Jump to content

Schimb ulei & filtru


variant
 Share

Postare recomandată

OK , ma gandeam sa il desfac sa ma uit la el in ce stare e ... mentionez ca nu am parcurs decat vreo 20 - 30 km cu masina de cand l-am schimbat ... si apoi sa ma hotarasc ce fac . El arata ca fiind relativ nou din afara ... fara urme de folosinta ...

@goofy - multumesc pt detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb de ulei fara filtru... nu e tocmai bine.

Daca filtrul se imbacseste (aduna impuritati de ordinul micronilor) si uleiul nu mai trece prin elemntul filtrant, se va deschide supapa de bypass care lasa sa treaca uleiul nefiltrat.

Pe de alta parte, uneori se schimba uleiul la 30k km, deci poate ca un filtru rezista 30k km. Dar daca uliul anterior a fost contaminat cu impuritati, pastrarea filtrului vechi va duce la contaminarea uleiului nou.

Dar care a fost cauza care a dus la schimbarea uleiului dar nu si a filtrului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este urmatoarea ...

Eu neavand timp sa merg cu masina la reviziei am delegat pe cineva din partea firmei , iar apoi dupa cateva zile am aflat de la un bun amic de-al meu , cand a facut revizia au uitat , sau in fine cel putin asta a fost explicatia , sa-i schimbe si filtru de ulei ... L-am intrebat pe cel care a fost cu masina si a spus ca a scapat din vedere acel moment ( nu a fost atent ) . Masina are in jur de 14 000 km . Cam asta ar fi motivul pentru care am deschis acest subiect .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK , ma gandeam sa il desfac sa ma uit la el in ce stare e ... mentionez ca nu am parcurs decat vreo 20 - 30 km cu masina de cand l-am schimbat ... si apoi sa ma hotarasc ce fac . El arata ca fiind relativ nou din afara ... fara urme de folosinta ...

@goofy - multumesc pt detalii

Nu prea ai ce sa vezi in el(nu se curata,doar se inlocuiesc);e plin de ulei si...poti aprecia cantitatea de impuritati?Daca tot il dai jos pune altul...(e 20-30 lei)Pe afara normal ca arata bine ca numai praful se mai pune pe el;in rest e ca nou.

L.E.Ce fel de mecanic e ala care face schimbul de ulei fara sa schimbe si filtrul? :vwrullz: Probabil e in garantie;isi bat joc de clienti...

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu prima ocazie cred ca o sa-l inlocuiesc din nou sa fiu sigur , dar as vrea sa fiu eu prezent si nu stiu exact cand imi pot face timp . Iar la intrebarea ce fel de mecanic e ala care face schimbul de ulei fara sa inlocuiasca filtru ... traim in Romania si raspunsul se subintlege :vwrullz: Si da e in garantie .

Oricum sa inteleg ca nu-mi pot da seama daca a fost inlocuit sau nu decat inlocuindu-l din nou :cool: Oricum sper ca urmatorii 3 000-4 000 de km pana cand voi avea timp sa stau cu ea in service pt inlocuirea unui filtru nu vor afecta in nici un fel motorul ( asta in cazul in care intradevar nu a fost schimbat )

Multumesc tuturor pt sfaturile acordate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte simplu de schimbat nu trebuie service;se desurubeaza se pune putin ulei in el;,etc.da ma rog daca e in garantie...poate comenteaza.Daca nu te mai poti baza nici in garantie ca se lucreaza constiincios...si trebuie sa stai cu ochii pe ei... :vwrullz:

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mi-ar fi placut sa nu am asemenea indoilei dar circumstantele ma obliga :vwrullz:

Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou am revenit cu noi detalii :lol: Am obs ceva scris pe capacul filtrului care pare a fi o data ( 19/8/09 ) dar nu sunt sigur ca este data fabricarii . Stiti cumva aceste filtre au inscriptionata de obicei data ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa aproape 1000 km facuti cu Aral highTronic 5W40, pot spune ca motorul e mult mai zgomotos fata de Catrol-ul pe care l-am avut inainte. Ideea e ca vreau sa il dau jos si sa il schimb cu altceva si sa ma stabilesc pe un producator dar nu stiu care. Ma gandeam la Motul sau Liqui Molly. Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema o am si eu ,si cu Aral, si cu Castrol,zgomotoasa(parca nu mai e asa "elastica").Astazi mi-a sosit uleiul nou Liqui Moly Top Tec 4100(care e si ambalat in DE)si in scurt timp il schimb (cu toate ca am facuti doar 5000 km cu ultimul ulei )si iti spun dupa aia parerea mea (dupa vreo 3000 km). :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am schimbat zilele trecute uleiul inainte de termen. Desi am insistat sa mi se reseteze calculatorul cu o interfata VAG/ELM etc., tipul care mi-a schimbat uleiul a zis ca e suficient sa "miste de nu-stiu-ce-butoane de pe la bord" si se rezolva problema (desi nu aveam niciun mesaj cu service/schimb de ulei pe bord). Stie cineva, functioneaza varianta asta sau tre' sa caut pe cineva cu VAG-COM sa-mi rezolve problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa astepti sa apara mesajul de service in bord si apoi sa-l resetezi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut colegilor..urmeaza sa ii fac a doua revizie iar in timpul asta am citit mai multe pe forum si as vrea sa incerc sa o fac singur cu sfaturile eventual ajutorul unui mecanic..insa as vrea sa va intreb ca nu am gasit un topic..ulei eu merg pe castrol mi-am luat am tot ce imi trebuie..insa filtre voi ce imi recomandati?sau voi ce folositi?am uitat sa mentionez golf v 1.9 tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca Mahle, Purflux, Ufi, Mann, Bosch,Framm, Purolator sau filtre originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

