Jump to content

Seat Ibiza 1.4tdi 55kw


SSSnake
 Share

Postare recomandată

La cati km se schimba distributia la o Ibiza, tdi, 1422cmc, 55Kw(75CP)?

Astept raspunsuri de la cunoscatori .

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand aceeasi motorizare ca a ta si dorind sa stiu ce se schimba la 120.000km, am intrebat la reprezentanta din Iasi(Moldotrans) "As dori cateva informatii cu privire la revizia de 120.000km. Mentionez ca distributia a fost schimbata la 90000km iar la revizia de 105.000km au fost schimbate filtrele si uleiul. Ce anume se schimba la revizia de 120.000 si la cati km se schimba din nou distributia. Si daca se poate sa-mi precizati care ar mai fi intervalele la care se recomanda urmatoarele revizii. Date masina: Seat Ibiza, model 2003, 5usi, 1.4tdi, 75cp, cod motor:AMF"

iar raspunsul a fost urmatorul: "la 120000 se schimba absolut toate filtrele urmatoarea distributie la 180000km reviziile se fac din 15000 in 15000km adica 120000,135000,150000............"

Totusi nu sunt 100% convins de corectitudinea datelor. De ce? Pt ca in manualul de service de la skoda(pt 1.4TDI 70CP) la 120.000 se recomanda schimbarea curelei dintate. Deci am un semn de intrebare.

Cine are mai multe cunostinte despre motoarele 1.4tdi, in general, asteptam cu nerebdare sa ne "lumineze".

Am atasat cateva poze din manualul de service de la fabia 1.4tdi 70cp

post-7745-1196011777_thumb.jpg

post-7745-1196011833_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are 111300 km pe bord si deja am comandat toate consumabilele (1400 lei :lol: ).

Merg sa le schimb la Autoplus.

-kit distributie

-curea alternator,role

-ulei Mobil 1 0W30 + filtru ulei

-filtru motorina, polen, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionez ca distributia a fost schimbata la 90000km

iar raspunsul a fost urmatorul: "la 120000 se schimba absolut toate filtrele urmatoarea distributie la 180000km reviziile se fac din 15000 in 15000km adica 120000,135000,150000............"

Totusi nu sunt 100% convins de corectitudinea datelor. De ce? Pt ca in manualul de service de la skoda(pt 1.4TDI 70CP) la 120.000 se recomanda schimbarea curelei dintate. Deci am un semn de intrebare.

A fost schimbata la 90.000, asa ca, raspunsul lor a fost corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu facusem referire la cureaua de la alternator nu cureaua de transmisie. Manualul spune ca se schimba iar cei de la service nu specifica acest lucru. Cureaua nu da semne de oboseala, dar daca producatorul recomanda acest lucru atunci ....... ma gandesc sa o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de ce faci referire la ce scrie in manual (poza atasat)? Acolo se refera la cureaua de distributie. NU?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ xxnelu - ai dreptate, am interpretat eu gresit. Ma gandeam la cureaua de la alternator(nu stiu de ce). Sorry

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am schimbat :

-curea distrubutie + role

-curea alternator+pompa de apa

-filtre ,otorina,polen,aer

uleiMobil 1 5W30 ESP formula

-antigel

-solutie curatat injectoare (pusa in filtru de motorina)

Manopera - 210 ron

Consumabilele - 1370 ron

Bafta si sa auzim de bine !

A....am descoperit o conducta fisurata - aia de intra in radiatorul de motorina de sub auto (partea dreapta).

Am facut comanda si.....surpriza...conducat in cauza vine in set cu toate furtunele de alimentare de la rezervor pana la filtru de motorina ....deci ...gaura .... 190 ron !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SSSnake : ai iesit f. bine cu manopera dar ai dat cam mult pe piese (cu cam 500Ron mai mult).

