Jump to content

Tacanit La Viraje Stranse


speedy_bob
 Share

Postare recomandată

Salut,

de cateva zile am observat ca daca iau maxim de volan , indiferent in ce directie, daca plec de pe loc se aude un tacanit (ca o bataie regulata dar un sunet mai ascutit). Nu stiu de la ce e.

Poate fi de la planetare sau poate fi de la altceva?

Mentionez ca zgomotul parca a aparut brusc intr-o zi , fara sa mai fi auzit inainte.

Daca sunt planetarele ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

planetarele sunt 80%. schimbate.

poti verifica si rulmentii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil s-a dus o planetara; verifica daca ai vreun burduf taiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu nu iti va trebui toata planetara, numai capatul de la roata ( cap de planetara ), care costa cam 100 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Probabil s-a dus o planetara; verifica daca ai vreun burduf taiat.

Care este pretul pe bucata pentru un burduf, codul piesei si ce producator recomanzi??!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit cu TecDoc urmatoarele coduri pentru Ansamblu burduf 3B0498203B si 3B0498203C. Probabil este pentru stanga - dreapta. Am gasit ca producatori AUTEX, EKG, BIRTH, FARCOM, FRIESEN, INTERPARTS, IPD, etc. Ce recomandati?

Pe http://www.elitecat.cz/ am gasit si pretul 49,70 RON(59,14 RON).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am avui si eu aceasi problema.

Lipsea un burduf pe partea dreapta iar pe partea stanga era crapat.

Se schimba burdufurile (pana in 3 mil lei) si apoi iti trebuie cap de planetara pe partea care bate (2 mil 200 cu tot cu TVA BOZON GRUP Bucuresti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Problema rezolvata : am schimbat ambele capete de planetare si burdufele.

Toata afacerea , cu manopera cu tot m-a costat 900 lei.

Se pare ca burdufele alea nu prea rezista (asa mi-a spus mecanicul meu) -se rup repede.

Erau amandoua rupte dar de batut inca nu batea decat cea din stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor . De ceva vreme am si eu o problema asemanatoare . Imi tzacane ceva la roata stanga fata . Problema e ca imi tzacane doar la viteza de peste 45 Km/h , si imi tzacane pe loc drept.Cand iau viraj usor dreapta,nu mai tzacane .. in schimb pe loc drept si viraj stanga , tzacane destul de urat.Mai degraba e un ticait.Mentionez ca la plecarea de pe loc indiferent daca drept sau viraj nu se aude abosolut nimic. Am tot primit sfaturi : "RULMENTUL DUS " , "CAP PLANETARA" , "PIETRE IN CAUCIUC" . Daca era capul de planetara, trebuia sa imi troncane cand plecam de pe loc cu viraj maxim stanga sau dreapta corect?NICI VORBA DE ASA CEVA. Am fost la service .. mi-au ridicat-o pe elevator nici urma de vreo piatra in cauciuc sau de vreun de joc la vreo roata .. la vreo bucsa ... la pivot,rulment,bieleta .. MASINA TZEAPANA :D . Explicatia lor este ca in urma cu 2 luni , cand am schimbat placutele de frana ... cei de la service respectiv mi-au incurcat placutele frana (STANGA CU DREAPTA) ... si intradevar imi ies FF MULT lamelele care prind placuta de etrier in afara .. cam 2-3 CM .. .. si formeaza un curent de aer continuu , care este "taiat " de spitele de la jante .. si de acolo se aude acel ticait.Au ridicat masina pe elevator cum v-am zis .. cu sofer cu tot :Driver: .. si m-au pus sa tot plec de pe loc si sa accelerez vreo 10 minute .. apoi au dat roata jos si .. SURPRIZAAAAAAAAAAAAAAAA nu se mai aude nimic (nu mai exista janta sa intrerupa acel curent de aer) .. tind sa le dau dreptate.Ma voi duce la serice unde am schimbat placutele ... sa ii fugaresc un pic .. si sper sa rezolv problema. Orice sfat si comentariu este binevenit ! Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!