Jump to content

Transcrierea Dreptului De Proprietate


R4z
 Share

Postare recomandată

Ma bucur ca am initiat topicul asta pentru ca si altii cu aceeasi dilema cu a mea sa poata sti ce e de facut, astfel am sa va impartasesc pasii urmati si de urmat ptr transcrierea dreptului de proprietate de la firma de leasing catre subsemnatii si ulterior am niste intrebari :

- dupa ce am cumparat masina de la firma de leasing, baietii mi-au spus ca pot merge cu nr astea cat mai au valabilitate (10/03) si doar cu adm fin. sa n-am treaba, asadar sa platesc in continuare impozitul ca si utilizator de masina prin contract de leasing.

De curand am inceput procedura premergatoare inmatricularii/transcrierii dreptului de proprietate :

1. RAR - certificat de autenticitate ~ 80 RON si 4 ore pierdute, cu programare prealabila ptr Voluntari

2. CEC (doar la sucursala de sector, sau ceva de gen) ~ 82 RON (talon - 30, certificat inmatriculare - 52)

3. Udriste - de completat cerere (1 ron la tonete), copii dupa : CIV, CI, Asigurare RCA, Carte Identitate, Documentul care atesta achizitia (factura emisa de cei de la leasing cu valoarea reziduala sau ultima rata (cand e val reziduala inclusa in rate)) si fisa de inmatriculare - cu mentiunea ca e bine (logic de altfel) sa fie si originalele dupa ele si copie legalizata dupa declaratia (?!) vamala care atesta importul definitiv in tara sau originalul.

Le aveam toate astea .. dupa care aflu ca trebuia sa fiu luat in evidenta la Administratia Financiara de sector (nu eram :D ) ptr ca aveam buletinul pe alt judet cand am facut leasing-ul si a ramas fisa de inm. cu acea adresa .... (ramas in pending aici)

4. Mers la taxe si impozite, cu actele necesare mentionate acolo ... mi-au cerut dosarul de contribuabil de la dir. fin. din judetul avut inainte pe buletin si fisa fiscala a "vanzatorului" in ac. caz cred ca vorbeau de firma de leasing (BCR), iar acestia mi-au dat o fisa pe 28.08 cu valabilitate "pentru intreaga luna in care se emite" adica ~ 3 zile, asadar o pot aduce pe aceea sau trebuie iar sa ma duc la leasing ptr a obtine alta hartie ? ... pending si aici,

5. Placutele in ordine normala (nepreferentiale) costa 40 RON (2 x 20/buc) si daca vrei nr preferential costa inca 45 RON asadar ~ 85 RON ptr moft :D

Per total mi-am facut 1000 de nervi ptr ca nu se omoara nimeni sa te informeze exact de procedura, si de regula afli despre "noul task" abia la ultimul loc in care ajungi, iar intrebarea mea este :

- cum sa fac, sa mentionez sau sa rog pe cel de la ghiseu ca nu cumva sa "omita" trecerea in talonul nou a dimensiunilor pe 15" cu 195/50/15 ptr Fabia mea ?

- sunt un pic nehotarat daca sa pun preferentiale sau nu, cineva imi spunea ca e greoaie procedura cand ma hotarasc sa vand masina ptr a pastra numerele mele, e chiar asa de complicat - multa bataie de cap ?

Multumesc in avans ptr raspunsuri si sper sa rezolv curand cu transcrierea ..

Modificat de Raz_Van_YkE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema asemanatoare cu tine, si nu gasesc rezolvare...

Am luat o masina la care s-a incheiat contractul de leasing, platite toate facturile etc., dar inca nu e radiata de leasing... cum fac eu casco??? Am talonul si factura...

Tu cum ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

RIon asigurarea casco poti sa o inchei si in baza facturii sau a contractului de vanzare cumparare, care dovedeste ca esti propietarul masinii.Poti solicita agentului de asigurare sa nu iti completeze pe polita de asigurare numarul de inmatriculare, intrucat ii vei schimba, daca este cazul.Trebuie sa intelegi ca asigurarea se face pt masina, pe baza seriei de sasiu, care este aceeasi si in cazul schimbarii propietarului.Incearca sa contactezi un agent de asigurari si te va lamurii el mult mai complet decat mine.Bafta !

- cum sa fac, sa mentionez sau sa rog pe cel de la ghiseu ca nu cumva sa "omita" trecerea in talonul nou a dimensiunilor pe 15" cu 195/50/15 ptr Fabia mea ?- sunt un pic nehotarat daca sa pun preferentiale sau nu, cineva imi spunea ca e greoaie procedura cand ma hotarasc sa vand masina ptr a pastra numerele mele, e chiar asa de complicat - multa bataie de cap ?
Nu trebuie sa mentionezi nimic functionarului de la ghiseu, daca in cartea de identitate sunt trecute noile dimensiuni ale anvelopelor.In Certificatul de Inmatriculare se va transcrie tot ce este scris in Cartea de Identitate.Nu e nicio bataie de cap, e foarte simplu. Cand vei vinde masina, vei depinde de cel care o cumpara. Numai dupa ce acesta va transcrie masina in proprietatea sa vei putea obtine numerele.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RIon .. la mine casco a fost facut pe bcr leasing si eu trecut ca utilizator, in acest moment inca figurez la casco cu BCR ca proprietar (titular de contract) ptr ca ei au o conventie si fransiza inca e 0 (pana la incheierea contractului in curs) .. daca vreau sa fac trecerea pe pers fizica, adica pe mine o sa mi se introduca fransiza si se face alt contract, in principiu dupa talon/C.I. si dosarul de constatare + poze (sa dai bani nu e asa de greoi cum pare :unsure: )

