Jump to content

Eventuale Probleme Vw New Beetle


cat_ioan
 Share

Postare recomandată

Buna,

Broscuta mea are o problema: i s-a spart oglinda stanga :( Oricum aveam de gand sa le schimb dar nu in asa fel :(. Am o intrebare pentru voi mai cunoscatori in domeniu: oglinzile modelului (cu semnalizare) nou New Beetle se potrivesc la Broscuta mea care este din anul 1998?

:Driver: Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu-ti dau un raspuns in calitate de cunoscator in domeniu -> din pura observatie se poate vedea ca exista 3 modele de oglinzi ca si exterior la new beetle pana in 2010!

Ti-am atasat poze: in primele 3 ai tipurile de oglinzi iar in ultima ai locul de unde vei trage fire.

Acum raspunsul la intrebare: trebuie sa ceri ajutorul unuia care a mai desfacut oglinzi (de preferat de new beetle) si care sa stie sa desfaca plasticele de la bord, deoarece pe partea de electric acesta este cel mai apropiat loc de unde te poti intepa pentru a lua curent de la semnalizare -> toate aceste fiind spuse in ideea ca ai oglinzi ca in prima poza pusa de mine.

Eu nu am facut asa ceva si nici nu stiu pe cineva care sa fi facut, dar: mi-am schimbat toate becurile pe led si iti dau un sfat -> sa pui becuri cu led in oglinzi (semnalizarea laterala la cele care nu au semnalizare in oglinzi e cu led din fabrica si consuma mai putin curent decat un bec si daca vei pune in oglinzi becuri cu led atunci nu cresti cu mult consumul si e mai sanatos pentru electric asa).

Ce am mai facut: am masurat exteriorul oglinzilor cu semnalizare si cel a celor fara semnalizare (exemplele din primele 2 poze) si nu difera ca dimensiuni -> intr-o vreme ma batea gandul sa imi fac si eu, dar m-a razgandit.

P.S. Si tie drumuri bune, roger roger :lol:

P.S.2 Am votat din greseala postul lui @Kinguszi si rog pe aceasta cale un moderator sa-mi anuleze votul ca eu nu stiu cum :blink:, imi cer scuze! :rolleyes:

post-26058-0-47613300-1291715612_thumb.j

post-26058-0-96161400-1291715619_thumb.j

post-26058-0-27761000-1291715626_thumb.j

post-26058-0-43756600-1291715633_thumb.j

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, mersi ptr raspuns :)

Oglinzile Broscutei mele sunt ca cele din poza a treia din cele postate de tine.Ma gandeam daca oricum am spart-o pe cea stanga :vaidecapulmeu: de ce sa nu incerc sa-i cumpar oglinzi model nou si cu semnalizare, numai ca nu stiu daca se potriveste. Nu am primit raspuns concret si nu stiu ce ar trebui sa masor necunoscand pe nimeni cu Broscuta care sa aiba oglinzi cu semnalizare. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am oglinzile ca in a 3 poza , dar nu am deloc bec de semnalizre sub ea.e tot din 98

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ca sa poti sa-ti dau un raspuns concret ar fi trebuit sa fac asa ceva!

Am renuntat la idee deoarece orice modificare la sistemul electric facut de vw (sau orice alta firma) implica cunostinte serioase (stiu destui care s-au "ars" cu senzori de parcare, kituri de xenon, alarme -> nu ca nu merg in momentul montarii ci ca nu mai merg dupa un timp sau apar tot felul de anomalii), cel mai bun exemplu iti pot da din experienta mea: din lene am montat 2 instalatii de DRL pe aceeasi pozitie iar cand semnalizam, imi semnaliza pozitia fata si spate pe partea pe care le-am montat.

Cine doreste sa faca experimente este liber! Dar sfaturi pe care nu le-am incercat sau nu le-am luat de la altul care le-a incercat nu pot sa le dau.

Problema majora la oglinzi este ca cele pe care le am eu adica prima poza de mai sus au o parte care se deschide cu tot cu usa si ma gandesc logic (pt ca nu stiu cum sunt cele din poza 3 pe care le aveti voi) ca si daca ti le poate schimba cineva trebuie sa aiba si cum sa le prinda adica sa coincida mecanismul.

Atasez o poza luata de pe net si va rog sa ignorati locul unde este rupt plasticul si incercuit pt ca nu face parte din subiect. Am incercuit eu mai jos partea din bratul de metal care actioneaza si pe post de sustinere la usa care cred eu ca difera de oglinzile pe care le aveti voi (@Kinguszi si @Georgik), dar subliniez ca nu stiu cum este mecanismul la voi!

Sunt ferm convins ca se pot face adaptari, dar s-ar putea ca la sfarsit, cand trageti linie, investitia sa nu se merite comparativ cu efectul scontat.

Numai bine si sper ca am ajutat.

