Jump to content

Schimbare Numar


rechinashu
 Share

Postare recomandată

Salut!!

Tocmai mi-am gasit masinuta lovita in fata in parcare. Vestea buna e ca e doar numarul din fata indoit (probabil cineva cu carlig). Vestea rea e ca nu stiu daca pot sa merg sa cer un alt numar, pe motiv ca acesta e deteriorat/zgariat/indoit.

Ma puteti ajuta cu un sfat?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate, se cere la Politie pe baza unui proces verbal (accident).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot a fost deschis topicul....daca masina mea e inmatriculata pe SV pot sa cer numere de la Iasi...tinand cont ca aici locuiesc insa am domiciliu pe SV....? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate, masina se inmatriculeaza numai in judetul unde propietarul are domiciliul.

Daca propietarul este persoana juridica, poate deschide un punct de lucru in Iasi si atunci vei putea schimba si numarul. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da....deci pot schimba numerele si in Iasi masina fiind pe persoana juridica si avand punct de lucru in Iasi...se rezolva... :blink:

Mersi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil vei renunta datorita birocratiei si a cheltuielilor inutile.

E ceva de alergat. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Asa este si chiar nu vad rostul. Ai probabil in minte vreo combinatie in care is de la inceput are o anume semnificatie? Altfel te legi degeaba la cap.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dev2108 vezi ca ai raspuns la un post ce dateaza de peste o jumatate de an, probabil intre timp omul a rezolvat.

Poti vedea deasupra fiecarui post data si ora cand a fost postat. :rolleyes:

74528523zi0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i bai... oare daca cineva vrea sa isi schimbe pur si simplu numarul, din CJ 10 BAG in CJ xx EUR, cum se procedeaza, si daca are rost...acte, costuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pt schimbarea numarului de inmatriculare, documentele necesare sunt:

a) cererea solicitantului;

b) fişa de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, e simplu... ce i-as innebuni pe vecini, sa am numarul schimbat la 3-4 luni :lol: Si politistii ar crede ca ma ascund ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-ai inebuni pe vecini daca, odata cu numarul, ai schimba si masinile cu aceeasi frecventa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

vechi topic, dar nu`i bai, poate poate imi raspunde careva la intrebare

Daca eu am numere cu "pe stil vechi" ( adica au steagu' romaniei si nu steagu' UE-ului cu stelutzele ) si vreau sa le schimb, ce fac cu placutzele vechi ?!

P.S.: nu de alta dar as vrea sa le pastrez.... ca se stie ca placutele astea noi de inmatriculare au o problema cu cerneala/vopseaua cu care sunt inscriptionate... se cam "pierde"/"sterge" cu timpul, mai ales dupa spalari excesive :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si atunci de ce vrei sa le schimbi? ca sa revii in 6l luni la cele vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le declari la politie pierdute sau furate, si ti le duci acasa si le pui in vitrina. Montarea lor pe masina este ilegala, din moment ce le-ai declarat pierdute. Teoretic, daca declari numerele pierdute si ti se dau alte placi, si intre timp "gasesti" placile vechi, trebuie sa le predai la politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

Teoretic, daca declari numerele pierdute si ti se dau alte placi, si intre timp "gasesti" placile vechi, trebuie sa le predai la politie.

question 1: DE unde va stii sticletele care ma va opri vreodata ( fie si pt un control de rutina, desi nu prea se mai practica, conform codului rutier ) daca eu intre timp am cerut schimbarea placutelor, sau ca le-am declarat pierdute/furate ?

question 2: Placutele au vreo serie/stantza undeva dupa care sunt "recunoscute" si se tine evidenta lor ?! ( ...ca eu le-am demontat recent pe ale mele cand am schimbat suporti si n-am vazut nimic, nicaieri :) )

@Valentin M.: nu`i pt mine oricum, una la mana... ca mie nu prea ma incanta noile modele cu steagu' UE-ului... cand o sa am permis din ala "a la UE" atunci poate o sa-mi schimb placutele, eram curios pt altu' care are un "mic fix" :angry: si de fiecare data cand il intalnesc aduce in discutie subiectu' ( long story )

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu tre' sa predai nimic, sau cel putin nu trebuia prin iulie cand le-am schimbat eu. le-am schimbat din cauza accidentului avut, numai numarul din fata se sifonase, da' nah...nu puteam avea "UE" in fata si "ro" in spate :)

am depus dosarul, aveam numerele la mine, la ghiseu unde am depus actele am intrebat ce fac cu numerele vechi si nu a stiut sa imi raspunda. cand am ridicat placutele noi, tot asa, le aveam si pe alea vechi, le-a vazut omu, da' nu mi-a zis nimic. cand am intrebat ce tre' sa fac cu ele zice ceva de genu' "pai vedeti ca e un tomberon afara" si, dupa cateva secunde bune de pauza, timp in care ma uitam uimit la el, imi zice "aaa...stati putin sa vi le tai, sa nu fie probleme"...nu mi-a venit sa cred...da' in fine, bine ca le-a taiat, si le-am aruncat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutari, eu am urmatoarea intrebare, doresc sa schimb numerele actuale de pe masina cu altele preferentiale, care este procedura? Masina este inmatriculata pe numele meu si toate cele. Stie cineva ce acte imi trebuie, taxe si alte nebunii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt schimbarea numarului de inmatriculare, documentele necesare sunt:

a) cererea solicitantului;

b) fişa de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil mi-a scapat fix acel post, nu e vorba de lene, in cazul tau sigur e vorba de o oarecare aciditate in ton, te rog sa o folosesti unde e cazul, daca a fost atat de mare deranjul.. imi cer scuze, sunt doar un om, care din cand in cand mai greseste. Multumesc oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu stiu unde sa scriu ca sa nu deranjez prea mult. Am si eu o intrebare pentru cine poate sa ma ajute: Am cumparat o masina inmatriculata in Bucuresti, am facut toate actele pentru inmatriculare/schimbare proprietar. Problema este ca vreau numere preferentiale, nu pe cele care le avea masina. Am citit undeva pe net ca nu as putea sa fac asta decat daca fostul proprietar vrea sa pastreze numerele. Voi cum stiti ca este? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit , nu te obliga nimeni sa le pastrezi( numai daca vrei tu sa nu mai platesti altele), poti sa iei ce vrei , la rand sau preferentiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da astazi am fost si am luat preferentiale. Am fost indus in eroare de cineva care vorbea prostii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este bine ca ai gasit , am incercat ieri sa gasesc ceva preferential insa fara succes :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

daca am asigurarea pe un numar de inmatriculare si vreau sa imi iau alt numar se poate modifica numarul de matriculare in asigurare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!