Jump to content

Faruri Aburite


SORAN
 Share

Postare recomandată

la toate, sau aproape toate seaturile se aburesc farurile, eu din cate stiu au un sistem de dezaburire, deci e okie, cum ai zis in cateva ore se dezabureste singur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am comparat doua faruri - unul model cu reflectoare separate unul pentru bec h4 cu un singur reflector; cel cu un singur reflector are 2 aerisiri fata de celalalt care are doar una. Eu nu prea am vazut far de Ibiza cu un singur reflector aburit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soran am eu far cu h4 si face si el condens pe vreme rece. E drept nu face pe toata suprafata dar e acolo, si culmea numai la 1 far am patit asta.

Oricum se cunoaste ca e mare problema la ibiza treaba asta, si nu prea este solutie.

offtopic: cat e un far cu doua reflectoare (original) ?

Modificat de nph
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si cu o poza cu cele doua aerisiri la farurile cu bec H4, la Ibiza face lift este doar o aerisire. Eu voi astupa aceste doua orificii sa vad ce se intampla.

post-5125-1255036350_thumb.jpg

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele doua aerisiri sunt si la farurile cu 2 reflect, sau cel putin eu asa am intalnit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SORAN- s-ar putea ca dupa ce le astupi sa nu se mai dezabureasca, daca nu mai circula curentii de aer prin el se va dezaburi mai greu, iar daca (virgula) condensul nu are cum sa se evapore posibil ca oglinda, in timp, sa isi piarda din calitati.

Modificat de Sookie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La farurile cu doua reflectoare doar una din aerisiri e functionala - uite-te atent!

Am inchis ermetic un far iar la celalalt am realizat o aerisire in capacul din spate cu un tubulet special din cauciuc si cu filtru de praf interior. In timp va voi comunica rezultatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am sesizat problema asta pana acum , poate au schimbat ceva la far intre timp :scratch:

Un prieten a avut problama asta la un golf 5 si dupa ce le'a schimbat(in garantie) nu a mai avut probleme.

Modificat de roskatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut,

  Eu am rezolvat-o prin schimbarea lor cu unele noi, dar legat de stopuri care si ele se aburesc am  incercat cu silicon pe margini dar nu merge...drumuri bune :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima faza lasa scos capacul din spate o noapte pana se dezabureste si verifica furtunasul de aerisire daca este acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

legat de aburirea farurilor, nici eu nu am scapat...ma gandesc resemnat ca "asa face toate".. razele soarelui sau mersul cu farurile aprinse rezolva pe moment problema.cat despre stopuri, care si ele, la randul lor, se aburesc...am gasit rezolvarea,ce-i drept, mai neortodoxa, dar astept sa se incalzeasca - voi scoate definitiv geamurile acestora, iar partea aceea rosie o voi vopsi in negru mat, ca nu e reflectorizanta, e doar de design. asta pentru ca Ibiza este o masina mai speciala...sub acel geam nu se afla direct becurile, deci nu are cu ce sa afecteze. plus de asta, o sa se vada mai frumos, zic eu...atat sa nu am probleme la ITP, care ar fi singura mea grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul ala e etans pe margine, ce e dedesubt nu e etans. Cum o sa il scoti fara sa se vada pe margine urat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu aburitul se rezolva refacind lipirea geamului de restul farului sau lampii cu silicon transparent intins peste cel original .

Proba ca totul e in regula : introduceti farul sau lampa cu fata in jos intr-un lighean cu apa si o sa vedeti ca nu patrunde apa sau o sa vedeti pe unde patrunde apa .

Al doilea lucru pe care trebuie sa-l verificati este:

= la far sa fie desfundat orificiul pentru aerisire (de regula un mic stut pe spate, cu o bucatica de furtun care se termina cu capatul liber in jos).

= la lampile pe spate nu se pune problema fiindca se ventileaza pe linga placa cu becurile, care vine aplicata pe lampa. La acestea in schimb trebuie     verificata etansarea intre lampa si caroserie, sa nu se prelinga apa in interior .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

unde e orificiul pt aerisire? m-am uitat si nu am vazut nici orificiu nici furtun, si de curand mi se abureste farul drept, ani de zile nu l-am vazut aburit niciodata. :(

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

SORAN, cu intarziere iti raspund...poti arunca o privire in galerie la mine, este exact ce au patit triplele mele, intr-o zi de august..:) nu se mai vede nici marginea pe unde a fost geamul :D iar pentru ca suntem la topicul de faruri aburite...a desfacut careva sticla farurilor, pana acum, pentru o etansare? mi-am achizitionat un set de lupe, pe care urmeaza sa le montez in faruri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!