Jump to content

Probleme functionare lumini


alex_zuz
 Share

Postare recomandată

va multumesc tuturor pt raspunsuri..ma gandeam la ce e mai rau..dar am scapat usor..era doar un bec ars..cum l-am schimbat a disparut si tacanitul din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Va salut. Am un Passat Variant din 2000 cu xenon de fabrica pe faza scurta. Problema mea este ca lumina pe faza scurta este f.f slaba, cam ca la o Dacie veche! Mai mult, dacă merg câteva ore cu ele aprinse si apoi se întuneca parca sunt la fel cu luminile de poziție. Are cineva vreo idee ce am de făcut? Se impune schimbarea becurilor xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, mai ales daca ele bat inspre violet/ roz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut! Recent mi-am luat un Passat B5.5 Variant, an 2005, motor 1.9 TDI , cod motor AVB, 101 CP. Am observat inca de cand am luat-o ca are o problema la lumini. Mai exact, lampa ceata se aprinde automat cand aprind pozitiile, indiferent daca trag de comutator sau nu. Cand am pozitia , becul este aprins , dar martorul din bord nu. Cand aprind ceata din buton , se aprinde si martorul. Pe unde ar fi de vazut? Stima!

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu ai masa buna la tripla din spate unde esta becul pentru ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate mufa din triplele cu ceata si cea de la blocul de lumini. Eu cred ca s-a jucat cineva la stopuri sau langa blocul de lumini.

Daca era blocul de lumini, se aprindea si martorul tot automat cu pozitia.

Martorul e pe acelasi fir cu lampile din spate. Daca dai tensiune direct in tripla sau in blocul de lumini, se aprinde si el. Daca inseriezi o dioda si intri cu tensiunea abia dupa... obtii exact cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate are alt model de becuri puse in soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nou... s-ar aprinde si martorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si o problema cu stopurile azi dimineata am depistat niste puncte mici de condens.ce recomanda ti sa fac?

post-159204-0-95561000-1444727657_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aici. Posteaza in aria G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Seara asta am observat ca la Passatul meu b5.5 2002 nu mai merge faza scurta, pe cand pozitiile si faza lunga sunt ok. M-am uitat la sigurantele de 15 din stanga sus pozitiile 20 si 21 par ok, dar maine ma duc sa imi cumpar altele. In cazul in care nu este de la sigurante, ce ar trebui sa mai verific? Daca reusesc sa dau jos blocul de lumini din bord (apasand spre interior si rotind spre stanga) am acces facil la curatat lamele sau ceva?

Multumesc.

Modificat de abitul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimineata au mers amandoua f bine, este prea mica posibilitatea sa se arda amandoua deodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar exista.

Daca nu... blocul de lumini.

Doar atat ai in instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, la blocul de lumini, dupa ce il scot, ce sa urmaresc? trebuie desfacut sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pleaca tensiune din el spre proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ce nu ma asteptam se intamplase: au picat ambele becuri deodata si pentru ca am simtit si eu groapa prin care dadusem diimineata pe strada principala dar ....in fine, aveam deja un set de becuri pregatite pentru aceste eveniment. Am scapat deci prin schimbarea becurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare sunt nou pe aici am si eu o problema la un passat 2002 131cp avf cu intensitatea luminii pe faza scurtă,când ridic geamurile scade intensitatea din lumina faruri .încărcare este 13,9 fara consumatori. pe deasupra si displayul de la computerul de bord palpaie,daca stie cineva ce se poate face sau daca a mai avut cineva aceeasi problema. stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scade putin, nu scade mult. E normal.

Probabil nici bateria ta nu e in cea mai buna stare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Se da un Passat la care nu-i mergea stopul. Cand a venit vremea sa fie schimba becult, s-au scos triplele din portbagaj (pozitia era pusa) (mergeau toate 4 becuri, doar cel de frana nu mergea pe faza a 2-a). La 3 secunde s-au stins toate becurile, dar semnalizarea functioneaza.

 

Ce poate sa aiba? Mufele nu au fost miscate, trase etc. S-a intamplat din senin treaba.

 

Mersi.

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ceva cunostinte de electricitate? E clar ca ai facut un scurt si s-au ars sigurantele. Pe care nu le-ai verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Robert. alexandru

Salut. Am citi tot ce s. A scris pe-aici. Am o problema cand incui masina... De foarte multe ori imi ramane semnalizarea stanga aprina(cateodata nu o puteam stinge decat sa iau borna la baterie) cam ciudat, nu?.. Mentionez ca masina are alarma.. Poate ma ajuta cuneva. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbat un releu de pe placa modulului de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert. alexandru

Mersi dl Al Bundy.. Asta este problema.. Incerc sa dezactivez semnalele luminoase si sonor cand se incuie/descuie usile... Poate scap mai ușor. Mersi. Stima 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!