva instalat sistemul asta ? Ceva pareri ?
MFD2 e varianta color
eu am navi si mufa usb uneori nu se pot citi cardurile de memorieam si harti daca vrei
ai MFD2 cu mufa USB?E de fabrica?Harti ptr Romania care merg pe MFD2?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista posibilitatea sa iti instalezi MFD2 aftermarket.

Sunt de vanzare pe ebay destule, cu 650 de euro.

Pentru un ghid de instalare va rog cititi topicurile urmatoare:

http://www.seatcupra.net/forums/showthread...;highlight=mfd2

http://www.seatcupra.net/forums/showthread...;highlight=mfd2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

harti pt romania nu sunt momentan

decat pt. europa de vest

sunt de vanzare pe alte forumuri destule

costa in jur de 650e + 30e antena second hand, se monteaza destul de simplu

este mare diferenta intre unul de fabrica si unul portabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt nici pe torente?

Eu am navigatie pe un PC palm + telefon (Mio A 701). Cand l-am luat baiatul de acolo mi-a pus navigatia numai pentru Romania, de pe torente mi-am luat programul pentru toata europa (valabil pentru acel program). Este vorba program de navigatie Igo. Nu ma pricep la astfel de sisteme dar poate merge la toate sistemele ( a fi gasite pe net), am inteles ca poate fi diferenta numai de registrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sisteme diferite... navigatia auto n-are nici o legatura cu Igo, care e facut pentru Windows Mobile.

Din cate stiu e bazat pe Teleatlas, care furnizeaza softuri si harti pentru multe marci auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BC78ADI, destul de scump sistemul Pioneer. Eu am vazut ceva asemanator cu Pioneer la un magazin online, insa ala era prea ieftin (1800Lei) si mi se pare ca e cam teapa.

Cred ca pina la urma tot PDA+GPS este cel mai ok ca si raport calitate/pret....parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2) Exista vreo posibilitate de a adapta sistemul de navi ptr a-l folosi ca DVDplayer in mers, eventual TV.

3) Exista vreo posibilitate de a face sistemul de navigatie sa functioneze si in Romania?

Se poate conecta un dvd player la monitorul de la sistemul de navigatie. Daca vrei sa te uiti la filme in mers sunt cateva impedimente. Pe langa partea de siguranta traficului (nu comentez aspectul asta, e alegerea ta in fond), iti trebuie o interfata care sa "pacaleasca" ECU masinii ca aceasta nu se afla in miscare. In mod normal te poti uita la filme etc. doar cand masina sta pe loc, in mers taie imaginea si lasa doar sonorul.

Referitor la sistemul de navigatie pt Romania, sunt zvonuri ca exista o companie (imi scapa acum numele) care lucreaza la o harta digitala a Europei de Sud Est. In viitorul nu prea indepartat sper, o sa fie disponibil sistemul si pentru Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In varianta PDA+gps, stiti cumva care sunt cateva exemple de softuri care au harti detaliate pentru Romania?

Recent m-am uitat pe un Autoroute2007 care practic are doar Bucurestiul, alte orase avand doar cateva strazi si gata.

Dar modelele de GPSuri, care au harti detaliate ale Romaniei?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate conecta un dvd player la monitorul de la sistemul de navigatie. Daca vrei sa te uiti la filme in mers sunt cateva impedimente. Pe langa partea de siguranta traficului (nu comentez aspectul asta, e alegerea ta in fond), iti trebuie o interfata care sa "pacaleasca" ECU masinii ca aceasta nu se afla in miscare. In mod normal te poti uita la filme etc. doar cand masina sta pe loc, in mers taie imaginea si lasa doar sonorul.

Referitor la sistemul de navigatie pt Romania, sunt zvonuri ca exista o companie (imi scapa acum numele) care lucreaza la o harta digitala a Europei de Sud Est. In viitorul nu prea indepartat sper, o sa fie disponibil sistemul si pentru Romania.

Exact.Stiu de posibilitatea asta dar cine poate sa-mi vanda-monteze si sa dezinstaleze functia de siguranta trafic?Serviciu complet si fara alte riscuri.Trebuie sa existe cineva.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Am pe leon navigatie MFD2.

Am si eu o rugaminte...Daca ai timp si chef, poti sa pui niste poze mai detaliate cu sistemul de navigatie MFD2? Am vazut ca pe Golf 5 Plus e disponibil ca optional sistemul RNS 510 si as vrea sa vad diferentele dintre ele.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu cateva intrebari:

1) adica daca imi iau "mdk2 cu displayu color" si nu merge gps ....atunci la ce pot sa il mai folosesc...in afara de simtul estetic

2)chiar m-ar interesa displayu color da nu stiu daca merita ..stiu ca e mai "cool" da imi este frica sa nu se defecteze silcktouch:)

Cei care au assa ceva ..va rog spunetimi si mie...si ce care nu au ...dativa cu parerea,,,,mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silcktouch:)

:( Probabil te referi la touchscreen.."Silktouch" e un element care defineste un anumit produs de igiena feminina. Nu cred ca vrei asa ceva pe masina. Glumeam.

