Jump to content

Ulei Pentru Diesel Non-pd


MoArTea
 Share

Postare recomandată

http://www.aral-lubricants.de/oelwegweiser/

Conform Aral, pt masina mea recomanda Tronic 431, care il si folosesc deja si asa cum am spus si-n alte locuri nu-l mai schimb deoarece nu-l consuma si motorul nu-i asa galagios mai ales la turatii mari fata de celebrul Castrol :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Domnilor am un audi 80 tdi,1993, 156000km. Am cumparat un ulei dar nu are trecuta pe el nici o norma vw, este vorba de Mobil 1 5w-40 Turbo Diesel Truck nu stiu ce sa fac...as putea sa-l folosesc oare??? Atasez si linkul produsului respectiv: http://www.mobil.com/USA-English/MotorOil/...ruck_5W-40.aspx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Este un ulei foarte bun (dupa mine cel mai bun dupa piata) dar care nu are aprobari specifice VAG. Pentru masina ta e bun si merge lejer 15 000 de km in motor.

Are aprobarea CJ-4, care putine uleiuri de pe piata o au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut. Ce sa fac frate sa-l folosesc? De ce nu are specificatii VAG? mie imi trebuie vag 505 norm., Este facut in USA mi-ar pare rau sa nu-l pot folosi. Mai astept detalii de la voi, poate stie cineva mai multe de acest ulei, vad ca nu il foloseste nimeni. masina mea este TDI-non PD. Esti singurul care mi-a raspuns pana acum iti multumesc si astept in continuare opinii. Stima. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e fostul Mobil Delvac 5w40 sunt multe masini pe tdiclub care au facut schimbul cu asa ceva si nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Alex ai dreptate este fostul delvac dar cu o formula imbunatatita. Parametrii din fisa tehnica sunt foarte OK, nu inteleg de ce oare nu are o certificare VW. Cei de la Mobil au certificat alte uleiuri cu vw norm dar pe asta nu...asta mi se pare ciudat. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cristianionut

nu are norma vag, nu il folosesti. Chiar daca e bun sau mai bun la parametri fata de unul cu aprobare vag, nu il folosesti. De ce? Nu garanteaza nimeni utilizarea lui in conditii optime in motorul masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva mi-a spus ca este facut pentru piata americana si ca de aia nu zice ...cica aia au prea putine dieseluri tdi-uri, ei le au cu benzina. ma gandesc ce poate sa strice la un Tdi non Pd ca al meu? Doar si aia il folosesc pe motoare diesel...Mai astept totusi opinii. Oricum uleiul il am deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu in lista de uleiuri aprobate de VW apare Liqui Moli Diesel Tech si TopTech 4100 ca uleiuri conforme 505.01.

Pe site-ul Liqui Moly si pe bidon nu scrie asa ceva si zice doar ca Liqui Moly il recomanda si pentru 505.01.

Cat timp s-a mers cu Delvac pe ALH in America peste 200.000 de mile fara probleme, eu zic sa-l folosesti linistit.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
sandor gherghely

da asa e si eu la golf4 alh folosesc aral 10w40 si sant f multumit de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!