Jump to content

Alternator De Golf 3 In Locul Alternatorului De Passat


dublonn
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am o mica problema, nu gasesc alternator de passat de 131 CP, baterie de 80 A (daca stie cineva de unde pot lua? timisoara) si in loc am pus un alternator de golf 3.

Imi zice careva ce se poate intampla in timp?

Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate tin eu minte cand am studiat compatibilitatea alternatoarelor cu al meu am constatat ca poti gasi multe modele care au acelasi alternator. Prin urmare tot ce conteaza e amperajul. De cati amperi e noul alternator??Daca are amperajul corect, poti sa il lasi acolo si sa mergi cat vrei. Daca il are prea mic, s-ar putea sa iti termine bateria. Ca sa fiu sincer, sunt si de 120 si de 70-90 A pe modelele mai vechi... Cred ca esti ok deci.Cel schimbat ce amperaj avea?

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund eu in locul lui :D . De 120 e pe B5 si B5.5. Nu stiu daca cel de Golf 3 debiteaza atata curent. Ca atare, cred ca de pe orice B5 sau B5.5 merge. Eu am pus pe un B5.5 alternator de B5 si n-are probleme. Doar ca design difera putin, in partea cu bornele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry era de golf 4 dar habar n-am ce amperaj are..nici ala vechi nici ala nou.. o sa ma uit..

si unde as putea gasi un alternator de b5 sau b5.5 si cu cat?

mersi de ajutor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai poate strica

Modificat de R_a_z_v_a_n
NU mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry era de golf 4 dar habar n-am ce amperaj are..nici ala vechi nici ala nou.. o sa ma uit..

si unde as putea gasi un alternator de b5 sau b5.5 si cu cat?

mersi de ajutor...

N-as vrea sa te mint, prietenul la care i-am schimbat alternatorul, parca l-a luat cu 200 de euro de la dezmembrari. Daca e de Golf 4, probabil ca tot de 120 de Amperi e. Si are si frei (ambreiajul vestit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!