Jump to content

Update Soft A6 3.0 Tdi 2005


coexist
 Share

Postare recomandată

Am fost la reprezentanta acum vreun an cu masina din semnatura ( intre timp m-am lecuit ). Si aia de acolo mi-au zis ca la masina mea se face un update de soft, dar daca am cip nu-mi fac decat pe propria raspundere ca se poate arde calculatorul. Atunci eu am zis pas. In alta ordine de idei pot sa trec la varianta initiala ( softul de baza ), sa ma duc la porsche, sa-mi faca update-ul si sa-mi fac iarasi modificarea la motor. Intrebarea mea este: merita sa fac tot tambalaul asta in conditiile in care masina nu are si nu a avut nici o problema? Ma ajuta cu ceva update-ul asta ?

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mi se pare ciudat sa intrebi aici fara s-o fi facut la reprezentanta!

Sau daca ai facut-o ei ce ti-au spus?

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a zis ala ca el nu stie decat ca e un update. Daca vreau il fac, daca nu, nu. Oricum pe mine nu m-a surprins raspunsul lui. Se stie ca aia de la reprezentanta nu stiu decat sa schimbe piese. Si alea daca ai noroc sa nu ramana vreo 2 suruburi pe afara. M-am dus la reprezentanta pt un suierat si aia se si repezeau sa-mi schimbe turbina. Doar 6000 ron. O nimica toata,nu? Sa-i dea Dumnezeu sanatate lui Cipos ca altfel cred ca innebuneam cu boii aia de la porsche. Asa ca sper ca raspunsul sa il gasesc pe acest forum , unde mi-am gasit rezolvari la toate problemele pe care le-am avut. Bafta la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Chiar ca poti sa zici pas la update de soft. Eu am facut in ideea ca pot sa incarc agenda din tel in MMI, dar tot nu merge.

In rest nici o diferenta fata de varianta initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi tema este veche(coexist are acum A5) intervin si eu cu cateva adaugiri. Am facut update software pentru a imi adauga display video pt senzorii de parcare si pot spune ca face toti banii. I multumesc pt ajutor lu'gicu; tre sa dau o bere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi - un Pepsi Light will do just fine. :D :10[1]:

Fratilor sunt doua lucruri diferite : update de MMI , respectiv update pt ECU. Update de MMI puteti teoretic sa faceti si voi. Update de ECU, engine, ABS si alte alea nu se face decat in reprezentanta si aia se face doar online. In general e bine daca puteri sa copiati tot continutul ECU inainte sa face update-uri. Eu am sa fac acest update. De fapt la mine sunt mai multe : update la injectoare, aibarg si inca ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca Baracuda avea senzori de parcare doar cu semnal acustic si tu i-ai facut un update soft si acum are vizual si pe MMI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da poti sa ii zici si asa. Practic s-a inlocuit centrala de senzori de parcare cu o versiune mai noua, s-a facut update la MMI si a castigat afisare grafica a senzorilor de parcare. E cel mai usor retrofit pentru A6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare la cei care au montate interfete aftermarket pe masina; dupa update de soft, pot sa intre in conflict cu alte interfete ale masinii, de exemplu la mine interfata de dvd-player a intrat in conflict cu interfata de ipod si cu magazia de cd-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da poti sa ii zici si asa. Practic s-a inlocuit centrala de senzori de parcare cu o versiune mai noua, s-a facut update la MMI si a castigat afisare grafica a senzorilor de parcare. E cel mai usor retrofit pentru A6.

Ma intereseaza si pe mine, dar nu inteleg: ati facut si modificari hardware sau totul este un update software?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum a spus si gicu, s-a facut si o modificare hardware, adica a fost inlocuit calculatorul responsabil de senzorii de parcare cu unul mai nou.

Codul calculatorului ti-l poate da Baracuda.

