Jump to content

duze Parbriz Incalzite


VAG4Ever
 Share

Postare recomandată

Da, am încercat cu mufele scoase pe rând, le-am ținut cate 2 săptămâni pe fiecare și nu s-a ars.. Dacă le pun pe amândouă o arde imediat..

Siguranța este de 5A, așa este din fabrică..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dany198622

    9

  • Al Bundy

    8

  • F l o r i n

    7

  • WooZie

    5

  • Trebuie masurat cat curent consuma fiecare, ai una care e defacta si consuma mai mult.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa verifici cablajul lor, exact unde flexeaza la balamaua capotei, ca nu cumva pe acolo sa "fure" curent si de acolo sa vina buba.

Patit cu 2 prieteni la Golf5, la ultimul "furand" chiar spre 17A pe o siguranta de 5A care nu sarea, ci doar se incalzea.

Asa ca poti incerca si cu siguranta mai buna.

 

PS: pe aceasta siguranta este si clima, asa ca ai grija pe timp de iarna sa nu ramai fara caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul lucru pe care l-am verificat a fost cablajul până în locul în care intra în habitaclu, nu am găsit nimic în neregulă. 

Este cineva din București care m-ar putea ajuta cu măsurarea curentului și diagnosticarea problemei? Mulțumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, suntem mai multi care te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 02.01.2022 at 19:46, ili2k2 a scris:

Eu zic sa verifici cablajul lor, exact unde flexeaza la balamaua capotei, ca nu cumva pe acolo sa "fure" curent si de acolo sa vina buba.

Patit cu 2 prieteni la Golf5, la ultimul "furand" chiar spre 17A pe o siguranta de 5A care nu sarea, ci doar se incalzea.

Asa ca poti incerca si cu siguranta mai buna.

 

PS: pe aceasta siguranta este si clima, asa ca ai grija pe timp de iarna sa nu ramai fara caldura.

Am aceeași problema cu siguranța aia,mi-o arde,am găsit firele ciupite la balamaua capotei,le-am refăcut și tot îmi arde siguranța,ma poți ajuta,am văzut ca ai scris mai sus citez( la ultimul furând chiar spre 17A pe o siguranța de 5A care nu sarea)

La ce te referi ca nu înțeleg,poate ma poți ajuta.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal..

offtopic - daca prinzi o "siguranta" chinezeasca, in loc sa se arda la 5A ea duce lejer 17A, topeste plasticul de langa, dar tot nu "sare". 

Ontopic - 1. verifica firele pana in spatele torpedoului, poate chiar pana la panoul de sigurante. Eu le-am gasit topite partial pe o lungime considerabila.

2. De asemenea decupleaza duzele (intrucat si ele pot fi cauza)

3. Scoate siguranta, duzele si masoara cu un multimetru daca mai ai scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, ili2k2 a scris:

sal..

offtopic - daca prinzi o "siguranta" chinezeasca, in loc sa se arda la 5A ea duce lejer 17A, topeste plasticul de langa, dar tot nu "sare". 

Ontopic - 1. verifica firele pana in spatele torpedoului, poate chiar pana la panoul de sigurante. Eu le-am gasit topite partial pe o lungime considerabila.

2. De asemenea decupleaza duzele (intrucat si ele pot fi cauza)

3. Scoate siguranta, duzele si masoara cu un multimetru daca mai ai scurt.

Problema e ca eu am avut ghinionul și am prins una din aia chinezeasca și mi-a topit firul din cutia de siguranțe pana in spatele Bordului,am înlocuit bucata respectiva de fir cât am avut acces mai departe N am acces la fir pentru ca intra undeva in spatele Bordului,ma gândesc ca mai departe ca sa al acces trebuie demontat bordul de tot,iar firele la duze le-am refăcut acolo la balama erau rupte,mi-a funcționat bine vreo doua săptămâni iar ieri dimineața a început din nou sa îmi ardă siguranța,am desfăcut din firele de la balamaua capotei am zis ca poate nu am izolat bine,le-am refăcut din nou și tot îmi arde siguranța ,acuma am scos mufele la duze de tot și sa văd cum se comporta,dacă tot îmi arde ma gândesc ca firul este topit pana undeva in spatele Bordului unde nu am acces și o sa trebuieasca sa dau bordul jos sa înlocuiesc tot firul.

