Jump to content

Cum scoatem bateria ?


livachis68
 Share

Postare recomandată

Salut! spuneti-mi va rog ce capacitate are bateria originala pt. passatul din semnatura si ce tip imi recomandati?Multumesc!

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    18

  • F l o r i n

    9

  • Al Bundy

    6

  • Mad Cow

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai ia-ti VIN-ul din talon, pune-l pe VIN Decoderul de la OilShop.ro. Astfel o sa afli exact ce baterie ti-au pus nemtii pe masina. Apoi te duci si iei de la Carfur sau de la Augsburg marca pe care o preferi in functie de buget. Eu mi-am luat pentru Leguma o baterie Varta de care sunt deocamdata multumit (are doar 6 luni)

Modificat de luc1an
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tot referitor la baretie am si eu o intrebare: se pune apa in baterie ?? n-am pus niciodata de 1 an de cand am Passatul, insa mi-a spus un amic posesor de LOGAN ca trebuie pusa apa, cand ii scade nivelul. Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

livachis68,12v 80A 640Ah.

Cata3,bateria este fara intretinere.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de baterie! Sunt de mai multe tipuri. Daca nu e "etansa" atunci trebuie verificat si completat cu apa. Daca e perfect etansa, atunci nu se evapora nimic si nu trebuie. Daca te uiti cu atentie o sa vezi daca are gauri sau nu pe celule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa=apa distilata. Sa nu existe confuzii... :D

In principiu trebuie masurata si densitatea, o data cu sulfatarea se consuma si acidul sulfuric.

Dar asta numai la bateriile ne-etanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista baterii neetanse. Daca da, atunci cumparati numai cele capsulate, sunt mult mai putin periculoase decat cele necapsulate. In general scrie pe ele: Fara Intretinere. Eu nu am mai avut baterii necapsulate de 10 ani (de la 1310 lui mama - cata chinu cu incarcatul, corectarea cu apa, rasturnat toata bateria in lighean, facuta densitatea si apoi pusa la loc, brrrrrr).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce baterie imi recomandati sa iau pe masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca Bosch! Va fi mai scumpa, dar o sa tin mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok m-am hotarat de care iau ... dar cum o scot bateria actuala nu gasesc niciunde decat la golf ceea ce nu ma ajuta deloc :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci toate suruburile ce tin bateria, inclusiv cablurile, ridici usor in sus din partea stanga(stanga ta) cat merge, si tragi acelasi sens. Merge fara probleme. Stiu ca o sa spui ca te incurca cele 2 conducte de la clima, dar asa sant gandite incat sa permita exact sa treaca bateria pe deasupra lor. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bateria e tinuta intr-un singur surub (un suport fix pe partea dreapta cum te uiti si unul care e prins intr-un surub in partea stanga) ... care cabluri zici tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam de cablurile de la borne si surubul ce tine bateria. Dar mai bine fa niste poze cu ce te incurca acolo, sa vedem cu ce te confrunti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat-o pana la urma. vezi pm-ul

mersi pt ajutor ! >:(<

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am o problema cu un Passat din 2003.A picat bateria dimineata ramanand fara curent si deabea sa reusesc sa deschid portbagajul (usa am deschis-o manual).Am fost am cumparat o alta bateria dupa care a inceput balciul cu scoaterea celei vechi.Am scos capacul din compartimentul dintre habitaclu si motor,am desfacut bornele si am observat ca nu pot scoate bateria datorita marginii protectiei de platic de la parbriz-stergatoare.Am incercat cat am putut,nefiind loc de manevra, pana la urma m-am dat batut.O alta dilema este filtrul pentru aerul care vine in habitaclu.Am observat ca acesta nu are nici un capac si filtrul poate fi scos f usor,doar ridicat.Este normal?si daca nu este normal,ce fac si unde gasesc acel capac.

Multumesc :unsure: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal sa fie asa filtrul are decat o piedica mica de plastic. Bateria am inlocuit-o si eu de curand si m-am chinuit ceva cu ea, noroc ca ma ajutat un coleg, singur nu puteam sa o scot. Mai incearca si vei reusi. succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie sa nu fortezi plasticul dintre stergatoare, ca se crapa usor! Bateria are o pozitie in care iese usor. Plasticul acela e 70 RON (oare de unde stiu???!!!) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar azi am scos bateria,exact aceeasi problema am avut-o si eu.Am chemat un prieten sa ma ajute(dupa ce am vazut ca nu reusesc singur)care a scos furtunul ala gros ce trece pe langa baterie si intra in pompa de frana(cred ca vacumul)si asa am avut loc sa inclin putin bateria si s-o scot afara.Initial am vrut sa scot plasticul de la stergatoare dar nu am reusit.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri,mai incerc maine...voi pune eventual si niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul e 70 ron!!! nu mai spune !!! :offtopic: oare de unde stiu si eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am scos bateria de curand. banuiesc ca ai dessurubat acolo jos la baza bateriei acea piedica. pozitia e urmatoarea. stai in fata masinii si o inclini spre tine si o tragi asa (deasupra motorului practic). furtunul acela negru din spate si eu l`am dat la o parte. cel mai bine e sa ai putin ajutor care sa ridice usor acel plastic de la parbriz (cat ii permite sa nu se rupa e indeajuns)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70 de roni plasticu lu dra...u... ca l-am rupt acuma 2 saptamani cand am scos bateria. atat am tras de ea de ma doare spatele si acuma !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu m-am chinuit sa trag de el pana am reushit sa-l crap (a crapat unul dintre zimtzii de la aerisirile alea) dar il las asha (nu am de gand sa-l scimb)

bafta! :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos plasticul acela de la stergatoare de 4 ori pana acum, si dupa ce l-ai scos o data iti dai seama ca nu ii mare chestie, ai nevoie de o unealta speciala : o furculita pentru desert.

Modul de lucru : Se incepe intotdeauna de pe partea soferului (asa scrie in toate manualurile de service ce leam citit), puneti varful de la furculita intre plastic si parbriz (in prealabil trebuie pus un servetel pe parbriz pentru a nu risca sa-l fisurati, in ELSA spune ca nu trebuie folosit nici o unealta, dar eu nu am reusit fara) si folositi-o pe post de parghie pentru ridica in SUS bucata de plastic, asta este directia in care iese plasticul, nu spre fata masinii cum s-ar crede. Trebuie repetata operatia pana ajungeti sa desprindeti cam un sfert din lungimea plasticului, dupa aia puteti trage de el cu mana, dar tot in sus, pana cand plasticul iese afara cu totul.

Ca sa puneti la loc plasticul trebuie mai intai sa lubrifiati canalul in care intra plasticul ca sa nu riscati fisurarea parbrizului (asta am auzit-o la un service ce punea parbrize), aici merge si cu apa (trebuie doar sa nu fie uscat). Plasticul se impinge pe canal, iar apoi trebuie presat ca sa nu mai ramana spatiu intre el si parbriz.

Vad ca sunt destul de scumpe taxele de expeditie din vestul tarii spre Bucuresti, caci eu am dat doar 50ron pe acel plastic (piesa originala), dupa ce mi l-au rupt niste ciobani la un service, repet la SERVICE, unde banuiesc ca au de a face cu astfel de situatii... iar apoi m-au luat cu povesti de genu "nu se poate scoate fara a nu se rupe"... NO COMMENT (unu din motivele pentru care nu mai vreau sa merg la service-uri).

@black_killer : Daca tot dai jos bateria, scoate si suportul pe care sta (ii prins in 3 suruburi) si verifica sa nu ai scurgerea de sub baterie infundata, am patit-o recent si poate duce la cheltuieli serioase.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!