P.S. S-ar putea sa fi facut asa oglinzile la voi pt ca exista si modele cu oglinzi electrice (f rare in RO), ori la tipul pe care il am eu nu stiu sa fie (fiind mai "greoi" de rabatat) -> subliniez ca e o parere bazata pe propriile observatii si mi-o pastrez.

post-26058-0-88804200-1291802408_thumb.j

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti sunt recunoscatoare pentru efortul depus si sper ca voi reusi pana la urma sa o scot la capat cu oglinzile Broscutei mele :( Deocamdata am cumparat o sticla de oglinda ptr oglinda veche sparta si va fi lipita carcasa dar am dat sfoara in tara pe la dezmembrari si magazine auto pentru oglinzi tip nou cu sau fara semnalizare.

Drumui bune :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

@Kinguszi -> merg pe principiul evreului, ca poate o sa am si eu nevoie de un sfat. Daca ai drum prin BN iti donez o carcasa de oglinda stanga (trebuie doar vopsita) nou nouta.

@Georgik (si nu numai) - ai scris ca tu nu ai deloc semnalizare laterala -> daca vrei cumva sa te bagi la modificari iti pot spune cum sa calculezi suplimentarea consumatorilor daca ai trece pe becuri cu led (sa nu ma intelegi gresit ca vreau sa-ti bag pe gat un "serviciu") la care sa se adauge semnalizarile pe care nu le ai.

O seara superba.

P.S. roger roger la faza cu drumuri bune :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mult de munca, trebuie taiata tabla.

singura solutie si cea mai ieftina cred , ar fi schimbarea oglinzilor.

insa asta nu e o prioritate.

ma tot uit un haion de turbo s ,dar nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai rentabil si mai ok iesi cu un eleron lipit pe partea superioara a haionului (lunetei).

Afirm asta deoarece in RO ai prea putine ocazii (daca te dai in oras, lasi setarile din fabrica si nu-l tot butonezi) sa se ridice automat -> daca il lasi in continuu deschis intra praf + mizerie si "se duce".

Sau de ce nu -> eleron cu al 3-lea stop incorporat.

Din pacate tot ce se vinde in RO sunt f scumpe, s-ar merita pe comanda, dar pana iti vine...

Toate cele bune.

post-26058-0-08878000-1291900481_thumb.j

post-26058-0-28608700-1291900498_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi ca ai scris.

Am fost la un test si testul a aratat ca e problema cu valva EGR

Sunt programat la curatarea valvei EGR.

Sa vedem sper din tot suflet ca aicia se termina problema si insfirsit pot sa ma bucur de broscuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eleroane sunt si pe ebay la 70 80 $ ,dar nu prea ma incanta modelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

@bagolyattila - cu placere si sa ai noroc sa scapi :rolleyes:

@Georgik - nici eu nu sunt f incantat, dar avem noroc sa fie disponibile totusi cateva modele o sa mai vb daca ai chef, dar cred ca nu este acesta topicul potrivit pt eleroane :huh:

Va doresc o seara placuta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

Am cumparat un new beetel am urmarit forumul am si eu problema pe care o are un coleg de pe forum.

Si eu am unul cu motor de 1,6 cu 102cp

Se tureaza singur. Problema este ca a fost curatat clapeta dar tot asa face.

Daca poate sa ma ajute cineva. yahoo id. bagolya

Si idea sa ne intilnim undeva ar fi excelent.

ai curatat clapeta de acceleratie dar trebuie si calibrata....nu intreba cum ca nu stiu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Din ce am inteles eu ar fi vrut sa-i rezolve cineva problema, nu sa-i spuna cum sa-si rezolve problema.

E scris pe forum (nu a functionat la toti, dar poate ca nu la toti era si problema) in fine ca sa nu spuna lumea ca cei care stiu nu vor sa dea mai departe:

[select]

[01 - Engine]

[Measuring Blocks - 08]

Enter Group 060

[Go!]

[switch to basic settings]

Once you do this you will see the top right display say ADP RUN. The TB adaptation is being done as soon as you switch to basic settings. You will see the values change and hear the TB cycle for the first few seconds then it will stop. Leave it in Basic Settings for about 30 seconds.

[switch to Meas. Blocks] button and you're all set.

Be sure not to touch the accelerator and make sure the engine is NOT running when you do this!

Si la mine cand mi-am facut am lasat sa se incalzeasca motorul (adica sa mearga pana se singe in bord becul albastru).

+

cum a scris @F l o r i n

Sa fie cu folos pt cine nu stia!

Numai bine.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna colegi

Din pacate nu mi sa rezolvat problema Clapeta e curatat, Valva EGR nu este blocat nu mai stiu ce sa fac toate lumea trage de umar consumul mare

pina sa nu fi curat clapeta in relant mergea destul de bine acuma cind se incalzeste motorul merge ca un tractor e pe cit sa se opreasca mai pune pe relant si asa face.

Am luat citeva piese degeaba.

:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Oare ca am putea noi sa te sfatuim?

Eu nu inteleg din ce ai scris mai jos nimic! :

"toate lumea trage de umar consumul mare"

"merge ca un tractor e pe cit sa se opreasca mai pune pe relant si asa face"

Sa inteleg ca esti maghiar -> in RO (cu rusinea de rigoare pentru mecanicii nostrii) mecanicii maghiari sunt foarte buni si foarte cautati (parerea mea), deci trebuie sa-ti gaseti si tu unul care sa stie meserie -> cu ce ne zici tu eu nu te pot ajuta ca nu inteleg.