Modificat de silkworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AICI AI CODUL DE CENTRALA DE PARCARE :

4F0 919 283 CU REVIZIILE c, D SAU E. orICARE DINTRE ELE E OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie Baracuda mi-a spus de revizia H...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie Baracuda mi-a spus de revizia H...

Lui ADI cine i-a spus ? :D :icon_thumright:

Si eu am aflat de smecherie de pe alt forum de aici, dupa care am cautat si am gasit mai multe date in strainatate.

Revizia H este buna in masura in care se doreste a se folosi inclusiv camera video pentru spate. Oricum cel mai probabil sa mai gasiti de la E in sus , dar si C,D fac acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat sa iau o centrala cu revizia c sau d insa cei de la audi din germania mi0au spus ca doar H mai pot comanda :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic offtopic, dar pentru ca tot a venit vorba... saptamana viitoare masina mea va ajunge la reprezentanta pt. un facelift de S-line (are doar grila de S deocamdata, vreau si proiectoarele cu leduri si bara specifica).

Daca tot schimb aceste piese, as solicita una cu senzori de parcare si pe fata (am doar pe spate), chiar daca momentan nu-i "leg" niciunde. In cazul in care comand centrala respectiva, ma ajuta sa "vad" si distanta pana la obstacolele din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic offtopic, dar pentru ca tot a venit vorba... saptamana viitoare masina mea va ajunge la reprezentanta pt. un facelift de S-line (are doar grila de S deocamdata, vreau si proiectoarele cu leduri si bara specifica).

Daca tot schimb aceste piese, as solicita una cu senzori de parcare si pe fata (am doar pe spate), chiar daca momentan nu-i "leg" niciunde. In cazul in care comand centrala respectiva, ma ajuta sa "vad" si distanta pana la obstacolele din fata?

In principiu o sa te ajute. Dar parerea mea este ca vei plati un pret mult prea mare pentru montaj. Ca de obicei, echipamentele OEM ajung la niste preturi astronomice.

Sugestia mea referitoare la modificarea S line este sa mai astepti un pic. Daca mai ai rabdare pana se lanseaza faceliftul A6, cred ca vei putea comanda la un pret rezonabil faruri cu DLR integrat , asa cum are actualul RS6. Si asa dau si mai bine. O sa razi de mine. Mie asa cum e, bara de A6 normal imi place.

P.S. : Ma bucur ca in sfarsit mai este ceva activitate prin zona A6.

post-900-1219658499_thumb.jpg

Modificat de gicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut deja faceliftul. Nu puteam sa astept, pt. ca am avut-o lovita in bot si am reparat-o pe casco, asa ca mi-a fost mai usor sa fac facelift-ul si sa platesc diferenta.

Farurile stil RS6 pot sa le schimb si ulterior, chiar daca am facut acest facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Farurile cu DRL integrat, de pe facelift, se potrivesc pe orice A6 4F ? Mufa este la fel, nu trebuie facute ceva modificari in soft ?

Pe scurt sunt doar plug&play, 100% compatibile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu nu am facut facelift-ul la noul A6 (ma rog, noul de la vremea aia), ci la S-line, deci nu am schimbat farurile.

Sunt insa cateva persoane care si-au schimbat farurile, printre care se enumera gicu si, daca nu ma insel, cipos - ia legatura cu ei, poate iti vor putea da mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Farurile cu DRL integrat, de pe facelift, se potrivesc pe orice A6 4F ? Mufa este la fel, nu trebuie facute ceva modificari in soft ?

Pe scurt sunt doar plug&play, 100% compatibile ?

daca calculatorul tau de lumini se termina cu litera k ,atunci o sa mearga.si trebuie mers si codat cu vas'u ca sa mearga si led'urile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28rac, e valabil cumva şi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca are nicio treaba calculatorul de lumini ,cu proiectoarle s6. baga ceva consumatori pe traseu(anulatori de eroare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CU K version nu ai nevoie de nci un anulator de eroare, doar codare, and you are all done.

28rac, e valabil cumva şi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!