Samson: cureaua de accesorii nu are un termen fix de schimbare. Ea se inlocuieste preventiv la 6 ani sau in intervalul acesta daca presinta fisuri dau uzura accentuata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut De curand am cumparat un Seat Ibiza 2001(1,9 SDI, 150.000 km);vreau sa schimb cureaua de distributie, pompa de apa si cureaua de la alternator;daca stiti, va rog sa-mi spuneti ce mai trebuie schimbat la o masina de 150.000 km si de unde pot cumpara la un pret mai accesibil aceste piese ; deocamdata eu am schimbat uleiul de motor si toate filtrele.Mai am o rugaminte: daca stiti, sa-mi spuneti de unde pot obtine schema electrica a masinii pentru a monta o alarma. MultumescSalut De curand am cumparat un Seat Ibiza 2001(1,9 SDI, 150.000 km);vreau sa schimb cureaua de distributie, pompa de apa si cureaua de la alternator;daca stiti, va rog sa-mi spuneti ce mai trebuie schimbat la o masina de 150.000 km si de unde pot cumpara la un pret mai accesibil aceste piese ; deocamdata eu am schimbat uleiul de motor si toate filtrele.Mai am o rugaminte: daca stiti, sa-mi spuneti de unde pot obtine schema electrica a masinii pentru a monta o alarma. MultumescSalut De curand am cumparat un Seat Ibiza 2001(1,9 SDI, 150.000 km);vreau sa schimb cureaua de distributie, pompa de apa si cureaua de la alternator;daca stiti, va rog sa-mi spuneti ce mai trebuie schimbat la o masina de 150.000 km si de unde pot cumpara la un pret mai accesibil aceste piese ; deocamdata eu am schimbat uleiul de motor si toate filtrele.Mai am o rugaminte: daca stiti, sa-mi spuneti de unde pot obtine schema electrica a masinii pentru a monta o alarma. MultumescScuze ,sunt din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu eu , nu mai trebuie schimbat nimic.

Piesele se iau pe comanda iar pretul difera de la un magazin la altul, dar asta doar cu cativa zeci de ron.

Pentru montarea alarmei nu ai nevoie de schema electrica.La mine a durat cam 4- 5 ore montajul, dar difera in functie de alarma.

S-o stapanesti sanatos !

Modificat de CristiN
Nu mai folosi quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult Alarma vreau sa o montez eu, numai ca nu stiu ce culori au firele de pe masina unde se pot face legaturile .Ma descurc eu in final .Multumesc foarte mult Alarma vreau sa o montez eu, numai ca nu stiu ce culori au firele de pe masina unde se pot face legaturile.Ma descurc eu in final .Referitor la distributie,am citit pe forum ca difera preturile de aceea am intrebat, poate aflam de unde pot sa le cumpar la un pret mai bun,eventual si un mecanic bun in Bucuresti care nu ia pielea de pe tine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
La cati km se schimba distributia la o Ibiza, tdi, 1422cmc, 55Kw(75CP)?Astept raspunsuri de la cunoscatori .Multumesc.
Salut . este recomandat sa se schimbe distributia din 60 in 60 de mii de km . eu am schimbat-o pe la 68 de mii :)
La cati km se schimba distributia la o Ibiza, tdi, 1422cmc, 55Kw(75CP)?Astept raspunsuri de la cunoscatori .Multumesc.
Salut . este recomandat sa se schimbe distributia din 60 in 60 de mii de km . eu am schimbat-o pe la 68 de mii :(
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . este recomandat sa se schimbe distributia din 60 in 60 de mii de km . eu am schimbat-o pe la 68 de mii :PSalut . este recomandat sa se schimbe distributia din 60 in 60 de mii de km . eu am schimbat-o pe la 68 de mii :salut:

Pai la tine e benzina si se schimba la 60.000km, la motorina la 90.000km. Eu unul asa stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg de unde apare acest numar mic de km 60k?? (pentru schimbare curea distributie).

In cartea tehnica a masinii ce scrie? eu personal nu sunt de acord cu minciunile spuse in service-urile din romania... un exemplu clar:schimbarea uleiului la mai putin de 15000km cat scrie in cartea tehnica-uleiurile sunt facute pentru un nr mai mare de km decat cel recomandat de producator.

Daca in carte numarul de km este 60000km pentru schimbarea distributiei atunci jos palaria...dar eu stiu de 90000km pentru motoarele de 1,4/1,6 benzina iar verificarea curelei se poate face incepand cu 2 revizii inainte de cei 90k ...pentru siguranta motorului dvs. (renault a inceput aceasta practica la noi in tara cu schimbarea curelei la 60k fata de recomandarea producatorului 90k pentru unele motoare-motivand conditiile din romania...de parca am merge prin apa, nisip si paduri tot timpul iar in alte tari este paradis pentru masini)

Bine aici totul este relativ pentru ca investim niste bani, avem parte de o satisfactie din partea lucrului pe care-l cumparam si il protejam...este normal si corect asa dar aceste lucruri trebuie sa vina din partea noastra nu sa fim fortati prin diferite motive si metode(ex:eliminarea garantiei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Motorul de 1.4 tdi este in 3 sau in 4 pistoane ? (fara legatura cu schimbarea distributiei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 1,4 TDI este in 3 pistoane iar cel de 1,9 TDI este in 4 pistoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

in carte scrie sa schimbi distributia la 90k km..eu am 80k si uite problema...cureaua varza...+ problemele aferente ..asa ca va sfatuiesc sa verificati mai devreme de 90k..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!