Jump to content

Faruri Aburite


SORAN
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme ma streseaza aceasta problema. Se aburesc farurile in partea de jos. Initial unu din ele se aburea mai repede, celalalt doar cand era mai frig afara si ploua. Dupa ce le-am uscat de zeci de ori am practicat o mica gaura in farul care se aburea mai repede si am pus un tubulet special de aerisire (preluat de la alt far). Sufland prin acel tub am constatat ca farul mai are undeva un loc de aerisire sau o spartura. Spartura m-as mira ca nu ar avea de unde. Toate bune si frumoase, a fost frig am mers cu masina nu se mai abureau insa azi pe ploaie dupa un drum de 5 km farurile erau aburite de jos pana aproape de jumatate - amandoua! Mentionez ca am montat instalatie de xenon, insa nu cred sa aiba vreo legatura pentru ca firele intra etans printr-un dop de cauciuc. Si cu farurile aprinse si cu ele stinse se aburesc.

La Toledo am montat si acolo instalatie xenon, dar nu mi s-au aburit niciodata, si farul este asemanator ca si constructie.

Later edit: Am gasit la Skoda aceleasi probleme am citit pe acolo, dar tot mi se pare ciudat. Nu inteleg de ce daca e crapat se abureste, pentru ca exista numeroase modele de far care au aerisire si nu se mai aburesc. Uitasem sa mentionez ca am pus si pliculete cu Silica gel in far si tot nu s-a rezolvat :D

post-5125-1196943201_thumb.jpg

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta o am si eu! De la inceputul lui Noiembrie au inceput sa se abureasca.

Am specificat acest lucru la service cand am facut revizia, si mi-au raspuns ca asta e buba lor. Chiar daca mi le schimba, risc sa am aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdea...cine stie ce se intampla acolo ca sunt atatea faruri si la Logan si la alte masini unde n-am auzit de aceasta problema. Probabil depinde si de forma interioara de cum se ventileaza etc. Azi de exemplu la mine nu mai erau aburite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forma farului a fost invocata si la mine ca motiv pentru aburirea farurilor. Are anumite zone in care nu bate lumina (in colturile spre interior), facilitand aburirea acestora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Arosa mea se aburesc farurile :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Si la Arosa mea se aburesc farurile ;)

la seat-uri in general se aburesc . si eu am aceeasi problema la ibiza ... asta este ... am auzit la cineva care avea masina in garantie ca s-a dus cu ea sa i le schimbe si au refuzat spunand ca '' asa e la toate ''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: -de aburit se aburesc si la mine la greu dartotusi traiesc cu speranta sa nu faca broaste ;). Nu pot spune ca ma deranjeaza acest aspect... in 12 luni si 31000km am ars un bec si am fost deranjat la "estetica" putin. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: -de aburit se aburesc si la mine la greu dartotusi traiesc cu speranta sa nu faca broaste :Driver:. Nu pot spune ca ma deranjeaza acest aspect... in 12 luni si 31000km am ars un bec si am fost deranjat la "estetica" putin. :(

asta este ... nothing's perfect :P oricum e o masina super eu sunt multumit de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la mine se aburesc farurile. Cel din dreapta mai mult deat cel din stanga. Cand e frig afara. Si stopurile se aburesc atunci cand o spala... Ce sa zic.. ar trebui impuscati inginer-designerii din echipa de proiectare :8:

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine invers... farul stanga mai mult ca dreapta.

La frig, dupa spalat, am vazut ca si stopurile se aburesc. Au gresit-o rau la capitolul asta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce le-am uscat de zeci de ori

Cum le-ai uscat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vara- se usuca, iarna-se imbraca in aburi sa nu le fie frig :rolleyes:

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la modul serios daca le-a uscat "manual" sau s-au uscat de la sine.

Nu de alta dar intr-unul dintre faruri am atat de multa apa incat nu cred sa se mai usuce de la sine.

Si nu vreu sa inceapa sa faca ceva mucegai sau alte balarii.

Sa revenim: exista un mod de uscare manual ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la modul serios daca le-a uscat "manual" sau s-au uscat de la sine.

Nu de alta dar intr-unul dintre faruri am atat de multa apa incat nu cred sa se mai usuce de la sine.

Si nu vreu sa inceapa sa faca ceva mucegai sau alte balarii.

Sa revenim: exista un mod de uscare manual ?