Ca sa nu zici ca nu vrea lumea sa te ajute, explica pe indelete (de preferat corect gramatical in romana sau macar in engleza) ce s-a facut pana acum la masina ta si ce nu merge bine sau nu-ti place tie.

O seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@h0m3s1ck

Salut! Si eu am tot acceasi problema imi sta turata la 1000 rpm - nu tot timpul la semafoare / cand stau prea mult stationat / ori prin aglomeratie

Pana acum imi dadea eroare la sonda lambda ( una dintre ele ca avem 2 una si dupa catalizator ) am schimbat-o - nu este de la sonda

Clapera de acceleratie costa in jur de 1600 RON de la vdo nu pe original - iti dai seama ca am facut tot posibil prin a o curata dar tot imi sta turata

am vazut ca in semnatura ai motor de 1.6 118 cp De ce ? :) de ce nu 102cp ?

Salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

S-a mai discutat tot aici: se curata clapeta, egr, se reseteaza si se adapteaza cu vcds, se verifica sa nu traga aer fals pe undeva (ex.: crapaturi in tubulatura care aduce aer si gaze de la recirculare), sa nu dea gaze decat pe toba (crapaturi fisuri in tevile respective), sondele de oxigen (lambda) sa nu fie duse..........

Off topic:

Asta cu cp (hp) e tare, iar raspunsul e: remapare ecu + filtre sport + evacuare sport

PS.: scuze de off topic :rolleyes:

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna colegi

cum se scimba becul de faza scurta.

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

S-a discutat aici:

Daca stii engleza e mai detaliat aici: http://www.midsouthvw.com/TechTips/tech_tip_NuBeeHdlitRR.htm

Eu nu am gasit inca tutorial cu poze, dar sa stii ca nu e foarte complicat.

Spor la munca!

P.S. Si totusi este ceva aici: http://newbeetle.org/forums/2-0-liter-gas/9400-2-0-headlight-removal.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare

am si eu o nedumerire...

cand apas pedala de ambreiaj scoate un tiuit (gen pssst)! de ce?........nu face intotdeauna

am fost la service , au zis ca mai trebuie lichid hidraulic , am pus ate dot 4, nu a mai facut atunci , insa iar a revenit.ce sa fie de vina?la ce sa ma astept?

unul din mecanici imi zicea ca poate e rulmentul de presiune .... dar nu se aude nimic la motor. se aude doar acolo jos la pedala , in habitaclu

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni, poate pt ca nu s-au lovit de aceasta problema sau poate pt ca nici nu stiu ca au aceasta problema (implicit nu stiu ce sa-ti raspunda).

Eu nu m-am lovit de asa ceva, la mine ambreiajul nu-mi face probleme de nici un fel (sper sa nu fie intr-un ceas rau :rolleyes: ).

Din ce stiu eu ca sa completezi orice fel de lichid la masina, acesta trebuie sa se consume, sa se piarda (pana aici e "inteligenta" din popor) sau sa-si modifice calitatile pt care este folosit iar legatura cu ambreiajul dpdv al consumului nu am auzit-o in cercul meu de prieteni si cunostinte.

Oricum ai conduce o masina, daca o iei second sau o ai de mai multi ani si ai circulat cu ea -> ambreiajul (placa de presiune si rulmentul de presiune, ca sa nu fiu inteles gresit :) ) e considerat consumabil ("experinta" am doar in cazul cutiei manuale).

Eu consider ca un mecanic este bun, nu doar daca stie sa inlocuiasca o piesa ci daca stie sa gaseasca si sa rezolve o problema iar aici in RO e cam nasol (sunt convins ca si in strainatate exista aceasta problema, dar ei isi permit financiar sa "experimenteze" cumparand piese ca sa rezolve o problema).

Daca in cazul tau se ramane la ideea ca trebuie schimbat ambreiajul un sfat ar fi (ca sa-l iei mai ieftin), daca mai au in desfasurare "programul cu x", sa cumperi de la o reprezentanta vag care lucreaza cu porsche leasing (va rog sa nu luati ca reclama!!!). Aici ar fi o singura problema sa vezi cum faci cu manopera (la reprezentante manopera e cam piperata), ca s-ar putea sa nu te lase sa cumperi doar ambreiajul -> specific ca trebuie desfacut si vazut daca are cod de original ca altfel nu se incadreaza in program.

Sper ca ti-am dat un sfat care sa te ajute.

O zi frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! Ma ajuta si pe mine cineva, sa imi spuna unde pot gasi un capac pentru semnalizarea de pe laterala masinii, de langa oglinzile retrovizoare? M-am interesat la reprezentanta si ar costa doar 390 lei (cam ieftin,nu?) Am sa atasez si o poza (cand capacul exista). post-44284-0-05766200-1298037216_thumb.j

Modificat de sebyiy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!