Si ca sa trec la subiect.

1. Nu poti folosi "momentan" sistemul de navigatie. Se lucreaza la definitivarea hartilor digitale si pentru sud-estul Europei si atunci sistemul va putea fi folosit si la noi. In cat timp se va realiza lucrul asta, nu stiu si nu cred ca stie cineva.

Da, ai drepate. Arata bine sistemul integrat in consola. Si mie mi-ar gadila simtul estetic.

2. Stai linistit ca nu o sa se defecteze, cu conditia sa fie folosit in limite normale. Adica fara sa fie bruscat, fara sa fie stropit cu lichide etc. Daca vrei sa-ti lasi unghiile sa creasca, nu cred ca e ideal sa-ti comanzi sistemul. Plus ca inainte de a fi lansat pe piata, s-au efectuat teste riguroase in conditii extreme pe care un utilizator normal nu le va atinge niciodata.

Parerea mea e ca merita sa-ti comanzi asa ceva. Pe langa faptul ca da bine pe masina, ii tine si valoarea de revanzare putin mai ridicata (daca te intereseaza aspectul respectiv) si o sa fie si functional intr-un viitor nu prea indepartat. Sper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Pro...In-Dash/AVIC-D3

Este exact cel prezentat de colegul nostru mai sus. Decat sa dam 2000 de euro aici poate pe viitor e tentat cineva si facem o comanda.

Mi se pare excelent dar cu adaptor bluetooth si camera pentru mers inapoi(imaginea apare pe display) ajunge la peste 1500 de euro.

Daca ai si i-pod conectat te uiti la filme direct de pe el.

Frumoasa investitie dar si o gramada de bani.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marea diferenta intre Mf2 si RNS510, navigatia cu touchscreen este (din cate stiu eu) schimbarea providerilor de harti. La noua navigatie s-a trecut la Garmin.

Deja baietii iti pot pune si hartile cu Romania pe noua navigatie (adaptate de la un device GPS garmin).

Acum parca mai merita sa iti pui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica corectura Matrixule... Nu s-a trecut la Garmin ci la NavTeq cei pe care isi bazeaza unele din harti si Garmin-ul si care este de fapt baza softului de navigatie. Un sistem de navigatie are trei componente majore: echipamentul hardware (receptor GPS, unitate, ecran, etc), SOFTUL de navigatie (NavTeq in acest caz) si HARTILE (tot NavTeq). La Garmin hartile au fost doar la baza NavTeq, dupa care au fost dezvoltate de ei...nu sunt la fel....poate in viitor, cine stie. Iar pentru RO nu are nici o legatura R.O.A.D. 2007 (sau care-i ultima versiune) de la Garmin cu hartile de pe navi RNS510

Ai auzit tu pe cineva care sa fi portat hartile Garmin pe RNS510? Seful de la viperalarms nu zicea ca se poate cand am vorbit cu el. El zicea ca are ultimele harti pe 2008 de la navigatii (normale de pana acum si RNS510) asa cum sunt ele date de fabrica/grupul VAG, nu ca ar fi putut pune hartile Garmin. Ai auzit tu la altcineva?

Un exemplu il constituie si navi-urile de pe BMW care de mult sunt pe NavTeq...si tot la fel de prost detaliate sunt pentru RO ca si cele de la VAG.

P.S. Pentru cine nu stie, inainte de RNS510, softul si hartile folosit la navigatiile VAG era bazat pe TeleAtlas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai ca eu am inteles gresit. Ia suna-l si intreaba-l. Eu am inteles ca se pot pune hartile de Romania pe rns510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am pe masina RNS MFD2 si nu stiu daca merge video sau sa citeasca usb!!

poate imi spune si mie cineva ce mufe imi trebuie pentru aux???multumesc!! asta este modelul de navi (2005)....http://www.motor-talk.de/marktplatz/-original-navi-golf-5-v-navigationssystem-mfd2-code-handbuch-navi-cd-t2281695.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut,

acelasi tip de navigatie am si eu si din ce am inteles cel mai bine ar fi sa le schimbam cu variante mai noi...

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut, de curand am si eu un g5 cu navi mfd2 ...unde pot vedea daca are vreo intrare aux de genul "usb" ? se poate verifica??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!