Jump to content

Xenon Aftermarket Pe Golf 5


cosmin_lille
 Share

Postare recomandată

In primul rand vreau sa multumesc pe aceasta cale @andrusel, @sebip si @paul VW care au incercat sa ma ajute sau sa derulez cele intamplate.

@4ABC Din cate stiu, cei care cunosc secretele acestor masini pe care le avem, conducem, si la care vrem sa aducem imbunatatiri noi personal, ar trebui sa ajute, iar pe forumul acesta sunt unii care vaneaza pe cei care au probleme pentru a face un ban...

Cu montatul xenoanelor AFM am asteptat un an sa fiu sigur ca nu sunt probleme si am studiat forumul in amanunt pentru a face acest pas. Greseala mea a fost montarea condensatorilor 4700 micro/36 volti direct pe alimentare cum a mai folsit si "camsonat" la care a functionat si functioneaza si la mine mare belea. Daca aveti senzor de ploaie/lumini, nu riscati!

Sunt suparat pentru ca desi am postat problema care o aveam si aici si in topicul cu erori unde puteam primi un raspuns iar cei care monteaza xenoane AFM sigur au patit si au stiut ce s-a intamplat la mine nu am primit nici un sfat. Adica nu m-a bagat nimeni in seama, ba chiar s-au discutat in paralel alte...

NU CRED CA NU A STIUT NIMENI REZOLVAREA PROBLEMEI MELE!

Oare "Bogdan G" care a mai montat la mai multe "G5 si nu au afost probleme" credeti ca nu stia de eroarea care am postat-o eu? :D

@lucianwwl ti-am citit postarile si am auzit laude despre tine. Bordnetz-ul nu sunt ceasurile de bord (instrument cluster), ci reteaua electrica de bord(CECM, Central Electric Control Module, J519). Eu vreau sa postez cum am rezolvat dar nu acum. Puteti vedea ca am mai postat pe forum pe unde am putut da un ajutor. Pe unde nu am citit mai departe si am bagat la cap.

Problema la mine nu a fost de la vre-un bec sau vreo stupizenie usoara. S-a ars un circuit integrat de la modulul de comanda al stergatorului de parbriz.

Cei de la TESS cand au verificat au vazut ca e o problema de comunicare dar nu mi-au zis exact cu ce nu comunica..., pe care i-am si intrebat daca motorul este defect si acestia mi-au spus ca nu si au pus diagnostic schimbare bornetz, care dealtfel nu avea nimic defect.

3 saptamani am citit pe net, facut diagnoza iar pe acest topic nu mai scria nimeni. Acum dupa reparare mi se pare ca a fost usor si logic sa se intample ce s-a intamplat.

Nu vreau sa fac o cariera din montat xenoane, dar tot ce imi fac la masina mea, cred ca pot face mult mai bine decat mi-ar face altii pe care i-as plati.

Revin cu amanunte...

PS: Mergeti in oras pe ploaie 2 minute fara stergatoare :wub: si o sa ma intelegeti prin ce-am trecut de o luna.

Modificat de ady.red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este setarea care se face in central electric pentru a nu mai afisa pe bord bec ars, dupa montarea xenoanelor AFM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, imi pare rau de necazul tau dar eu am vrut doar sa te ajut. Nu am senzori de ploaie si nu stiam de efectul asta nedorit. Fereste-te de montatori, eu am facut singur montajul in atelierul vinzatorului pt. ca acesta voia sa-mi distruga juma de far. Se lauda ca nu da erori si bla, bla. Bine ca am ales montajul nedistructiv ca pierdeam garantia deja. Referitor la setare eu nu am facut nimic, a diparut eroarea dupa ce am pus condensatorii.

Modificat de camsonat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@camsonat: Nu stiu, dar acum mi-ar fi tare frica sa stiu ca am condensatori pusi pe alimentarea xenonului. Acum am relee montate la fiecare far la care in paralel releul am legat un bec de semnalizare care consuma 21W si care pacalesc computerul de bord sa nu mai imi dea eroare de bec ars.