Daca ma poți ajuta cu alta idee sau sfat îți Multumesc

Eu unu sincer nu am mai pățit așa ceva la nici o mașina proaste concepute golfurile astea cu instalația electrică,nu înțeleg logica de ce sa pui atâția consumatori pe o singura siguranța de 5A,marșarier,senzori parcare,încălzire scaune,martor ulei,clima,duze încălzite,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai vrea cate o siguranta pe fiecare? Vezi ca pe ce ai enumerat tu, sunt doar tensiuni de comanda, si ai tensiune doar dupa ce pui contactul, curentul pentru partea de putere vine prin alte sigurante.

 

Instalatia este ok conceputa, faptul ca tu folosesti piese de o calitate indoielnica si se defecteaza si altele nu inseamna ca masina este proasta..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, Al Bundy a scris:

Si ai vrea cate o siguranta pe fiecare? Vezi ca pe ce ai enumerat tu, sunt doar tensiuni de comanda, si ai tensiune doar dupa ce pui contactul, curentul pentru partea de putere vine prin alte sigurante.

 

Instalatia este ok conceputa, faptul ca tu folosesti piese de o calitate indoielnica si se defecteaza si altele nu inseamna ca masina este proasta..

 

Nu e vina mea ca am nimerit siguranțe de proasta calitate și nu am folosit niciodată piese de o calitate îndoielnică,problema e ca nu ii dau de capăt de ce îmi arde siguranța respectiva și da eu as fi pus siguranța pentru fiecare consumator in parte,sincer eu dacă pot sa ajut pe cineva ajut dacă nu ma abțin,ajuta-ma dacă crezi ca poți decât sa ma cerți.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca e facuta prost, dar nu din cauza ca sunt mai multe comenzi pe o siguranta, ci firele folosite si faptul ca orice siguranta ai pune, nu e normal sa se rupa firele ba in mansonul de la capota, ba la portbagaj, ba la usi....pai ce fire sunt alea? Aici nu e vorba de siguranta, ci de cauza arderii ei. E prost facuta si prost conceputa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cablaje de calitate slaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minute în urmă, WooZie a scris:

Si eu zic ca e facuta prost, dar nu din cauza ca sunt mai multe comenzi pe o siguranta, ci firele folosite si faptul ca orice siguranta ai pune, nu e normal sa se rupa firele ba in mansonul de la capota, ba la portbagaj, ba la usi....pai ce fire sunt alea? Aici nu e vorba de siguranta, ci de cauza arderii ei. E prost facuta si prost conceputa

Așa este.

12 minute în urmă, F l o r i n a scris:

Si cablaje de calitate slaba.

Corect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa rezolvi problema, trebuie sa tragi alte fire la modulele care se alimenteaza din acea siguranta, la tine se ating acum firele pe undeva pe sub bord deoarece izolatia lor este topita. Adici cate un fir de la fiecare modul/senzor si le unesti langa panoul de sigurante si le legi pe siguranta in cauza, anuland firul actual.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minute în urmă, Al Bundy a scris:

Ca sa rezolvi problema, trebuie sa tragi alte fire la modulele care se alimenteaza din acea siguranta, la tine se ating acum firele pe undeva pe sub bord deoarece izolatia lor este topita. Adici cate un fir de la fiecare modul/senzor si le unesti langa panoul de sigurante si le legi pe siguranta in cauza, anuland firul actual.

 

Am înțeles,multumesc frumos

Sau sa dau bordul jos de tot ceea ce am evitat devine inevitabil și sa înlocuiesc firul respectiv cap coada

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Circuitul respectiv il suspenzi, daca nu a afectat si alte fire, sa fie cu izolatia distrusa, in cablajul matisat.

Dupa care tragi alt cablaj, by pass, catre modulele si senzorii alimentati.

Desfaci pe sub bord si verifici intai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, F l o r i n a scris:

Circuitul respectiv il suspenzi, daca nu a afectat si alte fire, sa fie cu izolatia distrusa, in cablajul matisat.

Dupa care tragi alt cablaj, by pass, catre modulele si senzorii alimentati.