Despre "dosarul de contribuabil" din alt judet .. de fapt se cheama "dosar auto" si am inteles ca trebuie sa includa copie dupa contractul de leasing si adeverinta cum ca am platit impozitul aferent + baza de impozitare, in speta Fabia .. in continuare, astept

Ptr cei care stiu, adresez intrebarea : BCRL mi-a dat certificat de atestare fiscala cum ca nu au datorii la stat in data cand mi s-a incheiat ultima factura (valoarea reziduala), eu acum trebuie sa le cer altul sau ramane valabil asta (in principiu, ei nu aveau datorii cand mi-au dat masina :blush: ) si platesc amenda 50 RON ca nu am inmatriculat`o dupa 30 zile de la incheierea "tranzactiei" (fapt pe care nu il stiam si nici domnul amabil de la leasing nu mi-a spus (atras atentia)) ?

Asadar .. eu acum am pe cineva care se ocupa de "obtinerea dosarului auto" de la primaria unde am fost eu inscris cu masina (dupa noua lege in care platesc utilizatorii impozitul) DAR daca nu prea se rezolva in conditiile astea (la telefon nu prea pareau sa stie cei de la taxe/impozite de acolo ce`i cu dosarul auto) ce pot eu sa fac :8:? Daca bat toata tara sa ajung pana acolo si tot nu rezolv ceva, iar cei de aici nu coopereaza deloc fara "acel dosar" ce inseamna .. ca raman cu fabia pe leasing pana la moarte :( ?

Revenind .. astept sa vina si ziua de maine :lol: poate mai rezolv cate ceva ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Agentii mi-au zis ca daca nu sunt in talon, nu se poate... va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se va termina leasingul dar masina o voi inmatricula pe numele sotiei care are domiciliul in Bucuresti, eu il am la Suceava unde platesc impozitul. Sa inteleg ca pentru acest lucru am nevoie de o declaratie la politie prin care sunt de acord cu acest lucru, asat mi-au spus cei de la politie, ca nu se face act de vanz-cumparare intre soti, un dosar de contribuabil de la Suceava prin care arat ca am platit impozitul (ce tb sa contina dosarul in afara de certificatul fiscal?), pe fisa fiscala va fi trecut Porsche la vanzator (mai tb si certificat fiscal a lui Porsche?), si sotia la cumparator (cu viza de la adm financiara Bucuresti, asta se ia cel mai usor) . Sau cum ar trebui sa procedez sa inmatriculez masina in Bucuresti? Am vrut sa platesc impozitul in Bucuresti dar nu s-a putut! Ceva sfaturi de la cunoscatori?....

Sau eu la cumparator, atunci cu viza de unde? De la suceava si cum o inmatriculez in Bucuresti?

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu ultimele vesti :

- ieri am fost la "taxe si impozite" cu dosarul fiscal auto din provincie

- mi s-a pus viza + semnatura "organului" competent

- am fost la Udriste, am stat la o coada de bun simt (3 persoane, ora 16) si am ales nr B 95 WOB (ultimul in aceasta configurare pe Buc)

- ma voi duce in cateva minute sa ridic actele + placutele

Ptr alte informatii sau nelamuriri, just ask me !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru al bundy.

Nu poti inscrie masina pe numele sotiei tale pe baza unei declaratii !

Daca vrei acest lucru trebuie sa existe o cesiune a contractului de leasing pe numele sotiei tale, adica ultima factura de leasing(valoarea reziduala daca este cazul sau ultima factura) sa fie pe numele sotiei tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am o masina cu act de vanzare- cumparare pe numele meu, in baza unei declaratii la politie pot inscrie masina pe numele sotiei deoarece nu se fac acte de vanz-cump intre soti. Vreau sa stiu daca in cazul leasingului se aplica aceasta regula. Ultima factura e ca un act de vanzare-cumparare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,ultima factura(valoare reziduala) este actul care atesta ca esti proprietarul masini, sa fie trecuta seria sasiu a masinii pe ea(factura).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa imi vina zilele acestea CI a masinii de la firma de leasing, radiata, deja am numere rosii si autorizatia provizorie. Au trecut cativa ani de cand nu am mai fost pe la RAR si inmatriculari, si cred ca nu mai e cum stiu eu...

Care e procedura pentru RAR o stiu (programare telefonica) insa nu stiu exact ce acte trebuie duse acolo, care in original si care in copie. Daca am copie dupa cartea de identitate cu stampila cf. cu originalul, insa inca nu e radiata pot sa fac RAR?

Apoi, care mai sunt procedurile, actele necesare (original si copii) pentru inmatricularea definitiva?

Cat costa si ce taxe se platesc?

Stie cineva specific si pentru CJ?

Alte detalii?

merci

http://www.rarom.ro/RO/article--Programare--132.html

Si intreb si la telefon cand sun pentru programare. Pentru inmatriculare (daca masina deja are CIV) nu faci decat autentificare de serii. Pentru asta trebuie sa aibe ITP valabil. Certificatul de autentificare iti trebuie pentru inmatriculare la politia. Mai bine faci 2-3 copii dupa tot ce ai, o sa ai si nevoie la sectia financiara si la politia copii de toate feluri. Vezi sa nu iti expire placute rosii pana atunci, ca altfel masina trebuie adus pe platforma. Mai bine sun cat mai urgent. Pentru autentificare nu contreaza daca masina este radiata sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum nu conteaza daca e radiata sau nu?

mi se cer 3 acte:

- copie buletin

- ceritificat inmatriculare

- carte identitate

PAI?

merci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!