Jump to content

BC ma trimite la service cu 5.000 km mai devreme


stofarius
 Share

Postare recomandată

Am 52 200 km la bord si trebuia sa fac a 4-a revizie la 59400 km. Surprinzator insa aseara BC mi-a spus ca trebuie sa fac revizia peste 1900km. Vi se pare normal asa ceva? De ce a scazut intervalul de service de la 15 000 la 10 000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate la ultima revizie ti-au setat intervalul de service pentru 10.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm, nu prea cred asta.

1. pe hartia care o pun la motor acolo, au scris ca urmatorul schimb de ulei va fi la 59000 km

2. m-ar fi anuntat

P.S. Revizia de 45k a fost facuta la Elcargid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranya ti-au setat intervalul la 10 000km. Si eu am "patit" asta tot la Elcargid. Mergi linistit in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce au facut asta? In manual scrie clar 15 000. De ce nu m-au anuntat? Incep sa imi schimb impresia care o aveam despre Elcargid.

E enervant sa vad mereu pe display mesajul de service. Voi ma sfatuiti sa merg normal la revizie si deci sa ignor mesajul respectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este sa respecti intervalul scris de ei , ce este scris pe hartie este bine scris

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gokey: pe hartie scrie 59 000 km. O sa verific ce scrie si in manual. Oricum, oficial scrie ca reviziile se fac la 15 000 km. Doar in BC scrie 10K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..din cate stiu...e o modalitate de resetare...fara sa ajungi in service...o combinatie de butoane...contact pus...

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina fiind in garantie nu te sfatuiesc sa faci resetare de interval , astia ( dealer ) abia asteapta un motiv sa mai taie din garantie

mai bine mergi pana la ei si le arati " ciudatenia "

una scrie pe hartie si alta arata BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..vorbesti cu Vlad la telefon si daca iti da ok..de ce sa n-o faci?....nu se reseteaza (din cate stiu) intervalul de service....ci atentionarea aceea ce apare de fiecare data...doar atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la revizie pe 15 septembrie. deci acum 3 luni.

Mi se pare un gest urat sa fiu pus pe drumuri la Buzau asa aiurea. Doar pentru ca un om de la service s-a jucat si a pus ce valoare a vrut el , in bord computer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai normal e sa dai un telefon si dupa sa te plangi pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alextz In primul rand am intrebat ce s-a intamplat cu ciudatenia, daca au mai patit si altii la fel. Ma gandeam ca poate e la fel ca la bmw, sa te trimita la service inainte de timp, in functie de stiul de condus. Dar visam si eu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..."problema" ta e simpla,ti-au lipit hartia cu 59.000 si cel care a setat intervalul ti-a pus,poate din gresala,10000!! Rezolvarea??? La fel de simpla. Te duci la service si le comunici (nu te apuca tu sa resetezi intervalul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai QG1 e ca la BMW. Dar tie ti-a fost setat prost computerul si oricum esti pe QG2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci l-am sunat de 2 ori si nu a raspuns, asa ca i-am dat un email. Sa vedem ce si cand raspunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut 2 intervale pe stickere: cel de pe usa e peste 15 mii km iar la motor/ulei 10mii km

din BC nu stiu ce info are acum pt ca am senzorul de ulei busit

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!