Jump to content

Incalzire Scaun


speedy_bob
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Din pacate nu am gasit ceva relevant care sa ma lamureasca asa ca postez aici:

Am o problema cu incalzirea scaunului din dreapta : nu mai functioneaza sau functioneaza doar la partea din fata a sezutului.

Pana acum cateva zile functiona atat de bine ca prajea posteriorul celui care statea pe scaun.

Aveti idee care ar fi cauza si cum as putea sa o remediez?

Scaunul soferului functioneaza perfect ( incalzirea) .

Banuiesc ca e o singura siguranta pt ambele scaune , nu?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti sigur ca functioneaza partial nu poate fi de la siguranta, si da, este o singura siguranta. Daca ai acces, verifica cu un ap de masura daca ai continuitate in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde e amplasata mufa respectiva, e usor de ajuns la ea?

Cam cat ar trebui sa fie rezistenta electrica la scaunul pasagerului?

Cauze cred ca sunt mai multe:

- potentiometru de reglare al treptelor de incalzire defect

- rezistenta intrerupta in scaun

- lipsa alimentarii.

Chestia e ca nu stiu care din ele e mai frecventa si nu stiu nici cum sa verific (habar nu am unde e mufa, cum sa scot potentiometrul) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Chiar nu a mai avut nimeni astfel de problema?

Acum nu mai functioneaza incalzirea in scaunul din dreapta deloc.

Siguranta e buna ca la sofer functioneaza incalzirea.

Va rog daca se poate sa ma ajutati in privinta modului de acces la mufa de la scaun: unde e amplasata si cum am acces la ea , tensiunea care ar trebui sa fie acolo si eventual rezistenta elecrtica a scaunului?

Orice info e bine venita.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai toate conexiunile electrice sunt sub scaun.Scoate scaunul din dreapta(sa nu fie contactul pus la masina-stocheaza avariile in memorie)si masoara pe acolo pe sub el.

Mai multe nu stiu.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai toate conexiunile electrice sunt sub scaun.Scoate scaunul din dreapta(sa nu fie contactul pus la masina-stocheaza avariile in memorie)si masoara pe acolo pe sub el.

Mai multe nu stiu.

Luigi Vicol

Daca scot scaunul , banuiesc ca trebuie sa desfac toate mufele de la el , nu?

Eu ma intreb : exista pericolul ca sa se intample ceva la air-bag-ul din scaun daca scot mufa lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista niciun pericol, pentru ca obligatoriu inainte de a te apuca de demontat scaunul vei desface bornele de la baterie, si le mai pui la loc doar dupa ce ai remontat integral masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am scos nicio borna de la baterie,doar am demontat totul fara contactul pus.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aria Golf IV gasesti schemele electrice care sunt compatibile cu Audi acolo gasasti si cate ceva de incalzire in scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut euproblema asta. L a mine a fost de vina butonul din bord. L-am inlocuit si acum e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut euproblema asta. L a mine a fost de vina butonul din bord. L-am inlocuit si acum e ok.

Salut,

Spune-mi te rog cum pot scoate butonul ala din consola?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Spune-mi te rog cum pot scoate butonul ala din consola?

Salut, n-am mai intrat de mult pe forum si de aceea nu am mai scris. Din cate tin eu minte ( ca asta a fost acum 3 ani) am dat jos - prin tragere- partea din fata (onsola, cum ai spus tu), adica.....nu stiu cum sa o numesc, partea de plastic din jurul climei, casului, etc. Trasa putin vine jos usor

si apoi butonul parca e prins in suruburi, sincer nu mai tin minte dar daca iei jos partea din fata o sa vezi exact cum e prin. Oricum e treaba de 5 min. Butonul are in spate un corp mai mare. Daca desfaci o sa vezi despre ce e vorba. Eu am inlocuit butonul, nu se mai putea repara. Am pus altul pe care l-am cumparat din germania direct si a costat 48 EURO.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am desfacut ornamentul de plastic de la consola dar problema e ca nu stu cum sa scot ansamblul ce contine climatronicul si butoanele de la incalzirea in scaune.

Sub acest ansamblu sunt 2 suruburi dar eu cred ca ele sunt de la consola (cele de prindere a consolei).

Oricum ele nu prea pot fi desfacute decat daca se scoate ansamblul climatronicului afara.

Atasat e poza cu acest ansamblu:

post-9572-1198926025_thumb.jpg

Rog pe cei care au desfacut acest ansamblu sa imi spuna cum au desfacut?

Vreau sa ajung la butonul de incalzire a scaunului din dreapta si altfel nu stiu cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor,

Revin cu noutati legate de rezistenta din scaunul pasagerului:

am probat butonul de reglare a treptelor de incalzire dar acesta merge asa ca m-am apucat sa dau scaunul jos.

Am descoperit ca era ars firul de la sezut chiar inainte de conexiunea cu rezistenta.

Am facut legatura respectiva si am masurat rezistenta care mi-a rezultat cu o valoare de aproximativ 15 ohmi.

Pe cea de la spatar am masurat=o separat (pe mufa aceea cu 2 pini la care se conecteaza mufa cu 2 pini de la sezut) dar

a rezultat o valoare mult mai mica (pe la 5 ohmi aprox).

Vreau sa va intreb daca stiti cumva cat trebuie sa fie rezistenta sezutului?

Cineva care lucreaza cu scaune de audi mi-a spus ca rezistenta sezutului e foarte mica (mai mica decat cea de la sezut) dar

asta era pt un model mai nou la scaun.

Pt cei interesat pot face poze ca sa vedeti ce trebuie facut ca sa ajungeti la rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,

si eu am aceeasi problema cu patrea de jos a scaunuilui care nu se mai incazeste, ti-as fi recunoscator daca ai putea pune niste poze cu mufele rspective, sau mi le poti trimite pe mail " bogdanxtrem@yahoo.com", multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un amic cu problema similara. Cauza: A fost cu masina la spalatorie si cand au facut interiorul au stat "profesionistii" de la spalatorie cu genunchiul pe scaun.

Grije mare cine va spala masinile pe interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi mai merge doar spatarul de la scaunul din dreapta. sunt mai mult ca sigur ca sunt rezistentele intrerupte dar nu stiu sa desfac scaunele. stiti pe cineva care face asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un DYI in sectiunea Articole, facut de Ice_2k si Alexrosiu, cu montarea incalzirii in scaune la Golf 4. Desi marcile nu sunt aceleasi, cred ca iti poti da seama de pasii necesari si ce ar trebui sa faci...pana la urma cred ca sunt asemanatoare, mai ales ca vad la profilul tau ca ai Seat si intrebarea ai pus-o la Audi. Vrei sa stii pentru Audi sau pt Seat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt seat vreau.

stiu ca sunt la audi, dar pe la seat nu am gasit pe nimeni sa stie si am zis sa caut idei si aici daca tot se discuta depre aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut, prieteni!

am urmatoarea problema:

nu se mai incalzeste spatarul scaunului soferului; sezutul se incalzeste in parametrii, ok.

scaunul din dreapta se incalzeste, atat sezutul cat si spatarul.

va rog spuneti-mi cum pot rezolva aceasta problema, este posibil sa fie vinovata doar o mufa situata intre sesut si spatar? daca da, unde este situata ea? :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti verifica continuitatea rezistentei in mufa de sub scaun dar cred ca va trebui sa desfaci scaunul si sa descoperi ca este intrerupta, mai greu se pierde contactul in mufa decat se rupe rezistenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!