Jump to content

Faruri Xenon


familistux
 Share

Postare recomandată

in primul rand ce masina ai? in semnatura e Superb 2 , dar tu ai postat in aria Superb 1

 Superb 1 are H7 pe faza scurta si H3 pe faza lunga.

 

Nu poti pune becuri de 100 W pentru ca topesc firele ( si nici centrala electrica nu le aprinde)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    13

  • ovex67

    11

  • Al Bundy

    8

  • Dominic

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

andrei.laviniu

Salut tuturor , am o skoda superb si dupa o scanare mi-au aparut urmatoarele erori : Address 55: Xenon Range       Labels: 4Z7-907-357.lbl

Control Module Part Number: 4Z7 907 357 
  Component and/or Version: dynamische LWR       D09
           Software Coding: 00005
            Work Shop Code: WSC 73430  
                      VCID: 04076A9214BB123EB0B-4B68
2 Faults Found:
 
01539 - Headlights Not Adjusted 
            35-00 - -
65535 - Internal Control Module Memory Error 
            00-00 - - 
 Address 08: Auto HVAC       Labels: 3U0-907-044.lbl
Control Module Part Number: 3U0 907 044 A
  Component and/or Version: CLIMATRONIC S B5 C  2004
           Software Coding: 17000
            Work Shop Code: WSC 73430  
                      VCID: 3169F346FB8957962BD-51B6
3 Faults Found:
 
01271 - Positioning Motor for Temperature Flap (V68) 
            37-00 - Faulty
01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71) 
            37-00 - Faulty
01341 - Control Module in Instrument Panel On Comfort CAN (J285) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent 
Multumesc frumos 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba modulul de control al xenonului/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.laviniu

Nu prea stiu cum se face, imi poti lasa pe.privat ?

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

simplu.... se cumpara, se inlocuieste....se codeaza si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie de nici o codare, în special dacă mergi pe codul modului, în cazul tău 4Z7... Sfatul meu este să iei un modul la mâna a2a (dezmembrări), nu are sens să dai 300 - 400 Euro de nou. Cel mai bine cauți pe ebay.de (ai toate datele de căutare în diagnosticul postat LWR 4Z7...), găsești cu tot cu istoricul mașinii donatoare (model, km, an fabricație) , de obicei în jur de 40 Euro + transport. Modulul este localizat în portbagaj, în spatele panoului din stânga, dar trebuie dată mocheta jos. Cel mai bine rogi un electrician să ți-l schimbe. Eu l-am schimbat acum 2-3 ani în felul descris mai sus și nu am grețuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Again problems.. de data asta la faruri.


 


De cand am luat masina, am observat ca un far imi bate cam jos. Nu ma deranja pana cand am vazut ca la relantiu si trepideaza. Am fost la mecanic si dupa ce s-a uitat la far mi-a spus ca sunt niste cleme rupte ce nu pot fi reparate si ca farul trebuie schimbat complet. Lupa intr-adevar nu sta cum trebuie in far dupa cum se observa si in poza. 


 


Farurile isi fac secventa de reglare cand pun contactul. Doar ca dupa secventa cel cu problema ramane pe o pozitie prea joasa. Credeti ca necesita schimbat neaparat? Sau exista solutii de inlocuire a clemelor?


 


Pe site-uri de piese auto am vazut fel si fel de preturi. De la 400 Ron la 900 Ron. In cazul in care trebuie schimbat farul m-am gandit la urmatoarea varianta: http://www.pieseauto...1422668420.html


 


Farul din link provine de pe modelul facelift insa banuiesc ca nu conteaza asta. Din cate am citit, farurile nu au fost schimbate la facelift-ul din 2006.


 


11358723_10152841639486193_169401338_n.j


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de ce e rupt in interiorul sau, daca poti reface sau nu. Cum nu avem o poza cu interiorul, cam greu sa precizam daca merge reparat sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin de raspuns! Nu m-am gandit sa fac poza cand a desfacut farul. Voi mai cauta solutii si in ultima instanta, voi lua altul daca nu gasesc o alternativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general in interior sint piese din plastic, bride, urechiuse, etc.