Te-ai uitat bine sa vezi daca capacu din spate nu o fost pus bine la loc si probabil s-a facut condens si asa ti s-a aburit ...... eu zic ca sa ti se dezabureasca sa scoti capacu si sa lasi asa afara cu capota deschisa sa vezi daca isi revine .... sau sa mergi cu ea cativa km fara capac ca sa poata aeru sa patrunda inauntru ca asa poate se usuca si daca se usuca sa pui bine capacu inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si mie imi sunt aburite, mentionez ca am schimbat becurile de pozitii cele normale cu leduri care nu se incalzesc deloc , si atunci cand am facut o incepuse sa ploua afara ,iar cum mana-mi nu-i prea mica m-am chinuit putin sa pun capacele la loc,si de atunci cand ploua se aburesc in colturi si in partea dejos ,mecanicii de aici din spania , spun ca becurile se schimba intr o camera cu umiditate foarte scazuta fiind un proces de specialitate (ca sa te faca sa mergi la ei pentru un bec ),cei de pe forumurile din spania zic ca cel mai simplu e operatia urmatoare : vine o zi cu soare , cu umiditate mica , se desface capacul si se lasa ceva timp ,un prieten de al meu a adaugat si aprinderea farurilor cateva minute bune pentru a mari temperatura interioara,acum , astept sa vina soarele :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: si eu mai am un far inca aburit dar niciodata nu am fost deranjat de acest lucru desi la alte masini nu am mai intalnit problema si din cate stiu farurile la vw, audi, skoda sunt de calitate. Hmda... surprinzator probleme sunt chiar si aici . Poate ar fi cazul sa nu generalizam... pentru ca si la ibiza am intalnit masini care nu fac condens. De exemplu eu nu am probleme cu stopurile am doar cu farurile si ultima oara cand am schimbat becul pe faza scurta(a fost si primul dealtfel - 30000km) in farul respectiv a disparut condensul...este curat ca lacrima.

off topic: nu cred ca-mi mai iau r8 :banghead: :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
De ceva vreme ma streseaza aceasta problema. Se aburesc farurile in partea de jos. Initial unu din ele se aburea mai repede, celalalt doar cand era mai frig afara si ploua. Dupa ce le-am uscat de zeci de ori am practicat o mica gaura in farul care se aburea mai repede si am pus un tubulet special de aerisire (preluat de la alt far). Sufland prin acel tub am constatat ca farul mai are undeva un loc de aerisire sau o spartura. Spartura m-as mira ca nu ar avea de unde. Toate bune si frumoase, a fost frig am mers cu masina nu se mai abureau insa azi pe ploaie dupa un drum de 5 km farurile erau aburite de jos pana aproape de jumatate - amandoua! Mentionez ca am montat instalatie de xenon, insa nu cred sa aiba vreo legatura pentru ca firele intra etans printr-un dop de cauciuc. Si cu farurile aprinse si cu ele stinse se aburesc.

La Toledo am montat si acolo instalatie xenon, dar nu mi s-au aburit niciodata, si farul este asemanator ca si constructie.

Later edit: Am gasit la Skoda aceleasi probleme am citit pe acolo, dar tot mi se pare ciudat. Nu inteleg de ce daca e crapat se abureste, pentru ca exista numeroase modele de far care au aerisire si nu se mai aburesc. Uitasem sa mentionez ca am pus si pliculete cu Silica gel in far si tot nu s-a rezolvat :P

SALUTARE AM SI EU CATE VA INTRABARI LEGATE DE FARURI. AM UN SEAT CORDOBA DE 14.16 V 75 HP SI AM PE EL FARURI CU BEC H4, DORESC SA IMI MONTEZ FARURI MODELUL NOU , ADICA (DUBLE) , STIE CINEVA SE POT MONTA ACEST TIP DE FARURI DAR CARE SA NU IMI AFECTEAZE CU NIMIK INSTALATIA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa nu mai scrii cu litere mari, asta inseamna ca tipi, si nu cred ca vrei sa faci asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am luat masina din reperezentanta, de noua, am ajuns acasa s-au aburit stopurile, asa e la toate, defect de fabricatie, stai linistit de dezaburesc de la sine......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie in 2 ani si 3 luni de cand am masina nu mi s-au aburit niciodata farurile sau stopurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie da...

incepand de toamna si pana primavara, la fiecare ploaie se aburesc. Vara am vazut ca nu se aburesc. Partea buna e ca in aproape doi ani, nu a crapat niciunul :drunken:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aburesc e posibil sa nu fi sesizat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine cred ca garnitura, sau ce o fi pe acolo, eu m-am uitat mai atent si parca este o garnitura, se pare ca nu e pusa bine, dupa cate vad eu este o problema generala la ibitza, pe mine m-a bate un gand sa dau jos stopurile si sa pun un pic de silicon pe margine....sa vedem, pe alt undeva nu vad pe unde ar putea sa intre aer, cat despre faruri au un sistem de dezaburire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand ies de la spalatorie am farul dreapta aburit, dar in cateva ore e ok....s-a uitat cineva la el si a zis ca mi-e rupta o clema de la capacul de pe interiorul farului sau avea o gaurica si ca de aia intra apa ! :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!