Desfaci pe sub bord si verifici intai

Problema e ca izolatoare e distrusă pana in spatele bordului,am înlocuit bucata de fir pana unde am avut acces la el pentru ca ajunge undeva in spatele consolei centrale si acolo nu mai am acces si toate astea din cauza unei siguranțe de proasta calitate ghinionul meu,acuma nu îmi mai rămâne decât sa dau bordul jos si sa înlocuiesc(verific)firele.Mai ușor e sa dau bordul jos ma gândesc si sa refac firele distruse decât sa trag alte fire de la fiecare consumator in parte pentru ca sunt mulți consumatori(duze încălzite,scaune încălzite,senzori parcare,bec marșarier,senzor nivel ulei,climatronicul)nu știu ce sa zic

Un sfat,tu cum ai proceda?

Multumesc

în urmă cu 4 ore, Al Bundy a scris:

Ca sa rezolvi problema, trebuie sa tragi alte fire la modulele care se alimenteaza din acea siguranta, la tine se ating acum firele pe undeva pe sub bord deoarece izolatia lor este topita. Adici cate un fir de la fiecare modul/senzor si le unesti langa panoul de sigurante si le legi pe siguranta in cauza, anuland firul actual.

 

Spre exemplu cum depistez firul care este de la clima ca sa fac bypass la cel existent și trag altul separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmarind schemele electrice ale masinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, dany198622 said:

Problema e ca izolatoare e distrusă pana in spatele bordului,am înlocuit bucata de fir pana unde am avut acces la el pentru ca ajunge undeva in spatele consolei centrale si acolo nu mai am acces si toate astea din cauza unei siguranțe de proasta calitate ghinionul meu,acuma nu îmi mai rămâne decât sa dau bordul jos si sa înlocuiesc(verific)firele.Mai ușor e sa dau bordul jos ma gândesc si sa refac firele distruse decât sa trag alte fire de la fiecare consumator in parte pentru ca sunt mulți consumatori(duze încălzite,scaune încălzite,senzori parcare,bec marșarier,senzor nivel ulei,climatronicul)nu știu ce sa zic

Un sfat,tu cum ai proceda?

Multumesc

Spre exemplu cum depistez firul care este de la clima ca sa fac bypass la cel existent și trag altul separat?

Se iau diagramele si se urmaresc culorile si pinii. Cand am timp, daca ai nevoie, o sa te ajut sa iti zic de la ce pin la ce pin si la ce mufe, module, senzori, ai de tras cablaj....

Am facut de mai multe ori operațiunea din cauza cablajului de la duze incalzite...cazuri si cazuri. Unele au scapat, la altele a trebuit dat jos bordul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, F l o r i n a scris:

Se iau diagramele si se urmaresc culorile si pinii. Cand am timp, daca ai nevoie, o sa te ajut sa iti zic de la ce pin la ce pin si la ce mufe, module, senzori, ai de tras cablaj....

Am facut de mai multe ori operațiunea din cauza cablajului de la duze incalzite...cazuri si cazuri. Unele au scapat, la altele a trebuit dat jos bordul

Multumesc frumos pentru ajutor și cred ca eu sunt unul din acele cazuri care nu scap fără sa dau bordul jos pentru ca firul e topit pana in spatele Bordului unde nu mai am acces și toate astea din cauza unei siguranțe ca îmi vine sa îl strâng de gât pe ăla de unde le-am cumpărat.

Vineri o sa ma apuc sa dau bordul jos sa văd ce e acolo si o sa revin.
Multumesc încă odată si astept detalii dacă vrei sa ma ajuți.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu drag, in limita timpului disponibil, o sa te ajut cu diagramele si alte info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, F l o r i n a scris:

Cu drag, in limita timpului disponibil, o sa te ajut cu diagramele si alte info

Multumesc cum primesc informațiile necesare de la tine ma apuc de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am trimis mesaj privat, imi dai datele masinii pe whatsapp, cand am timp iti voi scoate si trimite diagramele, direct pe telefon 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minute în urmă, F l o r i n a scris:

Ti-am trimis mesaj privat, imi dai datele masinii pe whatsapp, cand am timp iti voi scoate si trimite diagramele, direct pe telefon 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut , nu imi fuctioneaza pompa, ce credeti ca ar putea fi pompa ?

289915628_2399962980144131_1091294785483958215_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!