o intrebare am si eu.

am un golf IV 1.4 16v cod motor BCA, iar la ultimul schimb de ulei am bagat Castrol Edge 5w30, si de atunci au trecut ~12.000km, dar mi s'a spus ca fiind sintetic pot sa'l tin si 15.000. Cam cati km ar trebui tinut?

La culoare arata foarte bine, plus ca performantele masinii sunt notabile, fata de mobil1'ul pe care l'am avut inainte si l'am schimbat la 7000 pt ca mi'l manca ca pe benzina :lol:

Modificat de izmail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu i-l tii mai mult de 15.000 km sau 1 an. Deci de ex daca faci 7-8-9000-14 mii km in 12 luni i-l schimbi.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa aproape 1000 km facuti cu Aral highTronic 5W40, pot spune ca motorul e mult mai zgomotos fata de Catrol-ul pe care l-am avut inainte. Ideea e ca vreau sa il dau jos si sa il schimb cu altceva si sa ma stabilesc pe un producator dar nu stiu care. Ma gandeam la Motul sau Liqui Molly. Ce parere aveti ?

Eu ,desi e cam tarziu fata de data postului tau, nu iti pot spune decat ca am o parere foarte-foarte buna. ;)

Sunt doua dintre cele mai bune brand-uri de pe piata, dupa parerea mea.

Esti exact in "zona" care trebuie. :)

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Am si eu o intrebare in legatura cu masina din semnatura.Am schimbat uleiul anul trecut(Havoline 5w-40) prin august si de atunci si pana azi cu masina am facut doar 5000 km si normal luna asta trebuie sa imi apara in bord ca trebuie sa il schimb din nou.Voi ce spuneti sa il mai las uleiul ca am facut intr-un an 5000 km si normal cica se schimba undeva la 15000.Ce sfaturi imi dati??.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Uleiul se schimba la 15000 km sau la 1 an de zile....poate sa treaca si peste perioada de 1 an cu 1-2 luni ca n-are nimic...

....si urca-te mai des la volan ca astfel se coace si tot asa "papa" banul....bafta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti , trebuie sa schimb si eu uleiul de motor si de data asta vreau sa pun uleiul exact care trebuie la masina(masina din semnatura) . Eu din cate am inteles de la alti colegi de pe forum ar trebuii sa am 5W-40 , dar nu stiu ce norma am 500.00/501.01/502.00 ?

Acum intrebarea mea este - ce ulei din gama Castrol imi recomandati ? si de care sa fie full sintetic sau semisintetic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Iti trebuie 502.00.Cel mai bun ar fi full sintetic.Din gama Castrol ti-as recomanda ceva care indeplineste norma impusa motorului tau de catre fabricant , si care sa fie achizitionat din Germania.Ca sa eviti absolut orice surpriza neplacuta...

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Stie cineva cum resetez insp oil din bord la un vw t4 1.9 td din 99? Uleiul l-am schimbat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu metoda clasica vw..

1. tine apasat butonul de reset trip (nu da drumu decat la final)

2. pune contactul

3. roteste de butonul pt setat ora spre dreapta

4. da drumu la butonul de reset si scoate contactul

@doghy27: pune Castrol Magnatec 5w-40 C3, e full sintetic si respecta 502.00 pt benzinarele vag, eu am dat 135 lei pe un bidon de 5L :icon_thumright:

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De curand s-a aprins in bord, "service now". Tocmai a trecut fix 1 an de zile, de cand am facut schimbul de ulei+filtre. Avand in vedere ca am facut doar 6000 KM cu respectivul ulei, voi ce ziceti, sa ma grabesc sa fac schimbul de ulei sau mai merge vreo 2000-3000 KM fara nici o problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!