Jump to content

Aducere Masina Din Elvetia


GicuP
 Share

Postare recomandată

Am cautat pe forum dar n-am gasit nimic despre acest subiect. (sper sa fi cautat suficient de bine)

Vreau sa iau in urmatoarele doua luni o masina SH, probabil o Fabia, si ma gandeam sa o iau din Elvetia. Asta pentru ca mi-e mai usor decat din Germania pentru ca fratele meu locuieste acolo. In plus, riscul de lua o teapa legat de km sau starea masinii cred ca e mai mic.

Stie cineva cum se procedeaza, avand in vedere ca Elvetia nu e in UE?

Ce acte trebuie facute, ce taxe se platesc?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se procedeaza asa cu S-A procedat pt Germania ininte de 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este nevoie de obtinerea certificatului EUR1 sau se obtine CE-ul ca si la masinile din UE acuma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog daca aflii ceva sa ma anunti si pe mine, de mult urmaresc masini pe ricardo in Elvetia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEoarece aduci o masina dintr-o tara nonEU TREBUIE certificat Eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai plateste taxa de 30% din valoarea masinii?

Oricum de vama nu scapi masina o sa fie vamuita si o sa platesti vama, pe langa asta platesti si taxa de prima inmatriculare. Astfel costurile vor fi cu mult mai mari decat daca ai lua acelasi produs dintr-o tara din EU, ar trebui sa mai stii ca Elvetia este cea mai scumpa tara din Europa in concluie preturile fiind mari.

Numai bine,

ANDi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca taxa vamala se plateste in functie de unde a fost fabricata masina , nu cred ca are importanta tara de unde o cumperi.Nu sunt sigur,trebuie sa intrebi la un oficiu vamal.In legatura cu preturile,sunt adevarat ceva mai mari in Elvetia decat in celelalte tari din vestul Europei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu stiu de ce ar vrea cineva o masina din Elvetia - sunt mai scumpe decat in Germania. Sondez piata de aproape 2 luni de cand sunt aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Elvetia recuperezi TVA-ul. Doar ca la ei benzina e ieftina si majoritatea masinilor sunt benzinare, ceea ce nu le place romanilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti aduci masina din Elvetia,si daca fratele tau locuieste acolo cel mai bine ar fi sa iti faca o imputernicire,circuli cu numere de Elvetia,si platesti asigurarea acolo.Avantaje: o data nu mai platesti nici o taxa nimanui,si apoi ai sa vezi ca asigurarea e mult mai ieftina la ei,cel putin casco-ul e mai ieftin decat daca l-ai face in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai Fratilor! Va rog sa nu va mai dati pareri personale, de exemplu in Elvetia sunt mai scumpe, sau de acest gen! Omul a intrebat daca stiti cum se procedeaza sa aduci o masina din Elvetia, daca ati adus masina si stiti raspundeti, daca nu ...Pa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce ar vrea cineva o masina din Elvetia - sunt mai scumpe decat in Germania. Sondez piata de aproape 2 luni de cand sunt aici

Hai sa iti explic de ce ar vrea cineva o masina din Elvetia, probabil ca in 2 luni de cand esti acolo nu ai apucat sa cunosti Elvetia si elvetienii:

1.sunt foarte corecti, deci daca omul zice ca are X kilometrii, 99% asa e( nu ca la noi)

2.daca are vreun defect masina, proprietarul iti va spune treaba asta

3.sunt foarte bine intretinute din cauza drumurilor si a banilor( ceea ce nu poti spune si despre Germania de ex. daca tot ai scris de tara asta)

4.si inca ceva! nu cauta masini in Z

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Chiar nu a adus nimeni masina din Elvetia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!