Deci ai sanse mari sa le lipesti la loc cu un adeziv, ca sa ai pozitia corecta si pe urma sa le intaresti cu bride de sirma fixate la cald, sau poxipol cu care mansonezi brida. Nu arata frumos, dar nu au moarte, nu se vede de afara si ai salvat destul de multi bani. Eu am facut treburi de astea la destul de multe elemente ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am reusit sa rezolv si problema cu farul. Dupa 2 vizite la 2 mecanici, toti cu aceleasi raspuns: Farul trebuie schimbat; am hotarat ca daca tot vine schimbat, macar sa incerc sa repar farul actual. Neavand accces nicicum la interiorul farului, singura solutie gasita a fost sa dam sticla jos. Zis si facut. A luat ceva timp deoarece era prinsa foarte foarte foarteee bine. 

Am gasit 2 bucati de polistiren in far ce tineau lupa sa nu pice cu totul. A 3-a s-a topit, motivul pentru care farul vibra si batea jos. La asta chiar nu ma asteptam..   :ceuameni:

Dupa ce am desfacut farul, am constatat ca nu era nici o clema rupta. Singura problema fiind faptul ca lupa era sarita din cleme. Am prins lupa la loc in cleme si gata. 95% din timp a fost pentru desfacerea sticlei si lipirea ei la loc. Insa am economisit undeva la 150 euro. So.. a meritat! 

 

IMG_20150703_212829.jpgIMG_20150703_214159.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...


Am o problema... intra apa in far ca la balamuc... e fisurat... plus ca amandoua s-au inchis foarte rau. Stie cineva codurile sa le putem comanda? Am inteles ca nu e recomandat sa merg pe aftermarket... cica au probleme... 

Actuale faruri sunt xenon din fabrica... au vreo 8 ani si 170k km

20180221_213524.jpg

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut băieti.

Ma ajutați cu o problema!!!Am o skoda superb an 2004 și aș dori să îmi montez faruri originale cu xenon.Se poate???Ce trebuie să fac să pot să le montez dacă se poate.Sau dațimi alte soluții va rog. 

Modificat de Marc Madalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate. Trebuie farurile, mufe, cablajele, calculator leveling, senzori level fata si spate.

alta solutie originala, nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la ce preț ajung? Sau alte soluții te rog.

Nu mai cita postul anterior, e interzis de Regulament!

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca unele componente se achizitioneaza Sh, cablajele se confectioneaza, etc - oricum, in jurul la cateva sute de euro. Alta solutie in afara sistemului original, nu recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu recomand/nu fac asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut toti colegii/prieteni de suferinta de pe forum. Sunt posesorul unei skode superb 1 din 2008, 1.9 tdi de 115 cp, faruri xenon de fabrica, achizitionata second hand...de ceva timp am avut probleme cu ele si dupa multe investitii gen cumparat drosere, seturi de becuri d2s si altele, m.am hotarat sa renunt la xenoane si sa montez faruri normale cu bec halogen. Toate bune si frumoase, le.am achizitionat, le.am montat, se potrivesc pe mufe insa am eroare in bord si pe proiectoare nu functioneaza. Inainte functionau proiectoarele, insa faza scurta pe partea soferului nu aveam, acum functioneaza toate, pozitii, semnalizari, faza scurta si lunga insa proiectoare nu. Intrebarea mea este daca ati fost in situatia mea ce modificari ati facut si unde pe mufa de la far sau pe cabluri? Multumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea exista mulți care sa facă acest downgrade.... Păcat.. Trebuie modificat cablajul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare colegi,

 

Aveti idee daca se gasesc sticle de far pentru Superb 1? As vrea sa fac farurile ca noi, dar nu am gasit nicaieri sticle.. M-am uitat la faruri noi cu xenon, dar costa enorm.. 3xxx ron Hella/buc. M-am mai gandit la o solutie, sa iau faruri noi fara xenon, cele mai ieftine, doar pentru sticla si sa mut tot din farurile mele (+ lupe noi ) in carcasa farurilor noi. Dar si asa, tot ajung la sume destul de mari. Cea mai simpla varianta ar fi o sticla noua de far dar nu am gasit nicaieri..  aveti idee daca se gaseste asa ceva undeva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se găsește separat. Poate ceva chinezării sa cauți.... Dacă exista cumva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rupt netu si nimic.. nici pe China.. ma riscam cu 2 dinalea sincer chit ca erau chinezarii.. asa sa dau 6000+ ron pe un set de faruri de Superb mk1 nu prea imi vine :D

O mai gandesc eu cumva sau astept sa apara un set sh tipla de vanzare si aia e

mersi !

Renunta la Quote, last warning!

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!