@camsonat: Tu nu ai relee? Esti sigur ca sunt condensatori si nu cumvai ai niste rezistente de vataj p-acolo cu radiatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tot condensatori si folosesc xenoanele astea de aproape 2 luni..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ceva pregatire in electro-tehnica si stiu ce e un condensator. Nu ma dau mare si nici nu reprosez. Nu am relee pentru ca nu mi-a placut ideea, care e aceeasi cu montajul proiectoarelor la Dacia 1300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.....vreau sa schimb si eu farurile...cu niste xenoane....unde gasesc si niste preturi...sau poate la schimb +diferenta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Young pe langa faptul ca ai deschis in prealabil un topic despre acest subiect fara sa folosesti functia search acum vad ca folosesti si bump pe arie tehnica.

Daca ai fi citit macar sumar Regulamentul uite ce scria aici:

Posturile monosilabice (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un forum, daca nu va puteti abtine cautati alte comunitati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pierd garantia la partea electrica daca montez xenon after ?? mentionez ca masina este la noua ...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu - daca montezi la ei un sistem de faruri cu xenon de la un furnizor agreat, impreuna cu spalator de faruri daca nu ai

Da - orice alt tip de xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut dragi forumisti!!!

am o mare problema : un golf V xenon fabrica ,becuri d2s...

-bec dreapta fisurat (s-a inegrit gazut din interior) balast stricat (verificat cu balastul de la celalalt far)

simpotmelee au fost : cand aprideam farurile cel din dreapta se facea albastru inchis si se inchidea si in bord aveam o eroare de genul "front right dipped beam" si "beculetul ars pe bord"

va cer ajutorul: nu stiu ce sa mai fac .... nu vrea sa fac modificari la instalatie si un balast original este 500 ron plus becul 150 ...

zicea cineva ca exista balast aftermarket dar care este la fel cu originalul ,adica se prinde de soclul becului,la randul lui de soclul farurlui..

Modificat de Urduban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pe la cei care vand xenon AFM ca mai au si "becuri" xenon D2S. Tie iti trebuie de 4300 K si cu 25 de euro iei un set (2buc.).

De balast incearca pe la dezmembrari, ebay, sau cineva care ajunge prin Germania sa intrebe pe la magazine auto "nemtesti". Sau mergi la un electronist cu el, poate se repara...

Bafta multa!

Imi dau seama in ce situatie esti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am citit tot topicul... si tot nelamurit sunt... unii au pus condensator si e ok, altii relee. Eu am un Golf fara senzori de ploaie, fara senzori de lumina... fara alte tipuri de senzori de confort. Care este solutia in cazul meu. Cea mai sigura solutie. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Golf TDI: monteazati xenoane de 50w ca sa scapi de bataia de cap! fara condesatori, fara relee...

Modificat de Paul_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Golf TDI: monteazati xenoane de 50w ca sa scapi de bataia de cap! fara condesatori, fara relee...

Asta e varianta cea mai sigura. Eu m-am luminat dupa ce am montat de 35W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in cazul meu cu senzori de ploaie si lumina (pachet de lumini si vizibilitate)? care e varianta cea mai safe? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Golf TDI: monteazati xenoane de 50w ca sa scapi de bataia de cap! fara condesatori, fara relee...
si cele de 50w dau erori..

:sick: Vedeti... de-aia tot nu stiu ce sa fac...

Asadar ce sa inteleg? Sa imi iau de 50w? Sau e aceeasi chestie ca si la cele de 35 de w?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Golf TDI: citeste mai bine ca am postat motivul pt care sunt indicate cele de 50w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Radu C.

Daca ai senzori de ploaie/lumini te sfatuiesc sa nu faci experimente, pune relee. Este cel mai safe! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine pentru orice tip de Golf este sa luati kitul original (faruri cu instalatie) de pe Ebay. Au ajuns si pe la 500 euro. Veti fi mai multumiti decat orice si efortul nu e chiar asa mare...nici suma exagerata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii astia cred ca si-ar lua toata lumea. Vreau si eu! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca am kitul original sa inteleg ca nu mai am probleme cu senzorii (lumina, ploaie) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!